שתף קטע נבחר

ליקויים בדירה החדשה: אלו התיקונים המגיעים לכם

עבור רוכשים רבים, היום הגדול והמשמח של קבלת המפתחות לדירה החדשה מלווה בהפתעות לא נעימות כמו נזילות, סדקים בקירות, הבדלי גוונים בריצוף וצרות נוספות. כך תמנעו מצב שבו הקבלן יתחמק מתיקון הליקויים הללו

מזל טוב! הגעתם סוף סוף ליום הגדול וקיבלתם מפתחות לדירה החדשה שלכם. אבל בצד השמחה הגדולה מתחילים לעלות כעסים - כמו רבים אחרים הרוכשים דירות מקבלן, במהרה אתם מגלים ליקויים שונים כמו רטיבות ונזילות, סדקים בקירות, הבדלי גוונים בריצוף, מעקה בגובה נמוך ועוד.

 

לכתבות נוספות בערוץ נדל"ן

 

פעמים רבות הקבלנים מנסים להתחמק מאחריותם ולהטיל אותה על כתפי הספקים השונים - דבר שאף מקבל לעתים ביטוי בהסכם הרכישה. עם זאת, במקום לחוש מתוסכלים וחסרי אונים, חשוב שתדעו כי החוק נמצא לצדכם.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

חוק המכר מגן על רוכשי דירות מקבלן ומטיל באופן ברור את האחריות לביצוע תיקוני הליקויים בדירה על הקבלן. אם הקבלן מסרב לבצע את התיקונים, ניתן להגיש נגדו תלונה לרשם הקבלנים במשרד הבינוי ושיכון, ואף לבחון באמצעות עורך דין המתמחה בתחום את האפשרות לפתיחת הליכים משפטיים נגדו.

 

עשו ואל תעשו

על מנת למנוע מצב בו הקבלנים מתחמקים מתיקון הליקויים כפי שהחוק מחייב אותם, מומלץ לשמור על הכללים הבאים. ראשית, עוד בשלבי המשא ומתן לחתימה על הסכם הרכישה, יש לבחון את ההתייחסות בהסכם לנושא הליקויים ולהגדיר את פרק הזמן המקסימלי לתיקון הליקויים, ובמיוחד לאלה הדחופים כמו נזילות.

 

זכרו, גם אם נרשם בהסכם הרכישה, שהקבלן אחראי לתיקון הליקויים רק לאחר שהרוכשים פנו לספקים השונים ולא קיבלו מענה או טיפול נאות, וגם אם רשום שאחריות הקבלן לא תחול או תצומצם - אין בכך בכדי להסיר או להפחית את אחריותו של הקבלן לתיקון הליקויים כדרישת החוק.

 

 

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

שנית, רוכשי הדירה מחויבים לבדוק את הדירה במעמד מסירתה, אך רשאים ואף מומלץ לבצע בדיקה זו לפני מסירת הדירה, כשהיא עדיין ריקה וקל יותר לגלות את הליקויים ולבצע את התיקונים הדרושים. מומלץ לבצע את בדיקת הדירה לפני מסירת החזקה בה באמצעות בעל מקצוע מטעם רוכשי הדירה או באמצעות חברות המבצעות בדיקות בדק בית לאיתור ליקויי בנייה.

 

אם הליקויים התגלו לפני או במועד מסירת הדירה, יש לפרט אותם בפרוטוקול מסירת הדירה. כאשר הליקויים התגלו לאחר מסירת החזקה, יש לפנות אל הקבלן בכתב וללא דיחוי ולדרוש את תיקון הליקויים ועל הקבלן לתקנם תוך זמן סביר.

 

תקופת הבדק ותקופת האחריות

כמו כן, החוק מגן גם על מי שרכש דירה מהקונה המקורי בתנאי שתקופת הבדק טרם הסתיימה, אבל אחריות הקבלן על תיקון הליקויים בדירה מוגבלת בזמן ומתחלקת לשתי תקופות: תקופת הבדק ותקופת האחריות.

 

תקופת הבדק מתחילה עם מסירת החזקה בדירת הקבלן והיא נמשכת בין שנה לשבע שנים, בהתאם לסוג הליקוי. בתקופת הבדק חובה על הקבלן לתקן את הליקויים, אלא אם יוכיח כי הליקויים נגרמו באשמת רוכשי הדירה.

 

תקופת האחריות מתחילה עם סיום תקופת הבדק, בהתאם לסוג הליקוי ונמשכת שלוש שנים. בתקופת האחריות על רוכשי הדירה להוכיח שהליקוי נובע מהתכנון, מהעבודה או מהחומרים, כלומר להוכיח שהקבלן אחראי להיווצרות הליקוי.

 

לאחר סיום תקופת הבדק ותקופת האחריות, הקבלן יישא באחריות לתיקון ליקויים רק במקרה של אי יציבות הבניין, שמקורה בשלד או ביסודות, במקרה שמדובר בתקלה שלא ניתן היה לגלות קודם לכן או במקרה שרוכש הדירה פנה לקבלן ודרש את תיקון הליקויים במהלך תקופת הבדק והקבלן דחה את הבקשה עד לתום התקופות.

 

ליקויים שהקבלן מחויב לתקן

לפניכם פירוט הליקויים שעל הקבלן חלה החובה לתקנם בתקופת הבדק, נכון לדירות שנרכשו החל מאפריל 2011:

 

  • ליקוי במוצרי מסגרת ונגרות לרבות אלומיניום ופלסטיק. תקופת הבדק: שנתיים מקבלת הדירה. תקופת האחריות: שלוש שנים לאחר תום השנתיים.
  • ליקוי בריצוף ובחיפוי פנים. תקופת הבדק: שנתיים מקבלת הדירה. תקופת האחריות: שלוש שנים לאחר תום השנתיים.  
  •  כשל בתפקוד ובעמידות של מכונות ודודים. תקופת הבדק: שלוש שנים מקבלת הדירה. תקופת האחריות: שלוש שנים מתום שלוש השנים של תקופת הבדק.  
  • ליקוי בפיתוח החצר, לרבות שבילים וגדרות. תקופת הבדק: שלוש שנים מקבלת הדירה. תקופת האחריות: שלוש שנים מתום שלוש השנים של תקופת הבדק.  
  • כשל בתפקוד ובעמידות של מרכיבי מערכות המערכות הבידוד התרמי. תקופת הבדק: שלוש שנים מקבלת הדירה. תקופת האחריות: שלוש שנים מתום שלוש השנים של תקופת הבדק.  
  • כשל במערכות הצנרת, לרבות נזילות, ביוב, הסקה ומרזבים. תקופת הבדק: ארבע שנים מקבלת הדירה. תקופת האחריות: שלוש שנים מתום ארבע השנים של תקופת הבדק. 
  • כשל באיטום המבנה לרבות בתקרות ובגגות. תקופת הבדק: ארבע שנים מקבלת הדירה. תקופת האחריות: שלוש שנים מתום ארבע השנים של תקופת הבדק. 
  • סדקים ברוחב הגדול מ-1.5 מ"מ. תקופת הבדק: חמש שנים מקבלת הדירה. תקופת האחריות: שלוש שנים מתום חמש השנים של תקופת הבדק. 
  • התנתקות, התקלפות או התפוררות של חיפוי חוץ. תקופת הבדק: שבע שנים מקבלת הדירה. תקופת האחריות: שלוש שנים מתום שבע השנים של תקופת הבדק. 
  • כל אי התאמה אחרת שאינה תואמת את מפרט הדירה. תקופת הבדק: שנה מקבלת הדירה. תקופת האחריות: שלוש שנים מתום השנה של תקופת הבדק.

 

הכותבים הם ממשרד עורכי הדין חרלמפ, טוניק, לוי מימון ושות'

 


פורסם לראשונה 28/09/2017 07:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
צילום: Gettyimages
צילום: משרד עוה"ד חרלמפ, טוניק, לוי מימון ושות'
עו"ד לירן לוי
צילום: משרד עוה"ד חרלמפ, טוניק, לוי מימון ושות'
צילום: משרד עוה"ד חרלמפ, טוניק, לוי מימון ושות'
עו"ד סרג' טוניק
צילום: משרד עוה"ד חרלמפ, טוניק, לוי מימון ושות'
מומלצים