שתף קטע נבחר

הצעת החוק: המשטרה לא תוכל להמליץ להעמיד לדין

על רקע החקירות האחרונות נגד פוליטיקאים, מגבש ח"כ דודי אמסלם הצעת חוק שתשנה את מדיניות המשטרה בחקירות. על פי ההצעה, בסיום כל חקירה תעביר המשטרה לפרקליטות רק את ממצאי החקירה. חוקר שיפר את ההנחיה יעמוד בפני עונש מאסר: "המלצות המשטרה הופכות את החשודים לנאשמים"

ח"כ דודי אמסלם ()
ח"כ דודי אמסלם

ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) מגבש הצעת חוק פרטית שתאסור על המשטרה להמליץ לפרקליטות להגיש כתב אישום נגד חשוד שנחקר, אלא להציג רק את הממצאים היבשים. על פי ההצעה, חוקר שיחרוג מההנחיה עלול לעמוד בפני עונש מאסר למשך שנה.

 

כבר שנים שבמערכת הפוליטית מתווכחים אם יש מקום לאפשר למשטרה להמליץ על הגשת כתב אישום, או שמא להסתפק בהעברת חומרי החקירה בלבד. בעקבות תלונות של פוליטיקאים על כך שהמשטרה פרסמה את המלצתה בעניין חקירות נגדם, החליטו בצמרת המשטרה להגיש את ממצאי החקירה ללא כל המלצה, אלא שבחלוף הזמן הנוהל היטשטש והמשטרה חזרה לצרף המלצות בסיום החקירה.

 

הצעת החוק של אמסלם מתגבשת בעקבות החקירות שמתנהלות בחודשים האחרונים נגד פוליטיקאים ואנשי ציבור רבים. אמסלם מתכוון להגיש את הצעת החוק עם פתיחת מושב החורף של הכנסת, בהסתמך על "הוספת סעיף 61א' לחוק הסדר הפלילי - איסור המלצה או חוות דעת של רשות חוקרת".  

 

 

על פי הנוהל המקובל בשנים האחרונות, דוברות המשטרה מפרסמת הודעה בסיומה של כל חקירה בעלת עניין ציבורי. ההודעה מתייחסת לסיום החקירה והעברתה להכרעת הפרקליטות. אם המשטרה סבורה שמדובר בתיק מוצק מבחינת הראיות, לרוב תצורף הערה כי במשטרה סבורים כי יש מקום להעמיד לדין את החשוד.

 

לדבריו של ח"כ אמסלם, כשהמשטרה מצרפת המלצה להעמיד לדין היא כובלת את ידיה של הפרקליטות מלקבל החלטה שונה. "המשטרה אמורה לחקור, לא להמליץ. לא פעם קורה שהיא מתאהבת בחקירה שהיא יזמה בעצמה. אז למה מצפים? שלא ימליצו על כתב אישום?", תהה אמסלם שסבור כי רק הפרקליטות צריכה להכריע בעניין. "המשטרה היא לא צד בעניין. למה בכלל שהיא תמליץ? איפה זה כתוב בחוק? כשמפרסמים המלצה משטרתית להגיש כתב אישום, החשוד הופך לנאשם באופן אוטומטי. לפעמים התיק שוכב בפרקליטות שנה או שנתיים, ומבחינת כולם האיש כבר אשם".

  

זהו לא העימות הראשון של ח"כ אמסלם עם המשטרה. בחודש מאי השנה יצא נגד הצעתו של המפכ"ל רוני אלשיך לערוך בדיקת פוליגרף לכל ניצבי המשטרה, והציע לו לערוך את הבדיקה לכל 1,600 קציני המשטרה.

3 חודשים מאוחר יותר תקף אמסלם את המשטרה על חתימת הסכם עד המדינה עם ראש הסגל לשעבר של רה"מ בנימין נתניהו, ארי הרו. בראיון לאולפן ynet אמר אמסלם: "אם זה לא משטרת ישראל, ככה מתנהל ארגון פשע. עד מדינה הוא עבריין שרוצה להלשין על חבריו על מנת להציל את עצמו".

 

אמסלם הוסיף כי "למשטרת ישראל יש שיטה, היא יורה בראש הממשלה עשרות כדורים בכך שהיא בעצם מגישה או פותחת נגדו מספר תיקים במקביל. זה לא אנושי. בן אדם רגיל לא יכול להתמודד עם סדרה של תיקים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים