שתף קטע נבחר

דיון מרתוני במטרה להשיג פריצת דרך במתווה לקצבאות הנכים

נציגי ארגוני הנכים, יו"ר ההסתדרות ניסנקורן ויו"ר הקואליציה דוד ביטן, מנהלים הערב דיון מרתוני במטרה למצוא פתרון לסוגיית הקצבאות. על פי המתווה המסתמן, כ-80 אחוזים מהנכים יזכו לקצבה של כ-4,000 שקלים. טרם הושגה הסכמה של כל ארגוני הנכים, שחלקם מאיימים להמשיך המאבק

 

 

מחאת הנכים ברחוב אבן גבירול בתל אביב, הערב (צילום: יעל ניצן) (צילום: יעל ניצן)
מחאת הנכים ברחוב אבן גבירול בתל אביב, הערב(צילום: יעל ניצן)

האם תושג פריצת דרך בבעיית קצבאות הנכים? נציגי הממשלה והנכים מנהלים הערב (יום ה') דיון מרתוני בבית ההסתדרות בתל אביב. בדיון משתתפים אנשי צוות המשא ומתן שכולל את ראשי ארגוני הנכים ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שלקח את מאבק הנכים תחת חסותו, ומהצד השני יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן ופרופ' אבי שמחון, שעמד בראש הוועדה לבחינת העלאת קצבאות הנכות - שמייצגים את הממשלה. גם ח"כ אילן גילאון (מרצ) שהוביל בכנסת את המאבק להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום משתתף בדיון.

 

את הנכים מייצגים שישה ראשי ארגונים, שחלקם מדווחים על התקדמות משמעותית במו"מ, ואומרים שייתכן שאף ייחתם הסכם בתחילת השבוע הבא. חלק מהנכים מדווחים כי המתווה המסתמן הוא קצבת נכות בגובה כ-4,000 שקלים לכ-80% מהנכים (שיש להם 100% אי-כושר עבודה), הצמדה לשכר הממוצע במשק (ולא למדד כפי שקורה כיום) והעלאת הסכום שמותר לנכה להרוויח מעבודתו מבלי שקצבתו תקוזז ל-5,300 שקלים.

 

 

כל נכה עם 100% אי-כושר השתכרות יקבל כ-4,000 שקלים, ללא קשר לאחוז הנכות הרפואית שלו. נכים עם אחוזי אי-כושר השתכרות פחותים, יקבלו קצבה נמוכה יותר. סלע המחלוקת העיקרי שנותר הוא בכמה פעימות תינתן ההעלאה בקצבאות. נכים שלא משתתפים בדיון הערב אלא מחכים בחוץ, אומרים כי ייתכן שהוא יימשך אל תוך הלילה. עם זאת, עדיין לא נחתם דבר ויש ספק אם כל ארגוני הנכים יעמדו מאחורי מתווה שכזה. ארגוני הנכים שנוקטים בקו יותר קשוח מצהירים כי לא יסכימו למתווה כזה, גם אם ייחתם, וימשיכו במאבק כולל חסימת כבישים.

 

במהלך היום חסמו אנשי ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" כבישים באזור הצפון בארבעה מוקדים. בשעות הערב חסמה קבוצה אחרת את אזור כיכר רבין בתל אביב. מארגן המחאה בכיכר רבין, אלי בוסקילה, פונה באמבולנס לאחר שחש ברע. 

נציגי ארגוני הנכים אתמול בבית ההסתדרות (צילום: אליס הימן ) (צילום: אליס הימן )
נציגי ארגוני הנכים אתמול בבית ההסתדרות(צילום: אליס הימן )

 (צילום: דוברות ההסתדרות) (צילום: דוברות ההסתדרות)
(צילום: דוברות ההסתדרות)

מחאת הנכים אתמול ליד כפר סבא (צילום: הנכים הופכים לפנתרים) (צילום: הנכים הופכים לפנתרים)
מחאת הנכים אתמול ליד כפר סבא(צילום: הנכים הופכים לפנתרים)

בפגישה שהתקיימה אתמול בין אנשי ההסתדרות לבין ארגוני הנכים, הודיע ניסנקורן כי בכוונתו להשבית את המשק אחרי החגים אם לא תהיה התקדמות בפתרון בעיית הנכים. "אני חושב שכל אזרח ישראלי שמסתכל בראי ושואל אם סכום של 2,400 שקלים מאפשר קיום בכבוד, התשובה היא לא", אמר ניסנקורן בפגישה. "לא צריך בית משפט עליון אלא היגיון ישר. אנחנו במאבק יחד איתכם בלב ובנפש. זה מאבק מוצדק ונכון, לא רק בשביל אנשים עם מוגבלות אלא לכל החברה הישראלית". ניסנקורן אמר בפגישה אתמול כי "הדגש הוא לא על השביתה, אלא על מציאת פתרון משותף. אם לא תהיה ברירה נכריז על סכסוך עבודה כללי".

 

שביתת רעב וחסימות כבישים

הנכים פתחו את מאבקם הנוכחי בחודש מרס השנה, לאחר שוועדת השרים לחקיקה דחתה בפעם השלישית דיון בהצעה לסדר של חברת הכנסת נאוה בוקר, להשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום. עשרה נכים פתחו בשביתת רעב, בהם שלומי גבאי, נכה סיעודי בשיעור של 188% שמרותק לכיסא גלגלים. "לא נפסיק את השביתה עד שהקצבאות יושוו לשכר המינימום", אמר אז גבאי. "עם הסכום שאני מקבל אני נאלץ להיכנס לחובות ולבחור בין תרופות לאוכל. הכבוד שלי ושל הנכים האחרים נרמס יום יום".

 

כיום עומדת קצבת הנכות על כ-2,400 שקל, כמחצית משכר המינימום. עלות הצעתה של ח"כ בוקר הייתה מוערכת בשלושה וחצי עד ארבעה מיליארד שקל. בחוק ההסדרים האחרון אישרה הממשלה תוספת של 300 מיליון שקל לקצבה. המשמעות: תוספת של 150-44 שקל לנכה.

 

בחודש אפריל פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי ועדה מיוחדת שהקים משרד האוצר, תמליץ למשרדי האוצר והרווחה להעלות משמעותית את קצבאות הנכות באופן הדרגתי עד ל-4,000 שקל בחודש. שר האוצר משה כחלון אף הורה באותו חודש לאגף התקציבים במשרדו לבנות מתווה להעלאת הקצבאות, והחליט על תוספת של ארבעה מיליארד שקל לקצבאות הנכים.

 

בפועל, הטיפול בקצבאות לא התקדם והנכים החלו מאז בחסימת כבישים וצמתים ברחבי הארץ. בחודש יוני נראה היה כי הושגה פריצת דרך, ויו"ר הקואליציה דוד ביטן הודיע במסיבת עיתונאים כי גובש מתווה להעלאת קצבת הנכים ל-4,000 שקל. לקראת סוף החודש הודיעו הנכים כי הם דוחים את המתווה, ודורשים לקבל בפעימה אחת העלאה של הקצבה לגובה שכר המינימום. בכל מקרה, בסוף חודש יולי יצאה הכנסת לפגרה והטיפול בנושא הוקפא. מאז המשיכו הנכים בהפגנותיהם ברחבי הארץ.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הנכים הופכים לפנתרים
מחאת הנכים אתמול בהרצליה
צילום: הנכים הופכים לפנתרים
מומלצים