שתף קטע נבחר

הרבנות נגד בג"ץ: מכשיל את צרכני הכשרות בישראל

ברבנות הראשית זועמים על ההחלטת בג"ץ כי בתי עסק יוכלו לקבל תעודת השגחה שלא דרך הרבנות הראשית, תחת מגבלות מסוימות: "זה יום שחור עבור כלל צרכני הכשרות במדינת ישראל. בית המשפט יצר מבוכה ומכשול גדול". בארגון רבני צהר "נערכים לכניסה לשוק הכשרות"

עם היוודע פסק הדין של בג"ץ, שהכיר בזכותו של בית עסק להיות מושגח שלא דרך הרבנות הראשית – תוקפים ברבנות ומאשימים אותו בפגיעה בכלל צרכני הכשרות בישראל: "בית המשפט יצר מבוכה ומכשול גדול לשומרי הכשרות בישראל".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בג"ץ הכשרות: לראשונה מסעדה רשאית להציג עצמה כ"מושגחת בלי הרבנות"

 

הרב הראשי, דוד לאו, ציטט את השופט אליקים רובינשטיין, שכתב בדעת מיעוט כי מדובר ב"מדרון חלקלק אשר עלול להטעות את תכליתו של חוק הונאה בכשרות - ובעיקר להטעות את הצרכנים". לדבריו, "מתן אפשרות לבעל עסק להציג עצמו ככשר בשעה שלמעשה אינו קיבל את כשרות הרבנות הראשית, היא מכשול גדול".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בית המשפט דחה הערב (יום ג') את העתירה להפרטת ענף הכשרות, אך קבע לראשונה כי בית עסק יוכל לפרט בכתב את הקפדתו בנושא, כל עוד המילה "כשר" לא תופיע - ויודגש כי הרבנות איננה מפקחת על המקום.

 

 (צילום: גיל לרנר) (צילום: גיל לרנר)
(צילום: גיל לרנר)

 

בכך נפתח פתח להצגת "תעודות השגחה" מצד ארגונים פרטיים, וברבנות הראשית מכנים את התוצאה: "יום שחור עבור כלל צרכני הכשרות במדינת ישראל". עוד קבעו, כי "באמצעות פסיקה זו פוגע בית המשפט בצרכן אשר מעוניין לצרוך כשרות ואינו בקיא בכלל הסטנדרטים ההלכתיים".

 

רבני צהר: בוחנים כניסה לשוק הכשרות

ברבנות הזהירו: "מחובתנו להתריע כי במתן האפשרות לבית העסק להציג את עצמו כשומר על כללי הכשרות מבלי פיקוח ראוי וגוף רגולטורי מוסמך, נפתח פתח להונאות כשרותיות קשות ומורכבות ששום גוף לא יאכוף. אין מי שיערוב לצרכן המזון ש'מצג האמת' מתנהל על פי ההלכה הסדורה והמסורת היהודית".

 

הרב הראשי לאו הוסיף עוד כי "הרבנות הראשית תמשיך לעמוד על המשמר, וכגוף האמון על נושאי הכשרות תמשיך לתת את השירות האיכותי והכשר ביותר עבור עם ישראל". הוא ציין כי "בימים אלה מתקיימות ישיבות אינטנסיביות של צוות ההיגוי להסדרת מתווה הכשרות החדש שיתקן את הליקויים שהיו בעבר, ויצעיד את עולם הכשרות לדרך המלך".

 

בעקבות הפסיקה רמז ארגון רבני צהר כי הוא עומד לפני כניסה לשוק הכשרות: "הארגון לומד את פסק הדין כהמשך להיערכותו לכניסה לתחום הכשרות, כפי שהצהירו רבני הארגון בעבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הרב הראשי דוד לאו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים