שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השלט שהבעיר את ערד: "זרקו צמיגים בוערים - וחייכו"
  תושבת העיר תלתה שלט של האדמו"ר מגור, דבר שהוביל את חסידיו להשליך צמיגים בוערים לביתה. בראיון לאולפן ynet היא מספרת: "יש יותר ויותר מקרים של השתלטות החסידות וחילונים שמותקפים כאן". תושב אחר מאשים את סגן ראש העיר בטענה שהוא מקדם את נושא השלטים: "שכח שהוא מייצג את כולם"

   

   

  תלתה את השלט שגרם למהומה    (צילום: אלי סגל)

  תלתה את השלט שגרם למהומה    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הקרב על ערד: לאחר לילה סוער שכלל מעצרים והשלכת צמיגים בוערים השקט חזר לרחובות. האש ניצתה לאחר שתושבים תלו שלטים של האדמו"ר מגור, רבי יצחק מאיר אלתר. עד מהרה הגיעו חסידים רבים והחלו להשליך צמיגים בוערים לבתי תושבים חילונים.

   

  מדובר בשיא של מאבק שהחל מאז שנבחר ראש העיר ערד, עו"ד ניסן בן חמו. כבר מהתחלה הסתמן שהולך להיות מאבק קשה עם חסידי גור, האוכלוסיה החרדית בעיר. בתחילה זה נגע לשימוש במבני ציבור, לאחר מכן זה התגלגל לפתיחת גנים, האשמות על חוסר בהקצאת תקציבים והמאבק הזה הלך והתגבר בתקופה האחרונה והגיע לשיא אמש.

   

  דחיפות ואגרופים: תיעוד העימות בערד    (צילום: סולימן אל-עמור ורועי עידן)

  דחיפות ואגרופים: תיעוד העימות בערד    (צילום: סולימן אל-עמור ורועי עידן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "אתמול בלילה נחצה קו אדום באלימות של חסידי גור. יש ניסיון לייצר משוואה שבה מי שבריון מקבל מה שהוא רוצה. המשטרה הגיעה בכוחות מתוגברים ושוטרים קיבלו מכות. משטרת ישראל הייתה צריכה להיות הרבה יותר נחושה. הניסיון להלך אימים עליי והתושבים לא יצליח", אמר ראש העירייה.


  תושבי ערד רואים באירועי ליל אמש את קו פרשת המים ביחסים בין חילונים לחרדים. בפעם הראשונה, חילונים רבים החליטו לצאת לרחובות. לא ניתן להשוות את הכוח שלהם לאלה של החרדים, שהינם מפגינים ממושמעים ומסודרים ומנוסים. אך עצם העובדה שההפגנה ליכדה כה רבים הייתה עבורם ניצחון קטן.

   

  לירון סינגולדה אמרה כי "זו פעם ראשונה שכל ערד בחוץ. הם תולים שלטים שניסן (ראש העיר - א"ק) כישלון לעיר. שהוא לא טוב להם. ופעם ראשונה שכל ערד בחוץ. בינתיים עשינו את המלחמה בפייסבוק. בוואטסאפ. התמרמרנו ולא עשינו באמת כלום. מרביצים לנו והמשטרה לא עשתה כלום. הם מוציאים פשקוולים. משמיצים. בעבר זו הייתה מלחמה של מיעוט חילוני. היינו כמה עשרות אנשים. עכשיו זו כל העיר. זה הקו האדום שנחצה בעיר".

   

  דורון אורגיל אמר כי "זה קו פרשת המים של העיר. עד היום המאבקים היו די חלביים. זו פעם ראשונה שזה הגיע לכמות גדולה של אנשים משני הצדדים. זה הגיע לאלימות של ממש בהתחלה. אני חושב שערד היא רק אינדיקטור לבעיה הארצית. אני מקווה שמפה תצא הבשורה למדינה כולה לגבי השתלטות החרדים שנעשית בעזרתו האדיבה של ראש הממשלה".

   

  שלומית, תושבת ערד שתלתה את אחד השלטים בביתה, סיפרה הבוקר (א') בראיון לאולפן ynet את מה שקרה לאחר שהושלך צמיג בוער לביתה. "אני הגעתי לעיר מאוד חמה לפני שנתיים עם אווירה נהדרת, אנשים נהדרים, מלח הארץ. התאהבתי בעיר הזאת, אני באה מאזור המרכז, החלטתי שאני מגדלת פה את הילדים בשקט שלנו, עם האוויר הנעים, באוירה הנעימה, עם הערבי תרבות ומפגשים תרבות מאוד יייחודיים. מה שקורה בשנתיים שלוש האחרונות הוא שאנו עדים יותר ויותר למקרים של השתלטות ויותר ויותר מקרים שאנשים חילוניים מותקפים כאן וזה המצב. החלטנו השבוע אני ובעלי כן לתלות את השלט. לא תיארנו לעצמנו שזה יוביל למצב כזה כי זה היה איום ונורא מה שהיה בלילה".

   

  מתי אתם מבינים שזה שדה קרב?

  "האמת היא שהבנתי את זה כבר מהדקה שזרקו עליי צמיג בוער וחייכו תוך כדי הזריקה. זה לא הטריד בכלל את הבחור שזרק עליי, לא הטריד אותו שהילד שלי עומד לידי בחצר. לא הטריד אותם לבוא ולשבור פה את כל העצים בגינה ולנסות להיכנס גם מהחלון מאחורה".

  הצמיגים שהושלכו אמש (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
  הצמיגים שהושלכו אמש(צילום: בראל אפרים)

   (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
  (צילום: אילנה קוריאל)

  השלט שעורר סערה ()
  השלט שעורר סערה

  שלומית החליטה להוריד את השלט. "הילדים שלי מבוהלים. אנחנו נעשה את המלחמות כמו שכל תושבי ערד מתכננים, בנועם ובתרבותיות ואני מקווה שיהיה בסדר", היא סיפרה. "אבל יש כאן השלטת פחד. אחד ממקימי ערד שהוא שכן שלי וחי בה 55 שנה סובל מהצקות והתרסות. אני מפחדת, אבל אני מקווה שהאש תירגע בימים הקרובים".

   

  תושב אחר סיפר על ההיסטוריה של העימות בין חסידי גור לחילונים. "היו אינספור התנכלויות לתושבים החילוניים ברחוב, הקמה של בתי כנסת לא חוקיים בבנייני מגורים, הקמה של חנויות לא חוקיות ועוד. החרדים טוענים מנגד להתנכלות מצד העירייה ועל היעדר תקצוב ומחסור בגני ילדים", הוא מספר.

   

  הוא מפנה אצבע מאשימה כלפי העירייה. "אם הנהלת העיר הייתה יודעת ומצליחה להגיע להסכם עם מנהיגי חסידות גור, הכול היה נמנע. בכיר בעירייה מקדם את עניין השלטים והוא שכח שהוא מייצג את כולם ולא מגזר מסוים".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "השלט שהבעיר את ערד: "זרקו צמיגים בוערים - וחייכו""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים