שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

פינוי בינוי בנוה שאנן בחיפה: כ-500 דירות חדשות

ועדות התכנון אישרו להרוס שבעה בנייני שיכון ישנים בשכונת נווה שאנן ולבנות במקומם מתחם עם 484 דירות. במעלות תרשיחא יצא לשיווק מגרש להקמת 116 יחידות דיור לזכאי מחיר למשתכן ולמשפרי דיור, וביהוד מונסון ייבנו 70 דירות חדשות

ועדת הערר המחוזית אישרה לאחרונה להקים פרויקט פינוי בינוי בשכונת נוה שאנן בחיפה, תוך דחיית ערר שהגישו שני חברי מועצת העיר. במסגרת התוכנית יהרסו שבעה בנייני שיכון עם 126 דירות וייבנה במקומם מתחם בניינים עם 484 דירות.

 

מדובר בתוכנית התחדשות עירונית, שקודמה ביוזמת בעלי הנכסים במקום שפנו לעירייה בבקשה לכלול את המתחם בתוכנית הממשלתית להתחדשות עירונית. התוכנית אושרה בסוף 2011 ביוזמת עיריית חיפה ומשרד הבינוי והשיכון, וקודמה לביצוע על ידי חברת פרשקובסקי.

 

 (הדמייה) (הדמייה)
(הדמייה)

 

במקום הדירות הישנות, ששטחן הממוצע 50 מ"ר, יקבלו הדיירים דירות מרווחת עם ממ"ד, חניה, מרפסת ומחסן. בנוסף יכלול הפרויקט חניונים תת קרקעיים ציבוריים, שטחים ירוקים ופארקים.

 

הבקשה הובאה בפני ועדת הערר בעקבות התנגדותם של שניים מחברי מועצת העיר, שטענו כי באזור קיימת מצוקת חניה קשה, שתחריף כתוצאה מהפרויקט, וכי התשתיות הקיימות אינן יכולות לשאת את תוספת יחידות הדיור. בנוסף טענו, כי הליך אישורה של הבקשה לקה בפגמים.

 

חברת פרשקובסקי, באמצעות עורכי הדין אלי וילצ'יק וכרמית רבי ממשרד כהן וילצ'יק ושות', טענה כי חברי הוועדה המקומית קיבלו את כל המידע התכנוני הרלוונטי ומסמך המרכז את נתוני הפרויקט, הכולל חוות דעת של מהנדס העיר המאשרת כי מוסדות הציבור, היצע השטחים הפתוחים, התשתיות ושטחי החניה המוצעים מספקים מענה לתוספת הדירות שהתבקשה.

 

עוד טענה החברה, בתמיכת העירייה, כי הוכנה תוכנית כוללת ומקיפה, מעבר לנדרש על פי חוק, וכן חוות דעת של יועץ תנועה, לפיה השינויים המוצעים במערך הדרכים והקמתם של חניונים תת-קרקעיים ישפרו משמעותית את מצב התנועה והחניה ברחוב לעומת המצב הקיים, בו אין לדירות כלל חניות.

 

ועדת הערר המחוזית דחתה את הטענות של חברי המועצה וקבעה כי לא נפל כל פגם בהליך אישורה של הבקשה להיתר. הוועדה, בראשות עוה"ד דקלה מוסרי טל, ציינה כי הבקשה להיתר פורסמה לעיון הציבור באופן שאפשר לכל אחד להגיש התנגדות וכי הוראת השעה הידועה כ"הקלת כחלון" מהווה הצדקה תכנונית לתוספת שהתבקשה. "השתכנענו שהוועדה המקומית בחנה את ההקלות לפני ולפנים ושקלה את כל הפרמטרים הנדרשים לאישור, בטרם החליטה לאשר את ההקלות", נכתב בהחלטה.

 

ועדת הערר דחתה גם את הטענות באשר לנושא התחבורה והתשתיות וקבעה כי "הפרויקט, לא זו בלבד שלא יפגע בתושבי השכונה, אלא אף ייטיב את מצבם. התשתיות והתנועה יעברו שיפור ניכר לעומת הקיים, וגם חזות הרחוב ובטיחות המגורים במבנים החדשים, אשר היום אינה בין המשופרים, תעבור שדרוג משמעותי. מנגד, לא השתכנענו כי תוספת יחידות הדיור תייצר פגיעה כלשהי בתושבי השכונה. משכך, לא זו בלבד שתושבי הבתים הכלולים בתכנית ייהנו מן הפרויקט, גם יתר דיירי הרחוב והשכונה ייהנו ממנו".

 

דיור לצעירים במעלות תרשיחא

רשות מקרקעי ישראל הוציאה היום (א') לשיווק מגרש המיועד ל-116 יחידות דיור בשכונת נוף אגם במעלות תרשיחא. הקוטג'ים יימכרו לפי ההערכות בהחל מ-1.6 מיליון שקל, ומחירן של דירות ה-4 חדרים יימכרו בכ-400 אלף שקלים פחות.

 

  

 (הדמיה) (הדמיה)
(הדמיה)

 

יחידות הדיור מיועדות למשפרי דיור (50%), ולזוגות צעירים זכאי מחיר למשתכן (50%). על פי העירייה, לאחרונה התעניינו בדירות בעיר גם יהודים צרפתים ואמריקאיים, שיגיעו אליהן בחופשות ובחגים כדירה שנייה. הזוכה במכרז היזמים תשווק לפי ההערכות את דירות ה-4 חדרים במחיר שיתחיל ב-1.2 מיליון שקל.

המגרש הוא חלק ממתחם הכולל 185 יחידות דיור. 69 מיחידות הדיור צמודות קרקע. במכרז בו זכתה בחודש אפריל קבוצת משה חדיף, שטרם החלה בשיווק הדירות, אך העריכה את מחירי הקוטג'ים בהחל מ-1.6 מיליון שקל.

 

שכונת נוף אגם היא שכונת בוטיק שתפותח ותאוכלס בתוך כשנתיים. השכונה מאופיינת בנוף לעמק פקיעין, רכס מירון ואגם מונפורט המרהיב שלמרגלותיה, וכוללת יער לשימור. מהחלק המערבי של השכונה יוצא רחוב המפלים האקולוגי הארוך בישראל, בו הושקעו כ-17 מיליון שקל ושלאורכו עובר נחל מלאכותי הכולל עשרות מפלים. הנחל יוצא מתוך שכונת נוף אגם ומהווה שדרה המחברת בין השכונה לאגם מונפורט. משני צידי הרחוב מתוכננת שדרות בילוי של כ-3,700 מ"ר, שתכלול בתי קפה, ברים ומסעדות.

 

פינוי בינוי ביהוד-מונוסון

חברת אפרידר וקבוצת נגר כדורי קיבלו היתר בנייה לפרויקט פסגות ברחוב העצמאות ביהוד-מונסון, הכולל הריסה של 2 מבנים ישנים בעלי 2 קומות עם 8 יחידות דיור ובנייה של מגדל מגורים עם 14 קומות וכ-70 דירות. הפרויקט יכלול דירות 4 ו-5 חדרים, דירות פנטהאוז, דירות גן ודופלקסים בעלי 6 חדרים. מחיר דירת 4 חדרים יתחיל ב-1.62 מיליון שקל.

 (הדמיה) (הדמיה)
(הדמיה)
 

הליך הפינוי והעלייה על הקרקע צפוי להתקיים זמן קצר לאחר סיום תקופת החגים. הפרויקט ממוקם בסמוך לכביש 40. כביש 461 וכן 412 המהווה עורק תחבורה נוח ועיקרי ליהוד מונסון ובקעת אונו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים