שתף קטע נבחר

גפני מאיים: חוק שיעניק לממשלה סמכות החלטה בעניין האמוניה

סכנת פיטוריהם של עובדי חיפה כימיקלים צפון עלתה לדיון בוועדת הכספים. יו"ר הוועדה איים כי אם לא יתקבלו החלטות שיצילו את פעילות המפעל - יקדם הצעת חוק אשר תעניק לממשלה שליטה במתן רישיון עסקים במקרים בהם ישנו אינטרס כלכלי לאומי

ועדת הכספים קיימה היום (ב') דיון בסכנת פיטוריהם של עובדי מפעל חיפה כימיקלים בצפון. יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה) הציג בדיון את עיקריה של הצעת חוק שהוא יוזם, אשר תעניק לממשלה שליטה במתן רישיון עסקים במקרים בהם ישנו אינטרס כלכלי לאומי. לפי ההצעה, יוגדר גורם ממשלתי שיכריע במקרים שבהם יש חילוקי דעות סביב מתן רישוי לעסקים מהותיים למדינה.

 

גפני איים כי אם יימשך המבוי הסתום בין הצדדים הוא יקדם את הצעת החוק. "יש לי סנקציה שצריך ללכת לפתרון ומהר", אמר גפני, "יכול להיות שגם נקיים עוד דיון בהקדם. מעניינים אותנו העובדים, ולא מעניין אותנו דברים אחרים, ואני רוצה שיימצא פתרון בימים האלה. בדרום ממשיכים לעבוד ובצפון קיבלו מכתבים לשימוע לפני פיטורים"?.

 

גפני פנה לשולי נזר, סמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ושאל: "הצגת פה שלוש חלופות לחידוש העבודה. באיזה חלופה אתם תומכים"? הסמנכ"לית נזר השיבה כי הפיתרון שאושר בממשלה לטווח הקצר, להובלת אמוניה באמצעות אוניה קטנה, הוא הבטיחותי ביותר: "יש קשיים לגבי הרישוי שצריכים לבוא לשיח עם עיריית חיפה. אבל הכי בטוח זה הקמת מפעל אמוניה. אלא שפרסמנו מכרז ולא היו מציעים". לדבריה, פיתרון הובלת האמוניה באמצעות האיזטנקרים (מכולות מיוחדות המיועדות לשינוע חומרים, צ.ל) הוא החלופה המסוכנת יותר.

 

גדי מרגלית, מנכ"ל עיריית חיפה, אמר מנגד: "אנחנו רואים בחיוב את חלופת האיזוטנקים – מכל אמוניה קטן של 12 טון – אנחנו אמרנו כן - מאשרים להביא אונייה שעמוסה באיזוטנקים ולשלוח אותם לכל המפעלים. מחר אפשר להפעיל אותו בצפון, בתנאי שתגיע אוניה עם האיזוטנקים, מנכ"ל נמל חיפה הוציא לנו מכתב רשמי לגבי יכולות האחסנה ומשם לפיזור. חוות הדעת שלנו שאונייה והזרמה בצנרת הוא נושא מסוכן".

 

גפני תקף: "גורל העובדים תלוי פה. נציגת המדינה אמרה שהחלופה הבטוחה ביותר היא האונייה הקטנה, ואתם בעירייה מתעלמים". מרגלית השיב: "לא מתעלמים, שאלנו כמה שאלות ואנחנו מצפים לתשובות".

 

בסיכום אמר גפני: "זה מצב בלתי נסבל. אין מציאות כזו בה יש שני גופים שלטוניים המתווכחים אם העבירו דו"ח או לא. אז שיהיה חוק כזה שאם תהייה פגיעה דרמטית בכלכלה והמצב יהיה שאין לו פתרון, תהייה סמכות לעובד להביא את ההיתר של רישוי עסקים. אם עיריית חיפה הייתה יודעת שיש שוט מעליה, אני בטוח שאם אפשר לקבל החלטה בלעדיה - היא גם הייתה מגיעה להסכמה. הפערים כבר מאוד קטנים. עם כל הכבוד הסמכות המקצועית פה היא לא העירייה, זה המשרד הממשלתי.

 

"אם עיריית חיפה רוצה לעשות מהפכה צבאית זה דבר אחר, אבל יש סדר במדינה הזאת. אני מבקש שתסיימו את הדיון ביניכם ומהר. ואנחנו מבקשים לסיים בדרך הכי בטוחה ונקייה... אחרת אניח את הצעת החוק שלי, ואחתים את חברי הוועדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים