שתף קטע נבחר

שוק בקיפאון: ירידה בביקוש למשכנתאות באוגוסט

בהשוואה לאוגוסט שנה שעברה חלה ירידה של 15% הן בסכומים והן במספר הלוואות המשכנתא שנלקחו מהבנקים במהלך החודש. הריבית הממוצעת ממשיכה לרדת בקצב מתון

יושבים על הגדר: סך המשכנתאות שנלקחו בחודש אוגוסט מהבנקים הסתכם ב-4.67 מיליארד שקל, נתון המהווה ירידה של 15% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, כך עולה מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (ד').

 

 

בהשוואה לחודש הקודם, מדובר בירידה של 9% בסכומים ובשיעור דומה במספר ההלוואות שנלקחו.

 

עוד עולה מן הנתונים כי נמשכת הירידה המתונה בריבית על המשכנתאות, הנמשכת מאז חודש פברואר. כך, הריבית במסלולים הלא צמודים ירדה מ- 3% בממוצע בחודש הקודם ל-2.91% החודש, כאשר במסלול הריבית הקבועה הלא צמודה עמדה הריבית על 4.08% (לתקופה של 16 שנה) לעומת 4.18% בחודש הקודם.

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)
 

במסלולים צמודי המדד שיעור הריבית עמד על 3.51% בממוצע לעומת 3.62% חודש קודם.

 

מתחילת השנה נלקחו 53,928 הלוואות משכנתא מהבנקים בסכום כולל של 35.92 מיליארד שקל וסכום המשכנתא הממוצעת בחישוב שנתי עומד על 666 אלף שקל.

 

נתוני משרד האוצר שפורסמו באמצע החודש, מצביעים על צניחה במספר עסקאות הנדל"ן. מהסקירה הכלכלית השבועית של משרד האוצר עלה כי מספר העסקאות בחודש יולי עמד על 8,800 דירות, ירידה של 9% בהשוואה ליולי אשתקד ושל 6% לעומת החודש הקודם. לפי הנתונים, מדובר באחת הרמות הנמוכות שנרשמו בחודשי יולי בעשור האחרון. בניכוי המכירות במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן" עמדו שיעורי הירידה על 4% לעומת אשתקד ועל 13% לעומת חודש יוני האחרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים