שתף קטע נבחר

בזכות הדארקנט: פוענח 'מכתב מהשטן' מ-1676

הנזירה מריה קרוסיפיסה דלה קונצ'ציונה כתבה את המכתב לפני 341 שנה, אך לא היה ידוע מה נכתב בו, עד לרגע שבו חוקרים מצאו תוכנה שהגיחה דווקא מהמקומות האפלים ביותר ברשת

במאה ה-17 כתבה נזירה סיציליאנית, שנטען כי הייתה רדופה על ידי לוציפר, "מכתב מהשטן". עכשיו, מאות שנים אחרי והודות לדארקנט, המכתב האניגמטי סוף כל סוף תורגם ופוענח.

  

 

המכתב המשונה והמקודד נכתב על ידי הנזירה מריה קרוסיפיסה דלה קונצ'ציונה במנזר פאלמה די מונטיצ'יארו ב-1676. היא טענה כי השטן משתמש בידיה והוא שאחראי לכתב הסתרים. 341 שנים שנה לאחר מכן, צוות מדעני מחשב באיטליה ניצל תוכנת פיצוח שמצא בדארקנט כדי לפענח את המכתב, וגילה כי הוא מסתיר בו מסר שטני, שבו אלוהים וישו מתוארים כ"משקולות מתות".

 

הנזירה, שנולדה בשנת 1645, הגיעה למנזר בגיל 15. 16 שנה לאחר מכן היא התעוררה בוקר אחד, לפי האגדה, כשהיא מכוסה דיו והמכתב המסתורי ניצב מולה. היא סיפרה לאחיותיה למנזר כי היא הייתה אחוזת דיבוק וכי השטן אילץ אותה לכתוב את הדברים. הנזירות האחרות האמינו לה. הנזירות, שלא הצליחו לפענח את המסר, הציגו אותו לראווה במנזר.

 

 

באתר International Business Times דווח כי במהלך השנים ניסו אנשים רבים לפצח את המכתב, אבל אף אחד לא הצליח - עד עכשיו. צוות ממרכז המדע לודום שבסיציליה השתמש כאמור בתוכנה שהגיחה דווקא מהמקומות האפלים ביותר ברשת כדי לפתור את החידה.

 

"שמענו על התוכנה, שאנחנו מאמינים ששירותי מודיעין משתמשים בה כדי לפצח קודים", הסביר החוקר דניאל אבטה. "שילבנו את התוכנה עם אלפבית עתיק של יוונית, ערבית ולטינית כדי לעשות סדר בטקסט ולחשוף שהוא באמת נושא מסר שטני".

 

ב"טיימס" דווח כי האחות מריה רכשה מיומנויות שפה ובלשנות בתקופתה במנזר, והחוקרים האיטלקים הניחו שהמכתב מנוסח בשפה שהיא בעצמה המציאה - מעין ערבוב של כל השפות שהיא הכירה. מסיבה זו חיפשו לשלב טכניקה שתערב אלפבית של הרבה שפות שונות.

 

הצוות הצליח לתרגם 15 שורות מתוך המכתב, שמהן עולה כי הנייר עוסק ביחסים שבין בני האדם לאלוהים ולשטן. בין היתר נכתב גם כי "אלוהים חושב שהוא יכול לשחרר את בני התמותה" וכי "האדם המציא את האלוהים, אבל השיטה הזו לא עובדת עבור אף אחד".

 

לפי החוקרים, המכתב הוא שצף מילים שאינן לגמרי עקביות ומובנות. העובדה הזו תומכת בתיאוריה של מדענים מודרניים כי האחות מריה לא הייתה "אחוזת דיבוק", אלא ככל הנראה סבלה מסכיזופרניה או הפרעה דו-קוטבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים