שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הרופא של ynet מקבל חיסון נגד שפעת
  מבצע חיסוני השפעת עומד להתחיל, וכתבנו הרפואי ד"ר איתי גל מיהר לקבל את הזריקה ולהשיב על כל השאלות הבוערות - למה אסור להקל ראש במחלת השפעת ומה ההבדל בינה לבין הצטננות, האם החיסונים יספיקו לכולם, באיזו קופה תקבלו את החיסון החדיש יותר ומהן תופעות הלוואי?

  לקראת מבצע החיסונים הארצי, מיהר כתבנו לענייני בריאות לקבל את החיסון מול המצלמות תוך שהוא משיב על כל השאלות הבוערות. לצפייה: 

   

  צילום: מתן טורקיה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

    

  מה זה בעצם חיסון?

  מדובר בחומר חלבוני זר לגוף ש"מחקה" זיהום, וגורם לגוף לייצר נוגדנים  - מעין "חיילים" שמזהים את הזיהום ומגייסים את מערכת החיסון כדי שתשמיד את הפולש הזר.

   

  איזה סוגי חיסוני שפעת ניתנים השנה?

  השנה יינתן חיסון המכיל הגנה מפני שלושה זני שפעת לכלל האוכלוסייה, וחיסון המעניק הגנה בפני ארבעה זני שפעת לאוכלוסיות בסיכון גבוה, בהן קשישים ואנשים נוספים שסובלים ממערכת חיסונית חלשה. בדומה לאשתקד, גם השנה לא יינתן החיסון "פלומיסט" בתרסיס לאף, לאחר שיעילותו נמצאה ירודה.

   

  קופות החולים כללית ומאוחדת רכשה לכלל המבוטחים את החיסון המגן בפני 3 זנים, ואילו קופות החולים מכבי ומאוחדת רכשו את החיסון שמגן בפני 4 זנים. חשוב לציין כי אין עדיין הוכחות כי החיסון המגן בפני 4 זנים יעיל יותר מהחיסון המגן בפני 3 זנים, ועדיין לא ידוע בוודאות אילו מהזנים עליהם החליט ארגון הבריאות העולמי - יתקפו את הנדבקים בישראל. המידע על כך יתברר רק בתום עונת החורף.

   

  כמה חיסונים הוזמנו לקופות החולים?

  בשירותי בריאות כללית הוזמנו השנה מיליון ו-100 אלף חיסוני שפעת, ותחילת המבצע מתוכנן ל-27 בספטמבר. צוותי האחיות עברו תדרוכים, ובקופה ישימו דגש על אוכלוסיות בסיכון, שכוללות תינוקות, ילדים, נשים הרות, חולים כרוניים וקשישים. בשנה שעברה חוסנו בכללית כמיליון איש.

   

  מגייסים את מערכת החיסון להשמיד את הפולש. חיסון נגד שפעת (צילום: shutterstock)
  מגייסים את מערכת החיסון להשמיד את הפולש. חיסון נגד שפעת(צילום: shutterstock)
   

  במכבי מתכננים להתחיל את מבצע החיסונים בתחילת אוקטובר. השנה הוזמנו בקופה 452 אלף חיסונים, 27 אלף יותר מאשתקד. בשנה שעברה חוסנו 393 אלף חברי מכבי. בקופה ממליצים להתחסן לא יאוחר מסוף חודש נובמבר כדי להשיג את האפקטיביות המרבית של החיסון.

   

  קופת חולים מאוחדת תחל את מבצע החיסונים בסוף ספטמבר. השנה הוזמנו לפעימה הראשונה 250 אלף חיסונים, 20 אלף יותר מהפעימה הראשונה אשתקד. כיוון שנרשמה דרישה גבוהה להתחסנות בקרב המבוטחים, הוזמנו חיסונים נוספים אשתקד (פעימה שנייה), כך שבסך הכול נרכשו 300 אלף חיסונים לאוכלוסיית המבוטחים. גם השנה, אם תירשם היענות גבוהה להתחסנות, תזמין הקופה חיסונים נוספים בפעימה שנייה.

   

  קופת חולים לאומית הזמינה 115 אלף חיסונים, 15 אלף יותר מבשנה שעברה. מבצע החיסונים בקופה יחל במהלך ספטמבר.

   

  מה גורם למחלת השפעת?

  שפעת עונתית היא הגורם הוותיק והמשמעותי ביותר בתחלואה בשפעת בכלל ברחבי העולם, והמחלה מוכרת לאדם עוד מתקופת היפוקרטס, שתיאר התפרצות שפעת לפני 2,400 שנים. מאז סבל העולם כמה גלי מגפה, ואלה קטלו אלפים ברחבי העולם.

   

  שפעת נגרמת מווירוסים ממשפחת אורתומיקסו, ובהם אינפלואנזה A B C. לאחר ההדבקה בווירוס משתכפל הנגיף בתוך שבוע, ואז פורצים הסימפטומים. אלה כוללים כמעט תמיד חום גבוה, כאב ראש, כאבי שרירים ועייפות. תסמינים אחרים כמו נזלת, כאב גרון, או תחושת לחץ בחזה שכיחים פחות בשפעת.

   

  חום גבוה, כאב ראש וכאבי שרירים. מתסמיני השפעת (צילום: shutterstock)
  חום גבוה, כאב ראש וכאבי שרירים. מתסמיני השפעת(צילום: shutterstock)
   

  כיום ארגון הבריאות העולמי מאתר מבעוד מועד כמה סוגי נגיפים, ומהם מופק מדי שנה חיסון מעודכן לשפעת, המגן מפני שלושה או ארבעה תתי-זנים של המחלה.

   

  מה ההבדל בין שפעת להצטננות?

  שפעת שונה לחלוטין מהצטננות מבחינת הפעולה בגוף, אם כי לעיתים התסמינים דומים. הצטננות היא המחלה השכיחה ביותר בעולם, והיא נגרמת מווירוס רינו-וירוס. ההדבקה נעשית באמצעות רסיסי רוק ונזלת, ולאחריה מתחיל הנגיף להשתכפל בתוך 12 שעות. המחלה מתחילה לתת את אותותיה בהדרגה במהלך חמישה ימים מההדבקה הראשונית.

   

  מה הם תסמיני השפעת?

  התסמינים לרוב קלים וכוללים בעיקר נזלת צלולה, עיטוש וגרון כואב. במקרים קשים יותר עשויים להתלוות סימני עייפות, חולשה, כאב ראש, איבוד תיאבון וכאבי שרירים. בניגוד לשפעת, הצטננות איננה מלווה בחום. אין כל מרפא להצטננות מלבד מנוחה, תרופות להקלת נזלת ואף סתום, שתייה מרובה ושמירה על היגיינה.

   

  מדוע השפעת גורמת לתמותה?

  ברובם המכריע של המקרים מדובר בסיבוך של דלקת ריאות. בלא אבחון וטיפול מוקדם עלולה דלקת הריאות להסתבך עד לאי ספיקה נשימתית. זיהום זה עלול להיות כרוך בזיהומים נלווים, הדורשים לא רק טיפול ב"טמיפלו" אלא גם טיפול אנטיביוטי, הניתן לעיתים בעירוי.

   

  אצל חלק מהנפטרים נמצאה תופעה שבה הגוף מגיב "הפוך" לנוכחות נגיף השפעת: התהליך הדלקתי שנוצר ונועד להילחם בנגיף השפעת מתחיל לתקוף את גוף החולה עצמו ומוביל לקריסת מערכות.

   

  בספרות הרפואית יש דיווחים שלפיהם הווירוס עלול לגרום לסיבוכים נוספים, נדירים יותר, ובהם דלקת של שרירי הלב, דלקת ברקמת המוח (אנצפליטיס), זיהום מפושט בדם, פרכוסים, דלקות שרירים ומצב של הלם ספטי, שמתבטא בנפילת לחץ דם ובפגיעה רב מערכתית בכל רקמות הגוף.

   

  בשנים האחרונות חלה ירידה ניכרת בשיעור האשפוזים בעולם וגם בישראל עקב תחלואת השפעת, זאת בזכות החיסונים. מנגד, דיווחים בעולם הראו כי מקרי תמותה רבים עקב סיבוכי השפעת נמצאו אצל אלה שלא היו מחוסנים, בהם יולדות שנפטרו מהמחלה ותינוקות.

   

  כיצד נבחר הרכב החיסון לשפעת?

  תהליך ייצור החיסונים לשפעת מתחיל כשנה עד שנה וחצי לפני מועד שיווקם. על סמך התצפיות מהחורף האחרון נאספים נתונים על נגיפי השפעת העמידים שתקפו את אוכלוסיית כדור הארץ ועל פי הם נבחרים שלושה עד ארבעה הנגיפים שגרמו למרבית התחלואה. אלה יורכבו בייצור החיסון הבא.

   

  הרכב של נגיפים מומתים בהתאם לתחזיות. חיסון נגד שפעת (צילום: shutterstock)
  הרכב של נגיפים מומתים בהתאם לתחזיות. חיסון נגד שפעת(צילום: shutterstock)

  מה מכיל החיסון השנה?

  החיסון בזריקה הכיל שלושה זני נגיפים מומתים, בהתאם לשכיחותם בחצי כדור הארץ הצפוני, ואילו החיסון המכיל ארבעה זנים מכיל זן נוסף של נגיף השפעת.

    

  כיצד פועל החיסון בגוף?

  לאחר הזרקת החיסון, המערכת האימונולוגית מתחילה לייצר נוגדנים – אלה החיילים שאמורים לזהות את החיסון המכיל וירוס מומת, כאילו היה וירוס חי. לאחר תהליך הזיהוי, עומדים הנוגדנים "על המשמר" ובכל הדבקה בשפעת הם מתעוררים לפעולה ומזעיקים את מערכת החיסון של הגוף שתוקפת את הווירוס כבר בראשיתו. כך הווירוס מושמד עוד לפני שהצליח להשתכפל בגוף ולגרום למחלה.

   

  האם החיסון מגן באופן מוחלט נגד מחלה?

  חיסונים אינם תמיד מעניקים הגנה של 100% מפני הדבקה. גם הגנה חלקית ההופכת מחלה מקשה וקטלנית ל"קלה" עד "מתונה" מעידה על כך שהחיסון יעיל. כך למשל, החיסון לאבעבועות רוח הפך את המחלה שהייתה פעם קשה ואף גורמת לתמותת ילדים – למחלה קלה.

  איך אפשר להפחית את סיכויי ההדבקה בשפעת?

  כדי למזער את סיכויי ההדבקה כדאי להקפיד להתעטש אל המרפק ולא אל כף היד. בנוסף, מומלץ לחטא את הידיים, הצעצועים והידיות, גם לאחר היציאה מהשירותים וגם לאחר התעטשות.

   

  האם יש צורך במתן אנטיביוטיקה במקרה של שפעת?

  אנטיביוטיקה פועלת אך ורק על חיידקים, בעוד ששפעת נגרמת על ידי נגיפים. עם זאת, קיימות שלוש תרופות לשפעת אותן ניתן לקבל בתחילת המחלה,

  כשהשכיחה שבהן ניתנת בכדורים ונקראת "טמיפלו".

   

  תרופה זו, המעכבת את שכפול הנגיף, ניתנת כאמור בתחילת המחלה, במקרה שהרופא התרשם כי אכן קיים חשד סביר לשפעת במטופל השייך לקבוצות הסיכון: ילדים מתחת לגיל שש, קשישים ונשים בהריון.

   

  מתי יש לפנות לרופא?

  במצב של חום ממושך מעל חמישה ימים

  • כאשר ישנן הקאות מרובות בכל נסיון שתייה.
  • בכל מצב של קוצר נשימה המתבטא בכיחלון בשפתיים, נשימת יתר (בתינוקות: מעל 50 נשימות בדקה, בילדים מעל 40 נשימות בדקה, במבוגרים מעל 20 נשימות בדקה).
  • בכל מצב של הופעת חום עם פריחה נקודתית אדומה על העור שאינה נעלמת בלחיצה או מתיחה של העור.
  • כשמתרחשת ירידה במצב ההכרה, בלבול, חוסר יציבות בהליכה או חוסר תחושה בחלק כלשהו בגוף או בפנים.

   

  ד"ר איתי גל הוא מומחה ברפואת ילדים וכתב הבריאות של ynet

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הרופא של ynet מקבל חיסון נגד שפעת"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים