שתף קטע נבחר

12 שנה ליציאה מעזה: "חיים בכלא הגדול בעולם"

סמי עובייד התייחס למצבם הקשה של תושבי עזה, 12 שנה בדיוק אחרי שישראל נסוגה משטחי הרצועה: "40 אחוז הפכו לעניים, אין חיים ואין עבודה", אמר עובייד בריאיון לאולפן ynet. הוא סיפר כי הציע לתושבים להגיע לגדר הגבול עם ישראל: "או שחיילים יהרגו אותם, או שיצליחו להיכנס"

 

ארגון חמאס פרסם היום (ג') התייחסות לציון 12 שנים ליישום תוכנית ההתנתקות של ישראל מרצועת עזה. בהודעה נאמר כי "ההתנגדות היא הפתרון המועדף והדרך הקצרה להגשמת מטרות העם הפלסטיני לשחרור וחירות. מסלול המשא ומתן הוכח ככישלון והפך לנטל נוסף על כתפיו של העם הפלסטיני".

 

12 שנה להתנתקות - והקראווילות עוד כאן

 

עוד נאמר בהודעת חמאס כי "כישלון כל ההסכמים להגשמת מטרות העם הפלסטיני כמו אוסלו, קהיר, טאבה ו-וואי, לא הצליחו להסיר התנחלות אחת אשר מהוות את סמל הפרויקט הציוני". הארגון השולט בעזה דרש מיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להפסיק את התיאום הביטחוני בגדה המערבית וכן את הסנקציות אשר פוגעות לדבריו בהתנגדות בעזה.

 

חמאס אף הדגיש את התנגדותו למצור על הרצועה וקרא לקהילה הבינלאומית "להעניק צדק לעם הפלסטיני אשר הקריב וממשיך להקריב את הקורבנות הגדולים ביותר למען חירותו". הארגון אף הדגיש את דבקותו באופציית ההתנגדות וקרא לכל הפלגים הפלסטיניים להתאחד סביב האופציה הזאת.

חמושי חמאס. "ההתנגדות היא הפתרון המועדף" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חמושי חמאס. "ההתנגדות היא הפתרון המועדף"(צילום: AFP)

סמי עובייד, עיתונאי מעזה, אמר בראיון לאולפן ynet בהתייחסו להתנתקות הישראלית מהרצועה כי "המצב רע, אריק שרון החליט למסור את עזה אבל ממשלת ישראל סגרה את כל עזה והפכה אותה לכלא הכי גדול בעולם עם שני מיליון אנשים. בלי מעברים, בלי חיים, בלי לעבוד. ממשלת ישראל אומרת ש'חמאס הוא אויב גדול, אז כל תושבי עזה הם אויבים, נסגור את עזה ונזרוק את המפתחות לים'. בעזה עכשיו אין חיים, אין עבודה, האבטלה עומדת על 90-80 אחוז".

 

-אולי חמאס אשם ולא ישראל.

"תמיד כל אחד אומר על השני 'אשם', אבל יש הסכמים בין הרשות וישראל. לכל התושבים אין כסף ואין להם מה לקנות, הפכו את עזה לגיהינום. זה בגלל ההתנהלות של ממשלת ישראל והלחץ של ממשלת ישראל שכל הזמן אומרת 'חמאס'. עזה זה לא חמאס, עזה זה שני מיליון פלסטינים שנסגרים. חמאס הוא שלטון דיקטטורי. הם לא רוצים לעזוב את השלטון, בעוד שאר התושבים סובלים".

הפסקת חשמל בעזה. "כולם בוכים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפסקת חשמל בעזה. "כולם בוכים"(צילום: רויטרס)

הפינוי מעזה ב-2005 (צילום: אביגיל עוזי) (צילום: אביגיל עוזי)
הפינוי מעזה ב-2005(צילום: אביגיל עוזי)

עובייד ציין עוד כי תושבי עזה לא מתגעגעים לתקופה שקדמה להתנתקות. "לעזה יש שני פתרונות: או לספח אותה לישראל, או לתת לה נמל ושדה תעופה. כרגע כולם סובלים, כולם בוכים, כולם מסתכלים על השמיים ורק שיבוא נס מאלוהים שישחרר את התושבים, כמו שהיהודים אמרו ש'יבוא אלוהים וישחרר אותנו מהיטלר' או משהו כזה. זה המצב בעזה, כולם בוכים".

 

העיתונאי העזתי הוסיף כי "המצב כל כך איום, אתה רואה סבל אדיר. 40 אחוז מתושבי עזה הפכו לעניים, אין כסף, בקושי ארוחה ביום. שואלים אותי אנשים מה אפשר לעשות. אני אומר להם 'יש לכם דבר אחד. כל אחד ייקח את הילדים שלו ויגיע לגדר שבין ישראל ובין עזה וייכנס'. אולי יהרגו אותו החיילים ואולי הוא יצליח להיכנס ולקבל אישור לחיות. תמכנו בחמאס, ועשינו טעות. עכשיו אנחנו מתנצלים על הטעות, אבל חמאס ישב ולא רוצה לקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפסקת חשמל בעזה
צילום: רויטרס
מומלצים