שתף קטע נבחר

קשישים טיאטאו רחובות בחמסין - ולא יקבלו שכר לחג

מכמיר לב: כ-60 עובדי ניקיון קשישים מקריית גת טיאטאו רחובות בחום הלוהט של אוגוסט תמורת שכר זעום של 1,700 שקל ובעקבות מחלוקת בין העירייה לחברת הניקיון הם לא ראו מזה שקל. בתו של אחד העובדים: "רובם עולים חדשים שמתקשים בעברית ולא יכולים להגן על עצמם". החברה והעירייה מטילות את האחריות זו על זו על חשבון העובדים

סכסוכך על גבם של מטאטאי רחובות קשישים: למעלה מ-60 מטאטאי רחובות בקריית גת, רובם קשישים, המועסקים דרך חברת אחזקות זכיינית, לא קיבלו את שכרם לחודש אוגוסט - שבוע לפני חג ראש השנה. הסיבה: מחלוקת בנושא דיווחי שעות בין עיריית קריית גת לחברת "פורד אחזקות", שדרכה מטאטאי הרחובות מועסקים.

 

העובדים מחפשים תשובות - העירייה שולחת להם שיטור ()
העובדים מחפשים תשובות - העירייה שולחת להם שיטור

 

העובדים, שמרוויחים שכר נמוך גם כך, לא קיבלו עד כה את שכרם לחודש אוגוסט. מדובר בעובדים מבוגרים, עולים חדשים שמתקשים בשפה. אתמול הגיעו העובדים לבניין העירייה ודרשו מהרשות המקומית לפתור את המשבר.

 

בתו של אחד המטאטאים סיפרה בכאב, "לפני כשלוש שנים פרש אבי לגמלאות ובכל זאת החליט להמשיך לעבוד כי פנסיה של 1,800 שקל זה לא מספיק. הוא הניח את גאוותו הצידה ויצא לטאטא את רחובות העיר קריית גת תמורת עוד כ-1,700 שקל בחודש. בשבוע שעבר, אבא שלי בן ה-70 ועוד 60 עובדים נוספים קיבלו הודעה שנאמר בה שמשכורת חודש אוגוסט לא תיכנס אלא אם יוציאו איזשהו אישור מהחברה הכלכלית של קריית גת.

 

 

העובדים ממתינים לתשובות ()
העובדים ממתינים לתשובות

רוב העובדים הם עולים שלא דוברים עברית

"אני מזכירה כי מדובר בחודש אוגוסט הלוהט, בו אבא שלי חזר הביתה מדי יום כשחולצתו ספוגה מזיעה. כמובן שאבי וחבריו לעבודה, רובם כבני 80, הם עולים מרוסיה ואתיופיה, והסכסוך הוא על חשבונם. הם פנו להשיג את האישור המיוחל, והפלא ופלא - לא היה עם מי לדבר. מאז אותו היום אני מנסה ללא הועיל ליצור קשר עם נציגי החברה המעסיקה, שמגלגלים מצידם את האחריות כלפי העירייה והחברה השנייה.

 

"העירייה מצידה אינה מתייחסת ברצינות לטענות ואף הזמינה אמש פיקוח ומשטרה לעובדים, שניסו לדרוש תשובות. לא נראה שיש לזה פתרון. הכול סבוך ואף אחד לא לוקח אחריות. רוב העובדים, כאמור, הם עולים חדשים שאינם דוברים את השפה. ככל הנראה הם לא יראו שקל מהמשכורת הזאת, שהם באמת הזיעו עבורה. הקלות הבלתי נסבלת הזאת שבה ניתן להמשיך ולרמוס את זכויותיהם של מי שאינם יכולים להתבטא בצורה רהוטה, שאינם יכולים להגן על עצמם, מרתיחה ומעוררת זעם".

 

תגובת חברת "פורד אחזקות": "העובדים מועסקים עבור החכ"ל (החברה הכלכלית) קריית גת לצורך ביצוע עבודות ניקיון בשירות עיריית קריית גת. לצערנו, בשל טענות מצד החכ"ל על היעדרות עובדים רבים מעבודתם, חל עיכוב בתשלום שכר העובדים. אנו עושים כל מאמץ כדי להבטיח שעובדים שעבדו במהלך חודש אוגוסט יקבלו את שכרם מוקדם ככל הניתן".

 

תגובת עיריית קריית גת: "חברת פורד מספקת לחברה הכלכלית בקריית גת במסגרת התקשרות מכרז שירותי נקיון רחוב מושלמים. דוחות הביצוע של חודש אוגוסט טרם הועברו לחכ"ל ומשכך לא יכולה החכ"ל לאשר ביצוע העבודה. לכשיוגשו הדוחות ייבחנו ובמקרה ויאושרו על-ידי החכ"ל יועברו התשלומים לחברה במלואם. הנהלת החברה הכלכלית מאיצה בחברת פורד להגיש את הדוחות ולשלם את שכר העובדים מהר ככל שניתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים