שתף קטע נבחר

המסעדן שעתר נגד הרבנות: "ניצחנו את המונופול"

"השירותים שהרבנות נתנה לי היו לא כשרים בעליל": יום לאחר "בג"ץ הכשרות" - יונתן ודעי שנקנס ועתר נגד הרבנות הראשית מרגיש סיפוק ואומר כי "בית המשפט העליון קבע שאפשר גם אחרת". מנגד, הרב משה כ"ץ מארגון "כושרות" חושש להטעיית שומרי הכשרות

 

לפני כשנתיים הגיש יונתן ודעי, הבעלים של מסעדת "קרוסלה", עם חברו המסעדן שי גיני – עתירה נגד הרבנות הראשית, באמצעות המרכז הרפורמי לדת ומדינה. העתירה שהפכה ל"בג"ץ הכשרות" הוכרעה אתמול (יום ג') באופן שהותיר את הרבנות הראשית עם המונופול ביד אך התעודה בכיס (של המסעדנים).

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

יום לאחר ההחלטה מכנה אותה יונתן ודעי, בראיון לאולפן ynet – "ניצחון על המונופול של הרבנות", זאת על אף שאסור לבית אוכל שאינו מחזיק בתעודת הכשר להציג כל מצג כשרותי. עם זאת, מותר לו להציג "מצג אמת" בדבר הסטנדרטים שעליהם הוא מקפיד, ואופן הפיקוח על שמירתם, הכולל גם הבהרה מפורשת כי אין בידו תעודת הכשר.

 

עוד בנושא בערוץ היהדות :

 

גורמים המעורבים במערך הכשרות הן מצד הרבנות והן מצד מתנגדיה, מודים כי הפסיקה פתחה פתח להפרטת מערך הכשרות, לאחר שמעתה ניתן יהיה להציג תעודה המעידה על "השגחה".

 

"בית המשפט העליון קבע שאפשר גם אחרת", אומר ודעי בסיפוק. "אפשר לקבל שירותים יותר טובים. הציבור הדתי יכול לקבל שירותים טובים, הצרכן הדתי שהקול שלו לא נשמע יכול לקבל שירות יותר טוב".

 

למה בעצם לא לפנות לרבנות, ולבקש שמשגיח מטעמם יבדוק וייתן תעודת כשרות?

 

"עשינו את זה. עבדנו עם הרבנות, כמו עוד מאות בתי עסק, ויש בידינו עשרות עדויות של התנהלות לקויה ושחיתויות, לצד התעמרות בבעלי עסקים".

 

"הרבנות חייבת ליישם את ההלכה"

הרב משה כ"ץ מארגון "כושרות" מביע דאגה מהבג"ץ. "הרבנות חייבת ליישם את ההלכה, וההלכה אומרת שאדם לא יכול להיות נאמן על הכשרות בעסק שלו", הוא אומר. "בביתו – כן. בעסק שלו – לא. זו ההלכה". הרב כ"ץ מדגיש כי צרכן שמבקש כשרות, מבקש גם את קיום ההלכה.

 

ודעי טוען מנגד כי "השירותים שהרבנות נתנה הם לא כשרים בעליל. אני מדבר על עשרות בתי עסק ומאות עדויות של אנשים שהתנהלו בצורה לא כשרה עם תעודת כשרות של הרבנות. רק אתן דוגמה שאצלי היה תעודה, אך לא היה פיקוח, והמשגיח היה בא לפרקי זמן של קצרים מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים