שתף קטע נבחר

רק חברת טלוויזיה ישראלית אחת תאפשר צפייה ב-VOD ביום כיפור

המתחרה הקטנה טריפל סי תעז ותשאיר את ספריית התכנים שלה פתוחה ביום הכיפורים. HOT ו-yes ישביתו את שירות ה-VOD, למרות שהנושא מעולם לא נידון במועצת הכבלים והלוויין והן לא פנו למועצה גם השנה. כמוהן, גם סלקום ופרטנר לא יאפשרו גישה ל-VOD על דעת עצמן בלבד. כיוון שכך: זכותכם לבקש פיצוי על חסימת השירות עליו אתם משלמים. ובמה כן ניתן לצפות?

צדיקה בסדום או חוטאת יחידה? חברת התקשורת טריפל סי, שמתחרה בשוק הטלוויזיה תחת שם המותג smart.tv, החליטה להמשיך להציע תכני VOD גם ביום כיפור - יום בו כל מתחרותיה חוסמות את הגישה לספריות התוכן שלהן. כלומר, השירותים שלה יפעלו כסדרם בסוף השבוע הקרוב.

 

 

על פי מועצת הכבלים והלוויין אסור לשדר ערוצים ביום כיפור. אך הכלל הזה חל על HOT ו-yes בלבד ולא על סלקום, פרטנר וטריפל סי - השחקניות החדשות בשוק הטלוויזיה, שמציעות שירותים על גבי האינטרנט. למרות זאת, פרטנר וסלקום החליטו "לכבד" את היום ולחסום ערוצים ותכני VOD. לצרכנים עומדת הזכות להתקשר למוקדי השירות ולבקש ואף להתעקש לקבל פיצוי על היום האבוד הזה, בו נמנעת הגישה לתוכן שהם משלמים עליו, ללא שהחברות חייבות בכך כחוק.

 

עם זאת, גם HOT ו-yes כנראה נוהגות כך על דעת עצמן: יו"ר מועצת הכבלים והלוויין הדגישה בראיון לעיתון הארץ, ש-HOT ו-yes לא בהכרח מחויבות לחסום את שירות ה-VOD שלהן, שכן אין כלל הוראת מועצה המתייחסת לשירות ה-VOD. שתי החברות הוזמנו לפנות למועצה, אך לא עשו כן מאז ההזמנה. עם זאת, מסתמן שבמועצת הכבלים והלוויין רואים ב-VOD "ערוץ", ועל כן יתכן שהחסימה שלו הייתה ממילא מאושרת אחרי דיון בנושא והיה נשמר השקט ביום הקדוש.

 

לא הכל מושבת: מי יוכל לצפות ובאלו תכנים?

כאמור את השקט הזה יפרו השנה לקוחות טריפל סי, כ-4,000 לערך או ליתר דיוק: אלו מהם שמעוניינים לצפות בטלוויזיה ביום הזה. גם לקוחות המנויים לשירותי ה-VOD הבינלאומיים נטפליקס ואמזון פריים יוכלו לצפות בטלוויזיה ביום כיפור.

 

יצטרפו אליהם אלו מבין לקוחות חברות הטלוויזיה החוסמות, שבכל זאת שמרו תוכן בהקלטות (שכן החברות, לטענתן, לא חוסמות גישה להקלטות). תתאפשר גם צפייה בערוצים זרים כמו CNN, פוקס ניוז, סקיי ניוז, נשיונל ג'יאוגרפיק, ערוצי לייף סטייל וערוצים זרים נוספים המשודרים מחו"ל וכן בהקלטות האוטומטיות מערוצים (למשל בפרטנר: שבועיים אחורה).

 

מעט לקוחות, פחות תכנים מאשר למתחרות הגדולות, הרבה אומץ. סמארט של טריפל סי ()
מעט לקוחות, פחות תכנים מאשר למתחרות הגדולות, הרבה אומץ. סמארט של טריפל סי

היתרון בשירותי VOD על פני הקלטות, שניתן לצפות בסדרות שלא תכננתם לצפות בהן, בצפיית בינג' (צפייה בפרקים ברצף). גם מי שהקליט מראש פרקים בסדרה בה הוא מעוניין לצפות, לא תמיד הספיק להקליט את כולם ובטח שלא בהכרח הקליט מראש סרטים עבור היום הזה. לקוחות החברות שמשביתות את השירות יכולים למהר ולהקליט בימים אלה תכנים מה-VOD. ואפשר כמובן - גם לנוח מטלוויזיה ביום הזה.

  

טריפל סי: צפו חופשי

בטריפל סי אישרו את הדברים. החברה מסרה כי היא "נערכת ליום כיפור הראשון שלה כספקית שירותי טלוויזיה באינטרנט. לראשונה בישראל, לקוחות Smart.tv צפויים ליהנות ביום כיפור הקרוב מזמינות של הערוצים הבינלאומיים ושירותי VOD הכוללים למעלה מ-4,000 שעת תוכן של סרטים וסדרות בינלאומיות חינמיות - בדומה לגישה המתאפשרת לשירותי תוכן באינטרנט דוגמת נטפליקס ואחרים.

 

"בין הערוצים הזמינים:Travel XP, Duck TV, English Club, Fashion One, Motorvision HD, Nautical HD, Trace Urban HD. בין הסדרות: שובר שורות, המלכה הלבנה, גרייבס, הודיני ואייס. החברה מציעה מגוון סרטים ב-VOD בחינם וכן בהשכרה בתשלום, ביניהם וונדרוומן, היפה והחיה, שומרי הגלקסיה 2, דרדסים, בייבי בוס והמלך ארתור".

 

yes: זה מחייב חשיבה מחדש, אך לא השנה

מחברת yes נמסר בתגובה: "באשר להצעתה של יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, לא נוכל להתייחס להצעה זו בלוח הזמנים הקצר. ככלל, העולם הטכנולוגי המשתנה של שידורים על גבי רשת האינטרנט מחייב חשיבה מחדש".

חברת yes: לוח הזמנים קצר מדי ()
חברת yes: לוח הזמנים קצר מדי
 

מ-HOT לא נמסרה תגובה.

 

סלקום: "רגולציה עצמית". פרטנר: יש הרבה אופציות אחרות זמינות

מסלקום נמסר בתגובה: "חברת סלקום מכבדת את קדושת יום הכיפורים ומפעילה רגולציה עצמית מותאמת לחוק, במסגרתה החברה פועלת. כמקובל במתכונת יום כיפור היא מפעילה חסימת שידורים אשר תחל באופן הדרגתי בערב יום כיפור משעות הצהרים. מערך ההקלטות והשידורים הזרים יישארו זמינים לצפייה. השירות יחזור למתכונת רגילה באופן הדרגתי עם צאת יום הכיפורים".

 

מפרטנר נמסר בתגובה: "אנו מכבדים גם את החג וגם את החופש של הלקוחות לבחור לצפות בתכנים. הערוצים הלינאריים, כמקובל, סגורים, למעט חדשות בינלאומיות. שירות VOD - סגור. הקלטות ו-Catch up (הקלטה אוטומטית של עד שבועיים אחורה בערוצים הלינאריים) - זמין. עולם האפליקציות, כולל נטפליקס ויוטיוב - זמין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים