שתף קטע נבחר

צו כינוס נכסים לרפי כהן: "14 מיליון שקל חובות"

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את הבקשה נגד השף במסגרת ההליך האזרחי שמתנהל נגדו. השופט על כהן: "החייב הפסיק לשלם את חובותיו, אינו יכול לשלמם ואף פעל להבריח את נכסיו"

 

 

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, הוציא הערב (יום א') צו כינוס נכסים לשף רפי כהן ובכך נענה לבקשה בהליך אזרחי שמתנהל נגד כהן. השופט ציין עוד בהחלטתו כי מסכת החובות של כהן עולה על 14 מיליון שקלים.

 

בהתאם להחלטה, כהן יצטרך להגיש בתוך השבועיים לכונס הנכסים דו"ח על מצב הכנסותיו, הוצאותיו וחובותיו. במקביל נאסר על כהן שוב לצאת את גבולות המדינה.

 

בדיון שהתקיים הבוקר אמר כהן לשופט אורנשטיין: "מעולם לא הייתי חייב כסף לאיש, מעולם לא אמרתי שאני לא רוצה לשלם ושאין לי איך לשלם, נהפוך הוא. במשך 17 שנה לא איחרתי בתשלום ולו ביום אחד. חיי מסעדה במדינת ישראל הם תשעה חודשים בממוצע באופן סטטיסטי. אני לא מעוניין להלל את שמי אבל במשך 17 שנה זו הפעם הראשונה שקורה כזה דבר".

 

כהן אמר עוד בדיון כי "אני לא מבקש רחמים או התחשבות אלא דבר אחד - שלא יהיה חוק אחד לרפי כהן וחוק אחר לשאר". עורך דינו ביקש כמה ימים של דחייה לאפשר לכהן להתארגן כי הוא שב מחו"ל וציין כי מרשו טוען שיש לו כיצד לפרוע את חובותיו.

"אני לא מבקש רחמים". כהן בבית המשפט (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
"אני לא מבקש רחמים". כהן בבית המשפט(צילום: שאול גולן)

השופט ציין בהחלטתו כי "מכתבי הטענות שלא נסתרו עולה שהחייב הפסיק לשלם את חובותיו, אינו יכול לשלמם ואף פעל להבריח את נכסיו". השופט הפנה לתסקיר המנהל המיוחד שתיאר לטענתו כי כי כהן דרש משוכרת נכס להעביר את דמי השכירות לאיש קש מטעמו, על מנת להבריח נכסים מנושים. תסקיר המנהל לפי השופט הראה כיצד כהן משך מיליוני שקלים מהחברות שלא כדין ורוקן את קופתן במליוני שקלים.

 

השופט אורנשטיין הוסיף: "מהנתונים שהצטברו עד כה עולה כי מסכת החובות עולה כאמור על 14 מיליון שקלים ודומה שלא ניתן יהיה להיפרע מהנכסים שבבעלות החייב. משמע, לפנינו מי שלא יוכל לפרוע את חובותיו ומבלי שבדבריי אלה לקבוע מסמרות".

 

לכהן שני נכסים, אך השופט ציין כי "על אלו רובצות משכנתאות במיליוני שקלים והנושים המובטחים פועלים לממשן". לגבי בקשתו של השף לדחות את הדיון, טען השופט כי אלו נטענו ללא הצגת ראיות תומכות - כמו חוות דעת שמאי באשר לשווי הנכסים שלו.

 

"ניתנה לחייב הזדמנות בהחלטה להפקיד ערבות בנקאית כתנאי לעיכוב הליכים נגדו אך לא ניתנה כל הצעה קונקרטית", אמר השופט. לכן החליט השופט להוציא צו כינוס לנכסי החייב. במקביל, כונס הנכסים הרשמי ימונה להיות כונס נכסיו של כהן, הליכי ההוצאה לפועל נגדו יעוכבו, ובתוך שבועיים הוא יגיש כאמור דו"ח על מצב נכסיו.

עו"ד בן צבי ( צילום: גדעון מרקוביץ) ( צילום: גדעון מרקוביץ)
עו"ד בן צבי( צילום: גדעון מרקוביץ)

עו"ד רונן בן צבי, שמייצג את עובדיו של כהן בהליך האזרחי, מסר בתגובה: "התייצבנו היום בבית המשפט, הצטרפנו לבקשת המנהל המיוחד להורות על פשיטת רגל של כהן בעצמו וכל האי סדרים הכספיים בין חשבונותיו".

 

פרקליטיו של כהן, עורכי הדין ירון ושלמה גיגי, מסר בתגובה: "צוות ההגנה שוקד בימים אלו על מנת להפריך את כל דו"ח המנהל המיוחד. מדובר על נתונים עובדתיים שגויים אשר המפרק הסתמך עליהם בד"וח שלו, ללא בדיקה כראוי. בידינו נתונים חד-משמעיים שסותרים את מרבית הממצאים שעולים בדו"ח וכולנו תקווה כי בזמן הקרוב נקפיא את המצב מתוך שאיפה להסדרת מלוא החובות של רפי לכלל נושיו. הכי קל במדינת ישראל להיות פושט רגל אבל הדבר אינו רצונו של רפי והוא עושה הכול על מנת לשלם את חובותיו, הוא אינו מתחמק ויעשה הכול להסדיר את כלל חובותיו".

 

 

האישומים הפליליים 

בנוסף להליך האזרחי, כהן מואשם גם באיומים, התנהגות פרועה במקום ציבורי והטרדה באמצעות קו בזק. לפי כתב האישום שהגישה חטיבת התביעות במשטרת ישראל שלוחת תל אביב, מסכת האיומים החלה לאחר שהחשבון של כהן הוגבל בבנק לאומי בסניף ברחוב בן יהודה בתל אביב ולאחר שעובדי הסניף סירבו להעניק לו אשראי נוסף.

 

ב-14 במרס הגיע לסניף, עלה לקומה השנייה והחל להתפרע. הוא רץ לעבר אחד הבנקאים בעודו אוחז פח מפלסטיק והשליך אותו לעבר אחד העובדים. הוא אף הפיל את מחשבו תוך שקרא לעבר העובד "אתם לא תחסמו לי את החשבון". משם אץ לחדרה של מנהלת הסניף. בדרכו הפיל מסך מחשב נוסף ואיים על עובדי הסניף בפגיעה בחייהם: "אני אהרוג אתכם אתם לא יודעים עם מי אתם מתעסקים".

 

רפי כהן צעק לעבר המנהלת "רוצחת", רכן על שולחנה, הפיל לעברה את מסך המחשב והמקלדת וכן את הטלפון המשרדי, פיזר מהשולחן מסמכים רבים וניסה להרים את השולחן. הוא איים על המנהלת: "חכי מה אני אעשה לך. יש לך משפחה. כולם עוד ישמעו על זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
כהן בבית המשפט
צילום: שאול גולן
מומלצים