שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בגיל 65: "מתנדבים בסיירת שלא ישכחו"

  סא"ל במילואים דני פרל חושף את יומניו האישיים ממלחמת יום כיפור וממשיך להתנדב בסיירת שקד יחד עם כ-40 מחבריו בני 65 ומעלה. "אנחנו מלווים את החיילים הצעירים כדי שיבינו שהם חלק ממורשת ארוכה". הוא אומר וחושף את הימים הקשים שעבר ואת הריפוי

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

  מתנדבים כדי לא לשכוח. רצף החגים האחרון ויום כיפור בפרט העלו אצל רבים זיכרונות וסיפורים. סא"ל (מיל') דני פרל, היום בן 65, אב לשניים וסב לשלושה שירת במלחמת יום כיפור כקצין בסיירת שקד היום הוא אחד ממובילי פרויקט ייחודי שנקרא "ותיקי סיירת שקד" שבו לוחמים ותיקים מלווים את הדור הצעיר ולוקחים חלק בפעילויות שונות בשטח.

   

  בשנים האחרונות בימים שבין יום כיפור לחג הסוכות מקפיד פרל להוציא את יומניו האישיים ולהיזכר בחבריו, לוחמים ומפקדים, שנפלו לנגד עיניו. השנה הוא שיתף את הוריו של עמרי עצמון ז"ל שנפל בקרב המתועד מעל דפי היומן. 

   

  עוד במדור 60 פלוס: בגיל 68 : הסבתות שעפות על החיים

   

  חלק מהיומנים של דני פרל שנכתבו בזמן מלחמת יום כיפור (דובר צה"ל ) (דובר צה
  חלק מהיומנים של דני פרל שנכתבו בזמן מלחמת יום כיפור(דובר צה"ל )

   

  יומנים שמתעדים את התופת

  "פלוגה ד', הפלוגה שלי בפיקודו של אלי שגיא ז"ל, הייתה חוד החנית בפריצה של אוגדת שרון, אוגדה 143, לעבר תעלת סואץ". מספר פרל, "ליל ה-15 באוקטובר היה שלב קריטי במלחמה, ולילה שאני לא אשכח. המצרים זיהו את חציית הכוחות והנחיתו עלנו אש תופת. פגז מצרי פגע בזחל"ם (זחלי למחצה) של הפלוגה, הזחל"ם נדלק ותשעה לוחמים נהרגו במקום, ביניהם אלי שגיא המ"פ ועמרי עצמון הרס"פ".

   

  "מתוך הזחל"ם שלי, זחל"ם מספר 2, ראינו להבה אדומה וכחולה שעלתה לשמיים תוך כדי פיצוצי התחמושת והכדורים ששרקו מסביבנו". כתב פרל ביומנו, "ראינו את חברינו נשרפים בלי יכולת להתקרב ולחלץ אותם. עמוד האש בער כל הלילה ושימש כנקודת ציון למצרים להפגזה מאסיבית של הצומת".

   

  "בבוקר נפגשו לוחמי הסיירת בנקודת כינוס כדי להצטייד בתחמושת ובדלק. שם ראיתי את אחיו של עמרי, איתי עצמון, שהיה אז חייל צעיר". מספר פרל, "איתי לחם במקביל באותו הלילה ב"חווה הסינית", וראה את עמוד האש הבוער כל הלילה, הוא לא ניחש מה קרה". 

   

  "איתי הסתובב באותו הבוקר בין הלוחמים ושאל אם מישהו ראה את אחיו, אך אף אחד לא רצה לבשר לו", נזכר פרל "ניגשתי אליו, חיבקתי אותו ואמרתי לו שעמרי היה בזחל"ם הבוער. המלצתי לו לנסוע הביתה. איתי יצא לדרך מסיני והגיע לבית ההורים בשעה 2:00 בלילה, שם בישר להם כי עמרי נהרג". 

   

  עוד במדור 60 פלוס: בת 98: "הנתינה שומרת אותי בריאה וחזקה"

   

  פרל והוריו של עמרי עצמון ז"ל ביום כיפור האחרון (דובר צה"ל ) (דובר צה
  פרל והוריו של עמרי עצמון ז"ל ביום כיפור האחרון(דובר צה"ל )

   

  מתוך הכאב: ללוות את הדור הצעיר

  "אני מבקר אותם לעתים תכופות", מתנתק לרגע פרל מהזכרונות. "אני מגיע באופן שגרתי להורים של עמרי ואיתי. זה בית פתוח בשבילי. אני מקשיב להם, הם מקשיבים לי. אני יושב בחברתם, הם ממקימי הפלמ"ח, מספרים לי על הקמת הארץ ועל היישובים. יחד אנחנו מדברים על עמרי. מחיים את הזיכרונות". ביום כיפור האחרון הוא חשף בפניהם את יומניו האישיים מהמלחמה.

   

  בשנים האחרונות דני ואיתי לוקחים חלק יחד בקבוצת ״ותיקי סיירת שקד״. קבוצה פעילה של כ-40 לוחמים ומפקדים מהעבר ששמרו על קשר על מנת להמשיך ולהעביר הלאה את מורשתה. "החזון שלנו הוא שהפרויקט הייחודי הזה ימשיך הלאה". אומר פרל, "חשבנו על הרעיון שותיקי גבעתי ימשיכו יחד איתנו וככה הוא ימשיך. היינו רוצים שהחיילים ידעו שהם ממשיכים מורשת ארוכה".

   

  עוד במדור 60 פלוס: בגיל 74: הסוד של טל ברודי לתזונה וחיים בריאים

   

  דני, עם הכובע הלבן, יחד עם חבריו המתנדבים בסיום מסע עם חיילי גבעתי (צילום: נמרוד ארקליס) (צילום: נמרוד ארקליס)
  דני, עם הכובע הלבן, יחד עם חבריו המתנדבים בסיום מסע עם חיילי גבעתי (צילום: נמרוד ארקליס)

   

  מתנדבים בני 65

  "ותיקי סיירת שקד", לוחמי העבר של סיירת שקד הידועה גם בשמה יחידה 424, הייתה יחידת מתנדבים קטנה ששילבה בתוכה יהודים, בדואים ודרוזים, ולקחה חלק במגוון מבצעים.

   

  כבר 15 שנה מלווים המתנדבים של הפרויקט הייחודי את הטירונים החדשים מהטירונות, מסע ההשבעה, מסע כומתה, אימונים בשטח. הם נפגשים עם משפחות שכולות, עורכים סיורים משותפים, מקיימים הפעלות בנושא שדאות, גישוש, הליכה על עקבות, ניווטים ועוד.

   

  "החברות בינינו והמפגשים ההדוקים עוזרים להתמודד עם הזיכרונות מהשירות, המבצעים והמלחמות שנלחמו זה לצד זה", אומר פרל. 

   

  נותנים השראה

  הפרויקט הייחודי של פרל וחבריו מצליח לחבר את הדור הצעיר למורשת העבר. "לפני שהם הגיעו לדבר אתנו הייתי בטוח שזו הולכת להיות עוד הרצאה כמו הרצאות אחרות ששמעתי כבר בעבר", מספר היום סג"ם מיכאל שלי, קצין בפלוגת חוד בגדוד שקד של גבעתי. 

   

  "כחייל קרבי לשמוע סיפורי מלחמה של אנשים שהיו כאן לפניי, זה עשה לי משהו. הבנתי שאני חלק ממשהו באמת גדול יותר, וזו בסוף המטרה שלשמה התגייסתי והסיבה שאני נותן את כולי. להגן כמו שרבים הגנו לפני על מדינת ישראל".

   

   

   

   

   

   בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  דובר צה"ל
  דני פרל מעביר את הסיפורים הלאה
  דובר צה"ל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים