שתף קטע נבחר

ארגוני הנכים נגד החסימות: "הכוחניות תדרדר אותנו אל התהום"

לאחר שארגוני הנכים המתנגדים למתווה שהושג מול הממשלה המשיכו לחסום מוקדים מרכזיים בכבישי ישראל, תקפו הארגונים התומכים בהסכם את התנהלותם: "החסימות ממאיסות אותנו על הציבור". הערב חסמו מפגינים את הכניסה לביתו של ח"כ ביטן, שהבהיר: "אין לי מה לדבר איתם"

 

 

 

 

הולכים ומחריפים חילוקי הדעות בין ארגוני הנכים סביב ההסכם שהושג עם הממשלה על העלאת קצבאות הנכות. אחרי יום נוסף של חסימות בכבישים, הפעם ביוזמת ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" והתארגנות נוספת של מפגינים בירושלים, פרסמה נעמי מורביה, יו"ר ארגון "מטה מאבק הנכים" הנחשב מתון יותר, הודעה תקיפה נגד המוחים בדרכים. "הכוחניות המופרזת וההתנגחות המיותרת עם משטרת ישראל והאזרחים לא תוסיף ולו שקל אחד לקצבה, וזו דהרה חסרת תוחלת של עדר השועט אל התהום", מסרה.

 

הבוקר חסמו הנכים את מחלף הסירה וצומת שבעת הכוכבים שליד כביש החוף ואת איילון דרום, בין גלילות לקק"ל. בהמשך הפגינו בכביש 4 לדרום בין מחלף גבעת שמואל לבר אילן, חסמו גם את גשר המיתרים בירושלים ובהמשך גם חסמו במשך כ-3 שעות צומת מרכזי בראשון לציון - מרחוב ז'בוטינסקי לרחוב הרצל.

 

משם המשיכו הנכים להפגין מול ביתו של יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, חסמו את כניסת הדיירים לבניין וקראו קריאות בגנותו. "אין לי מה לדבר איתם, הם פוגעים במאבק הנכים", אמר ביטן ל-ynet. "הם צלצלו אליי ודיברו לא יפה. מה שהפריע לי זה שהם חסמו את החנייה של השכנים, ויש שם 40 שוטרים שלא עושים כלום. הם לא מייצגים את הנכים".

 

 

הפגנת הנכים ליד מחלף הסירה (צילום: אמיר אלון) (צילום: אמיר אלון)
הפגנת הנכים ליד מחלף הסירה(צילום: אמיר אלון)

הפגנת הנכים היום ליד גבעת שמואל (צילום: אמיר אלון) (צילום: אמיר אלון)
הפגנת הנכים היום ליד גבעת שמואל(צילום: אמיר אלון)

 (צילום: "הנכים הופכים לפנתרים") (צילום:
(צילום: "הנכים הופכים לפנתרים")

הנכים הערב ליד ביתו של חבר הכנסת ביטן (צילום: "הנכים הופכים לפנתרים") (צילום:
הנכים הערב ליד ביתו של חבר הכנסת ביטן(צילום: "הנכים הופכים לפנתרים")

שכנה של ביטן שרצתה להחנות את רכבה ונחסמה אמרה למפגינים: "אני לא מבינה. אתם רוצים אמפתיה, אתם רוצים תמיכה ואתם פוגעים בי?". הנכים: "תחני בחוץ. את רוצה להחנות את האוטו, ולנו אין מה לאכול". השכנה: "אתם מונעים ממני לחנות בבית שלי". 

 

 "אני מגנה בכל תוקף את חסימות הכבישים שבסך הכל ממאיסות אותנו על הציבור ובעיקר מקדמות אותנו במלוא העוצמה לאחור", אמרה מורביה היום. "בדמוקרטיה יחסית תמיד יהיו נבחרים שייצגו את שולחיהם, וכל ששת הנציגים נבחרו סביב השולחן ע"י הנוכחים. מי שהעדיף לחסום באותה שעה - במקום לעשות שימוש בזכות לבחור ולהיבחר ושלח נציג במקומו - אל לו להלין על התוצאה".

 

מורביה הבהירה כי "בנתונים הקיימים זו התוצאה הטובה ביותר שניתן היה להגיע אליה, וכל מי שלא מבין את הקונסטלציה הכלכלית של תקציב דו שנתי ונומרטור, שיעשה שעורי בית לפני שהוא מותח ביקורת. מהפסגה הזו הדברים יכולים רק להתדרדר לאחור במדרון החלקלק של הפוליטיקה. אני קוראת מכאן לכולן/ם להרגע, לשמור על החוק ולהפסיק לעשות מהציבור בני ערובה במלחמה נואלת על קרדיטים ואגו".

 

יוזם מאבק הנכים ויו''ר ''נכה, לא חצי בן אדם'', אלכס פרידמן: "אני מגנה בכל תוקף את המשך חסימות הכבישים. קבוצת 'הנכים הופכים לפנתרים' אינה גוף מייצג, למעשה אינה ארגון כלל, ומעשיה אינם מכבדים את מובילי המאבק שנלחמו כמעט שלוש שנים בכל כוחם, את יו''ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו''ר הקואליציה דוד ביטן שנלחמו להשגת ההסכם, אך בעיקר את כלל אזרחי ישראל אשר נאלצים להמשיך לסבול. זה אנוכי, זה לא מוסרי".

 

לביא נאור, דובר "הנכים הופכים לפנתרים", אמר ל-ynet: "איזו צביעות, אותם אנשים שעד לפני כמה ימים חסמו כבישים בעצמם פתאום מלינים על הנזק שנגרם לאזרחי ישראל. כשהם חסמו כבישים הם דיברו על שכר מינימום, שלא יטיפו מוסר. רק בגלל שהם ישבו במזגן של בית ההסתדרות ליד אבי ניסנקורן הם התהפכו והסכימו למשהו שלא מייצג את כל הנכים בישראל. חילוקי דעות תמיד קיימים והמתווה שהושג ישאיר את הנכים בעליבות ובעוני, ללא אפשרות לקיום בכבוד. אנחנו לא ארגון? חלק מנציגי הנכים במשא ומתן הם רק דף פייסבוק בלי אנשים. אנחנו נמשיך לחסום כבישים עד שנוזמן לשולחן הדיונים ונשולב במשא ומתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר אלון
החסימות בכביש 4, היום
צילום: אמיר אלון
מומלצים