שתף קטע נבחר

המזון של הכלבים והחתולים מזהם את העולם

מחקר חדש מגלה כי הכלבים והחתולים בארה"ב אחראים לכ-30-25 אחוז מההשפעה הסביבתית שיש לצריכת הבשר במדינה, שמתבטאת בשימוש במשאבי קרקע, מים, דלקים, חומרי דשן והדברה. אם כלבי וחתולי ארה"ב היו מדינה, היא הייתה ממוקמת כצרכנית הבשר החמישית בגודלה אחרי רוסיה, ברזיל, ארה"ב וסין

 

 

 

אין כמו לחזור הביתה לקבלת פנים שעירה ונרגשת מצד חיות המחמד שלנו; אף אחד לא מראה לנו כמוהם כמה חסרנו להם כל היום ועד כמה הם העבירו את הזמן בציפייה לרגע שבו נשוב, נוציא אותם לטיול או סתם ניתן להם להתכרבל ולהתלטף איתנו על הספה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

אבל מתברר שחיות המחמד האהובות שלנו גובות מהסביבה מחיר לא קטן - ושלהרגלי התזונה שלהן חלק גדול בזה: לחיות המחמד בארצות הברית, כך מתברר ממחקר חדש, יש חלק ניכר בהשפעה הסביבתית של צריכת הבשר במדינה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

במדינת החתולים והכלבים

במהלך העשור האחרון הלכו והתבררו הנזקים שתעשיית הבשר העולמית גורמת לסביבה: גידול בעלי החיים והמזון עבורם מצריכים שטחי קרקע נרחבים וכמויות עצומות של משאבי מים; הם גורמים לפליטת כמויות משמעותיות של גזי חממה לאטמוספירה, ואלה מובילים להתחממות כדור הארץ; הם אחראים גם לזיהום אוויר, להכחדה מואצת של מינים שונים של בעלי חיים, לזיהום מקורות המים בשפכי בעלי החיים ועוד.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

אז מה החלק של חיות המחמד שלנו בסיפור? מתברר שאף שכלבים וחתולים צורכים פחות מזון מאדם בוגר, הם ניזונים בדרך כלל מתפריט שמורכב מכמויות גדולות של בשר. למעשה, מתברר שאם כלבי וחתולי ארה"ב היו מדינה, היא הייתה צרכנית הבשר החמישית בגודלה בעולם אחרי רוסיה, ברזיל, ארה"ב וסין.

 

אומנם את רוב רובו של מזון הכלבים לא מייצרים מנתח אנטרקוט עסיסי אלא משאריות זולות שאין להן ביקוש מסחרי אחר, ועל פי רוב מזון זה מכיל בשר עוף, כבש, ברווז או דגים – שהשפעתם על הסביבה פחותה מההשפעה של בשר בקר. ועדיין, במחקר שערך גרגורי אוקין מאוניברסיטת UCLA בקליפורניה נמצא שהכלבים והחתולים בארה"ב אחראים לכ-25-30 אחוז מההשפעה הסביבתית שיש לצריכת הבשר במדינה – שמתבטאת בשימוש במשאבי קרקע, מים, דלקים, חומרי דשן והדברה.

 

אוקין בדק גם את ההשפעה של מזון בעלי החיים על פליטת גזי חממה: בארה"ב ישנם כיום כ-321 מיליון תושבים, וצריכת הבשר שלהם (כל סוגי הבשר) גורמת לפליטה לאטמוספירה של כ-260 מיליון טונות גזי חממה בשנה. מספר החתולים והכלבים בארה"ב מוערך בכ-163 מיליון, אך לפי צריכת הבשר שלהם, הדיאטה שלהם גורמת לפליטה של כ-64 מיליון טונות של גזי חממה – כלומר כ-25 אחוז ממה שפולט האדם, השקולים לפליטת גזים של 13.6 מיליון מכוניות בשנה.  

 

לפיצי שלי – רק מזון פרימיום

כלבים וחתולים הם טורפים מטבעם, וככאלה הדיאטה שלהם מבוססת בעיקר על חלבון. בעבר, מזון לחיות מחמד היה מורכב בעיקר משאריות וחלקים שהאדם לא אוכל, ולכן השפעת התזונה של חיות המחמד על הסביבה הייתה פחותה – כיוון שהמזון היה תוצר לוואי של תעשייה שמתקיימת ממילא, שאחרת היה נזרק לפח ומגדיל את בזבוז המזון.

 

אבל עם השנים השתדרגו חיות המחמד שלנו למעמד של בני משפחה ממש, והמשמעות היא גם שדרוג המזון שלהם: יותר ויותר אנשים בוחרים במזון מובחר (Premium) עבור חבריהם על ארבע, וזהו לרוב מזון שמורכב גם מחלקים שהאדם אוכל ומאחוזים גבוהים יותר של בשר ביחס לשאר המזונות המיועדים לחיות מחמד.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

אף שהמחקר בדק את הנתונים רק בהתחשב בחיות המחמד של ארה״ב, מדובר כמובן בבעיה רחבה הרבה יותר: חיות מחמד הן פופולריות ברוב המדינות המפותחות, וככל שתרבות השפע הופכת נפוצה במדינות מתפתחות כמו סין וברזיל, לא רק שצריכת הבשר בהן עולה (ב-30 השנים האחרונות עלתה צריכת הבשר בסין ב-50 ק״ג לאדם בשנה בממוצע) – אלא שהחזקת חיות מחמד הופכת בהן נפוצה יותר.

 

וזוהי לא ההשפעה הסביבתית היחידה שיש לחברים השעירים שלנו על הסביבה. כל הבשר הזה צריך לצאת לאן שהוא – ו-163 מיליון החתולים והכלבים של האמריקנים, למשל, מפיקים גם 5.1 מיליון טונות של צואה בשנה (כמות השווה למה שיוצא מכ-90 מיליון איש בארה״ב). כידוע, את הפסולת הזו אנחנו אוספים בשקיות – שעל ההשפעה הסביבתית שלהן כבר דובר רבות – והן מגיעות בדרך כלל על תוכנן למטמנות האשפה ומוסיפות לפסולת שאינה מתכלה ושהולכת ומצטברת בעולם.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

פעמיים בונזו טבעוני, בבקשה

כמובן שאין בכוונת כתבה זו לגרום לכם לוותר על חיות המחמד שלכם. יש כמה דברים שאפשר לעשות כדי לצמצם את השפעתם של ידידינו הטובים ביותר על הסביבה, למשל לחשוב מחדש על הדיאטה שלהם.

 

צעד ראשון הוא לוודא שבעל החיים צורך את כמות המזון המתאימה לו ולא יותר מזה: למשל באמצעות מתן מזון כלי מדידה מדויק, או התאמה של תדירות ההאכלה והכמות הניתנת לגיל בעל החיים, לרמת הפעילות הגופנית שלו ולמשקלו.

 

אפשרות שנייה היא להימנע ככל האפשר ממזונות המכילים בקר וכבש, שהשפעתם על הסביבה גדולה יותר, ולרכוש מזונות על בסיס עוף, ברווז ודגים, שההשפעה הסביבתית שלהם קטנה לאין שיעור.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

אפשרות נוספת היא להאכיל את חיות המחמד שלכם במזון טבעוני. שוק המזון הטבעוני לחיות הוא תחום הולך ומתפתח, ויותר ויותר סוגים של מזונות המבוססים על מוצרים מן הצומח הופכים זמינים לרכישה עבור בעלי חיות המחמד. גם בישראל כבר אפשר למצוא סוגים שונים בטווח מחירים משתנה (שמזכיר את מחירי המזון המובחר שהוזכר למעלה), שמבוססים על דגנים וירקות ומכילים כמות חלבון דומה לזו של מזון מן החי – וההשפעה הסביבתית שלהם קטנה בהרבה.

 

למרות שאולי זה נשמע לכם כמו צעד קיצוני שעלול להזיק לבריאות הטורף הקטן שלכם, ישנם מומחים שמאמינים שמזון מהצומח – בתנאי שהוא מאוזן ומכיל כמות גבוהה יחסית של חלבון – הוא דווקא בריא לכלבים, שהם אוכלי כול (לגבי חתולים המצב קצת מורכב יותר, אם כי לא בלתי אפשרי).

 

״גם ממקורות צמחיים אפשר להשיג את כל הערכים שהכלב זקוק להם, פשוט בשילובים מאוד מסוימים, שאותם דואגים לייצר ולשלב במזון המסחרי הצמחי״, טוענת הווטרינרית ד״ר אנדריאה קוטלר באתר ״טבעונות״. ״בוודאי שבמצב טבעי כלבים וחתולים לא היו יכולים לחיות על עשב, תירס וחיטה. אך כאן מדובר במזון מסחרי הדואג לכמות ולמאזן נכון של כלל הערכים הנחוצים ומוסיף את מה שחסר באמצעות תוספים מתאימים. זה ממש לא משנה אם המקור הוא בשרי או צמחי, כל עוד זה מכיל את כל מה שצריך ובעל החיים מסתדר עם המזון״.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

יש לציין כי כפי שכותבת בעצמה ד"ר אנדריאה קוטלר באתר "טבעונות", המלצותיה מייצגות את דעתה האישית בלבד בהתבסס על הידע שלה בתור וטרינרית ואינן מבוססות מחקרית. כמו כן יש לציין כי וטרינרים אחרים טוענים שאי אפשר לבסס את תזונת חיות המחמד על מזון טבעוני בלבד. בינתיים, כאמור, ניתן לנקוט שורה של צעדים שיפחיתו את ההשפעה הסביבתית של תזונת הכלב שלכם.

 

 

הכתבה פורסמה ב-"זווית" - סוכנות ידיעות למדע וסביבה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים