שתף קטע נבחר

משרד האנרגיה: תיקון התקלה בקידוח תמר ייכנס לתוך השבת

הבוקר דווח על תקלה במאגר הימי, שבגללה הופסקה הזרמת הגז הטבעי למשק. הערב עדכן משרד האנרגיה שפעולות התיקון יימשכו 48 שעות. עד שתתוקן התקלה משתמשת חברת החשמל באונייה ייעודית לשעות חירום, שכמות הגז הנוזלי עליה אמורה להספיק לכמה שבועות

משרד האנרגיה עדכן הערב (ה') שתיקון התקלה בקידוח הגז הטבעי "תמר" ייארך יומיים, כלומר הוא ייכנס לתוך השבת. עד שתתוקן התקלה, מוזרם גז ליבשה מאונייה של חברת החשמל שמצאת כ-10 ק"מ מהחוף.

 

הבוקר דיווח משרד האנרגיה כי "עקב תקלה שהתגלתה הבוקר במהלך עבודות התחזוקה המתוכננות מראש במאגר תמר, פסקה לחלוטין אספקת הגז הטבעי מהמאגר". ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה שמדובר בדליפה מאחד הצינורות האחראי לריקון תוצרי הפקת הגז.

 

לפי הודעת המשרד הערב, "בעקבות התקלה הבוקר והפסקת הזרמת הגז הטבעי למשק, הפעיל שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ את סעיף 8 של תקנות החירום למשק הגז הטבעי והורה על אופן הקצאת גז טבעי נוזלי למפעלים שונים במשק".

אסדת הקידוח במאגר תמר (צילום: "אלבטרוס") (צילום:
אסדת הקידוח במאגר תמר(צילום: "אלבטרוס")
 

משמעות החתימה היא שעל מנת למנוע פגיעה בתפקוד הסדיר של המשק רשאי השר (לאחר התייעצות עם מנהל רשות הגז הטבעי ויו"ר רשות החשמל) לקבוע את כמויות הקצאת הגז הנוזלי בין כל הצרכנים.

 

מקור הגז הנוזלי (LNG) הוא באונייה הייעודית של חברת החשמל שמחוברת לחוף במצוף מרחק 10 ק"מ מערבית לחדרה. מטען הגז שעליה אמור להספיק לצריכת המשק לכמה שבועות בודדים כאשר במקביל חברת החשמל מתגברת את ייצור החשמל בסולר ופחם.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה שסך אספקת הגז הנוזלי שיש באוניה מיועד בעיקר לייצור חשמל דרך תחנות הכוח של חברת החשמל (86%), תחנות כוח פרטיות שמספקות גם קיטור (6%) תעשייה (6%) וחלוקה למפעלים (2%).

 

תקנות החירום צפויות להסתיים אור לבוקר יום ראשון, בשאיפה שעד אז התקלה תתוקן. מבחינת חלוקה בין מפעלי התעשייה להפעלת תחנות כוח עצמאיות עולה שבית הזיקוק בחיפה יקבל את מרב הגז, אחריו באופן שווה בית הזיקוק של פז באשדוד ומפעלי ים המלח, ואחריהם חברת הברום ומפעלי רתם אמפרט.

 

התקלה הבוקר אירעה במסגרת עבודות תחזוקה בקידוח תמר שהיו מתוכננות ותואמו מראש. התחזוקה תיארך 40 יום, מה שהוביל את המדינה להתקין תקנות חירום שבמסגרתן כלל הלקוחות היו אמורים להסתפק בכ-50% תפוקה. אחרי התקלה אספקת הגז הטבעי למשק נעצרה כליל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "אלבטרוס"
הקידוח במאגר תמר
צילום: "אלבטרוס"
מומלצים