שתף קטע נבחר

יו"ר ההסתדרות מאיים: "ללא התקדמות במו"מ מול הנכים - אשבית את המשק"

אבי ניסנקורן ואנשי ההסתדרות נפגשו היום עם ארגוני הנכים והקימו צוות משא ומתן משותף. "אנחנו יחד איתכם בלב ובנפש, זה מאבק מוצדק ונכון", אמר ניסנקורן. הנכים: "זה יום היסטורי שבו הגוף החזק ביותר נרתם למען הגוף החלש ביותר"

 

צוות המשא ומתן של ארגוני הנכים (צילום: אליס הימן ) (צילום: אליס הימן )
צוות המשא ומתן של ארגוני הנכים(צילום: אליס הימן )

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הכריז היום (ד') בפגישה עם ראשי ארגוני הנכים, כי אם המשא ומתן מול הממשלה על העלאת קצבאות הנכות לא יתקדם עד אחרי החגים, הוא יכריז על סכסוך עבודה במשק, שעלול להוביל לשביתה כללית. בפגישה, שבה השתתפו גם בכירי ההסתדרות ונציגי הוועדים, הוקם לראשונה צוות משא ומתן מטעם ארגוני הנכים שיהיה שותף ליו"ר ההסתדרות.

   

 
"אני חושב שכל אזרח ישראלי שמסתכל בראי ושואל אם סכום של 2,400 שקלים מאפשר קיום בכבוד, התשובה היא לא", אמר ניסנקורן בפגישה. "לא צריך בית משפט עליון אלא היגיון ישר. האמירה 'ככלות כוחי אל תעזבני', היא ציווי מוסרי של כולם, גם של ממשלת ישראל וגם של ההסתדרות, ולכן אנחנו במאבק יחד איתכם בלב ובנפש. זה מאבק מוצדק ונכון, לא רק בשביל אנשים עם מוגבלות אלא לכל החברה הישראלית".

 

ניסנקורן הוסיף: "הדגש הוא לא על השביתה אלא על מציאת פתרון משותף", אך ציין כי "אם לא תהיה ברירה נכריז על סכסוך עבודה כללי". ניסנקורן התייחס בדבריו גם לעקרונות המרכזיים המחייבים את המשך המאבק על העלאת גובה הקצבה, בהם - שיטת ההצמדה לשכר הממוצע ולא למדד המחירים לצרכן, ועידוד יציאה לעבודה.

 

"השיטה של הצמדה למדד היא לא נכונה. אם היום אתה במצב מסוים, לא תדע שמחר תלך אחורה. אנחנו רוצים לעשות תיקון שיהיה תיקון היסטורי. הקצבה תהיה צמודה לשכר הממוצע במשק באופן שהפערים לא יגדלו מחדש", אמר ניסנקורן. "העיקרון השני הוא עידוד יציאה לעבודה. השיטה הנהוגה היום מייצרת מוטיבציה שלילית לצאת לעבודה ואת הנושא הזה צריך לתקן".
 
הישיבה של ניסנקורן עם ארגוני הנכים, היום (צילום: דוברות ההסתדרות) (צילום: דוברות ההסתדרות)
הישיבה של ניסנקורן עם ארגוני הנכים, היום(צילום: דוברות ההסתדרות)

 (צילום: דוברות ההסתדרות) (צילום: דוברות ההסתדרות)
(צילום: דוברות ההסתדרות)

ניסנקורן סיכם: "בסופו של דבר יצטרכו לקבל החלטות קשות שהן לאו דווקא צדק אבסולוטי. האמירה 'נכה, לא חצי בן אדם' יש בה אמת מוסרית אבל יש גם אילוצים. צריכים לראות בסופו של דבר מהי מסגרת התקציב ולהיות ריאליים. החלוקה צריכה להיות כמה שיותר אוניברסלית ולהבטיח חלוקה ודאית".

 

"המאבק הכי צודק והרואי"

במסגרת המפגש הוקם לראשונה צוות משא ומתן מטעם ארגוני הנכים שיהיה שותף ליו"ר ההסתדרות. הצוות כולל את יו"ר ארגון "נכה, לא חצי בן אדם", אלכס פרידמן; יו"ר "מטה מאבק הנכים", נעמי מורביה; יו"ר "קואליציית ארגוני הנכים", עמיחי תמיר; אבי אורן, דורון יהודה וגיא שמחי.

 

פרידמן מסר בתגובה: "זה יום היסטורי שבו הגוף החזק ביותר נרתם למען הגוף החלש ביותר במטרה לשים קץ למצוקת הנכים. אני מודה ומברך את ניסנקורן על ההצהרה האמיצה".

 

מורביה אמרה: "ההסתדרות תצטרף אלינו באופן מלא ואם יהיה צורך תשבית את המשק. כל ראשי הוועדים מתגייסים כאחד לעמוד לצידנו במאבק הכי חברתי, הכי צודק והכי הירואי שמתנהל בשנים האחרונות במדינת ישראל. אנחנו מברכים את ניסנקורן על כך שנטל את ההובלה. לא נשאיר אף פצוע בשטח. כל הנכים כולם, על כל סוגי הנכויות יקבלו את מה שמגיע להם, שזו הזכות לחיים בכבוד".

 

אייל כהן, מוביל קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", אמר היום: "כל עוד לא ייחתם הסכם להעלאת קצבת הנכות לגובה שכר המינימום, ימשיכו הפנתרים בחסימות כבישים בכל רחבי הארץ, כולל באזורי תעשייה, והן אף יוחרפו מדי יום. ללא הסכם חתום עם קבוצת 'הנכים הופכים לפנתרים' יפוצץ כל הסכם שייחתם עם כל גורם שהוא".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הנכים הופכים לפנתרים
מחאת הנכים במחלף הסירה בהרצליה
צילום: הנכים הופכים לפנתרים
מומלצים