שתף קטע נבחר

מסיירים סליחות: "באנו להתחבר"

סיורי הסליחות מגיעים לשיא עם תחילת עשרת ימי תשובה: מה מחפשים המוני ישראלים - חלקם לא דתיים כלל ועיקר - בין בתי הכנסת ובתי המדרש בלילות הלבנים של ירושלים

 

עשרות-אלפי איש גודשים בשבועות האחרונים את רחובות ירושלים בלילה, במסגרת טרנד סיורי הסליחות שנדמה כי רק צובר תאוצה משנה לשנה. ובעוד אנשי הרובע מתקשים לישון בלילה כבר מתחילת חודש אלול, נראה כי השיא עוד לפניהם בשבוע הקרוב - עשרת ימי התשובה, מיד אחרי ראש השנה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

המשתתפים – לאו דווקא דתיים כלל ועיקר – מבקרים בעיר העתיקה ומסיימים את הסיור בכותל המערבי. "אני מגדיר את עצמי חילוני, ובכל זאת היה חשוב לי להגיע לכאן, כי היהדות חשובה לנו כל השנה", אומר אלון יצחק, שהגיע לירושלים מתל אביב עם אשתו וילדיו, לסיור סליחות שעורכת החברה לפיתוח הרובע היהודי.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לדבריו, הוא מקפיד להביא איתו את הילדים, "כדי שיתחברו להווי הזה". חמוטל רעייתו מוסיפה כי "אני לא שומרת מצוות, אבל חשוב לי להגיע להתחבר. לראות מצד אחד את ירושלים, ולהרגיש את אווירת השנה החדשה".

 

"חוויה דתית, לא תרבותית"

רחל חדד מהקרן למורשת הכותל מנסה להסביר את הנהירה: "אנשים רוצים לנשום את אוויר העיר העתיקה, להתנתק מהשגרה להתחבר לתקופה".

 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 

מוטי אלקובי הגיע מחיפה במטרה אחת: להתפלל. "מבחינתי הכותל זה מקום תפילה", הוא אומר, "לא חוויה תרבותית, אלא דתית". גם גלית שמיר מתחברת דווקא לתפילות: "כשאני שומעת את הסליחות, זה נוגע בי בצורה עמוקה ומיוחדת מאוד", היא אומרת

 

הרצל בן ארי, מנכ"ל החברה לפיתוח ושיקום הרובע היהודי, מספר כי ישנם סיורים שונים בהתאם לקהל היעד: "סיורי הסליחות שלנו מיועדים גם לדתיים וגם לשאינם. יש מי שזוכרים מילדותם את ההשכמה לסליחות, וחלקם רק קראו על זה בספרים. כל אחד מתחבר לסיור שמתאים לו".

פורסם לראשונה 20/09/2017 02:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
"נוגע בצורה מיוחדת". חמוטל יצחק
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים