שתף קטע נבחר

האוצר: מספר עסקאות הנדלן צנח ב-9% בשנה

מספר עסקאות הנדל"ן בחודש יולי 2017 עמד על 8,800 בלבד - מדובר בנתון הנמוך ביותר בעשור האחרון, כך עולה מהסקירה הכלכלית של משרד האוצר. בניכוי המכירות של תוכנית "מחיר למשתכן" מדובר בירידה של 4% לעומת אשתקד ושל 13% לעומת חודש יוני האחרון

הקיפאון בשוק הדיור נמשך בחודש יולי 2017, כאשר מספר העסקאות עמד על 8,800 דירות, ירידה של 9% בהשוואה ליולי אשתקד ושל 6% לעומת החודש הקודם, כך עולה מהסקירה הכלכלית השבועית של משרד האוצר, המתמקדת בהתפתחויות בענף הנדל"ן למגורים.

 

לפי הנתונים, מדובר באחת הרמות הנמוכות שנרשמו בחודשי יולי בעשור האחרון. בניכוי מכירות במסגרת "מחיר למשתכן" עומדים שיעורי הירידה על 4% לעומת אשתקד ועל 13% לעומת חודש יוני האחרון.

 

סך הדירות החדשות שנרכשו בחודש יולי עמד על 2,500 אלף דירות, בדומה לחודש הקודם וירידה של 8% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד. בניכוי מכירות במסגרת "מחיר למשתכן" עמד מספר הדירות החדשות שנמכרו על 2,000 דירות, ירידה חדה של 21% בהשוואה ליולי אשתקד, אך גם גידול של 8% בהשוואה לחודש הקודם. באוצר מציינים כי גידול זה נרשם על רקע מבצע מכירות למועדון צרכנות "חבר" ברחובות.

 

בניכוי מכירות אלו הייתה נרשמת ירידה של 8% בסך העסקאות בדירות חדשות ב"מחירי שוק" לעומת החודש הקודם, וירידה של 32% בהשוואה ליולי אשתקד. ירידות בולטות במיוחד נרשמו באזור ירושלים ובאזור נתניה, שני אזורים המתאפיינים ברמות מחירים גבוהות. באוצר מוסיפים כי מאז אוקטובר אשתקד נרשמת ירידה חדה במכירת דירות חדשות, בשיעורים הנעים בין 20%-50%.

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

נמכרות פחות דירות להשקעה

סך הדירות שרכשו המשקיעים עמד על 1,700 דירות, עלייה של 5% לעומת החודש הקודם אולם ירידה של 13% בהשוואה ליולי אשתקד, בהמשך לירידה בשיעורים דו-ספרתיים ברכישות המשקיעים מאז אוקטובר אשתקד. כמו כן נרשם שפל ברכישות המשקיעים באזור המרכז.

 

בפילוח גיאוגרפי נמצא כי הגידול ברכישות המשקיעים בחודש יולי (בהשוואה לחודש הקודם) מתרכז באזור ירושלים ובאזור רחובות, כאשר רובו ככולו של גידול זה מוסבר במבצע המכירות למועדון הצרכנות, המאופיין בשיעור גבוה של משקיעים.

 

רכישת דירות על ידי מי שעבורם זוהי דירתם הראשונה הסתכמה בחודש יולי ב-4,200 דירות, כ-500 דירות מתוך זה נמכרו במסגרת "מחיר למשתכן". בניכוי מכירות מוזלות אלו נרשמה יציבות ברכישות הזוגות הצעירים, הן בהשוואה לחודש הקודם והן בהשוואה ליולי אשתקד. עם זאת יציבות זו נובעת רובה ככולה מגידול חד של 48% ברכישת "דירה ראשונה" באזור רחובות, על רקע מבצע המכירות למועדון הצרכנות, במחירים הנמוכים מ"מחירי השוק".

 

ניתוח מאפייני האוכלוסייה שרכשה "דירה יחידה" במסגרת מבצע מכירות זה מלמד כי מחציתם כלל אינם עומדים בקריטריונים המזכים ב"מחיר למשתכן", בהיותם רווקים מתחת לגיל 35. באזורי ירושלים ונתניה, מהאזורים המבוקשים במכרזי "מחיר למשתכן", נרשמו ירידות חדות של 30% אך אלו קוזזו על ידי רכישות במסגרת מבצע המכירות של התוכנית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים