שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  מודעה של פלאפון שעלולה להטעות: גלקסי נוט ב-3,599 ש'
  החברה מכריזה בפרסומת על מחיר מפתה, אבל באותיות הקטנות נכתב שהמחיר ניתן "בהצטרפות לשירות תיקונים בתשלום למשך 18 חודשים". מהאותיות הממש קטנות עולה שהמחיר המלא והיחיד של העסקה הוא בכלל 3,957.20 שקל. הרשות להגנת הצרכן: "המחיר האמיתי גבוה מהמחיר שמובלט בהודעה באופן שעלול להטעות צרכנים". פלאפון: "כלל המידע מובא בבירור במודעה"

  מה לא בסדר במודעת הפרסומת של פלאפון? לכאורה שום דבר. כל המידע על המבצע שהיא מקדמת - ניתן בה, אך הוא מוצג לכאורה בצורה שעלולה להטעות.

  מודעת הפרסומת של פלאפון. המכשיר עולה 3,599 שקל - אבל אי אפשר לקנות אותו במחיר הזה
  מודעת הפרסומת של פלאפון. המכשיר עולה 3,599 שקל - אבל אי אפשר לקנות אותו במחיר הזה

   

  החברה מפרסמת באותיות גדולות ובולטות שהיא מוכרת מכשיר גלקסי נוט 8 של סמסונג ב-3,599 שקל. למרות זאת, אין בכלל מחיר כזה לגלקסי נוט 8 בפלאפון ואין אפשרות לקנות את המכשיר במחיר הזה בחברה. באותיות הקטנות (שיחסית בולטות) באותה מודעה כתוב: "בהצטרפות לשירות תיקונים בתשלום למשך 18 חודשים". מכאן אפשר להסיק שיש מוקש, אבל המחיר, 3,599 שקל, שוב מוזכר.

   

  הייתכן שהמחיר היחסית נמוך הזה כולל גם מכשיר גלקסי נוט וגם שירות תיקונים? התשובה היא: בהחלט לא, והיא מופיעה רק כשיורדים לתחתית המודעה, לאותיות הקטנטנות, שם נחשף המחיר המלא של המבצע: 3,957.20 שקל.

  באותיות הקטנות שוב מוזכר המחיר: 3,599 שקל. רק באותיות הקטנטנות - נחשף מחיר המבצע האמיתי: 3,957.2 לגלקסי נוט+שירות תיקונים מוזל בהתחייבות ל-18 חודשים. זה מחיר נמוך למכשיר+שירות תיקונים אז למה להחביא אותו ככה?
  באותיות הקטנות שוב מוזכר המחיר: 3,599 שקל. רק באותיות הקטנטנות - נחשף מחיר המבצע האמיתי: 3,957.2 לגלקסי נוט+שירות תיקונים מוזל בהתחייבות ל-18 חודשים. זה מחיר נמוך למכשיר+שירות תיקונים אז למה להחביא אותו ככה?

   

  למה המחיר שלא קיים הוא זה שמודגש במודעה?

  בפלאפון בעצם מציעים במודעה עסקה שכורכת מכשיר עם שירות תיקונים: אי אפשר לקנות את המכשיר במחיר המפתה המודגש - 3,599 שקל (המכשיר נמכר בפלאפון בדרך כלל ב-3,999 שקל). המחיר הנמוך "ניתן" ללקוחות בתנאי שיוסיפו לו 19.90 שקל מדי חודש למשך 18 חודשים על שירות תיקונים, כלומר בהתחייבות לתשלום מדי חודש, במשך שנה וחצי. הוא לא ניתן בנפרד מהכריכה עם שירות התיקונים (המותרת לפלאפון על פי רישיונות חברות הסלולר), ולכן בעצם אינו קיים.

   

  גם שיחה עם שירות המכירות של החברה הבהירה: אין לקוח ביקום כולו שיכול לקנות בפלאפון את המכשיר ב-3,599 שקל מבלי שיהיה חייב להוסיף לכך למעלה מ-300 שקל על שירות תיקונים. אז למה המחיר הנ"ל הוא זה שמודגש בגדול במודעה? ולמה האמת על כך שסכום הברוטו המחייב של העסקה גבוה יותר, נחשפת רק באותיות הקטנות מאוד?

   

  להגנת החברה נאמר שהסלוגן שמלווה את הפרסומת: "בעולם מתוקן זה המחיר" רומז ברמיזה דקה שאין מחיר כזה. בנוסף, למרות ההצגה הבעייתית של המבצע, הוא לא בלתי משתלם, הוא בעצם מציע הנחה חביבה על מכשיר + שירות התיקונים (שעולה בדרך כלל 29.90 שקל לחודש).

   

  באתר האינטרנט אגב, לא הצלחנו למצוא את המבצע או התקנון שלו. באתר מוצג המחיר המלא של המכשיר (3,999 שקל), ללא שירות התיקונים ומודגשת שם "אחריות ל-5 שנים", מה שלא נכתב במודעת הפרסומת המקמת את המבצע הכולל מכשיר ושירות תיקונים.

   

  בשירות המכירות של החברה אמרו לנו שהאחריות על תקלות חשמליות במכשיר היא אחריות יצרן, ואילו שירות התיקונים המוצע במסגרת המבצע הוא ביטוח כנגד שבירת מסך ותקלות שאינן תלויות יצרן.

  מחיר המכשיר ללא מבצע: 3,999 שקל ושירות תיקונים ללא מבצע עולה 29.90 שקל לחודש. אבל שימו לב שפה החברה מדגישה שהיא נותנת 5 שנות אחריות ובמודעת המבצע - המידע הזה לא קיים
  מחיר המכשיר ללא מבצע: 3,999 שקל ושירות תיקונים ללא מבצע עולה 29.90 שקל לחודש. אבל שימו לב שפה החברה מדגישה שהיא נותנת 5 שנות אחריות ובמודעת המבצע - המידע הזה לא קיים

    

  הרשות: המחיר האמיתי גבוה מהמחיר שמובלט בהודעה באופן שעלול להטעות צרכנים

  מהרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן נמסר בתגובה: "מהמודעה עולה כי מחיר המכשיר הוא רק 3,599 שקל, כאשר בפועל, אף צרכן לא ישלם מחיר זה, שכן עסקה זו כרוכה בעסקה נוספת שעלות בצידה. המשמעות היא שמחיר המכשיר גבוה מהמובלט במודעה, באופן שלכאורה עלול להטעות צרכנים.

   

  "דבר נוסף, המודעה עלולה להטעות באשר לאחריות על המוצר, ששנה ממנה מחויבת על פי החוק בחינם. הצרכן הסביר אינו יודע להבחין בין אחריות יצרן שהוא אמור לקבל בחינם לבין תיקון שכרוך בתשלום כגון שבר. יתרה מכך המודעה אינה מציינת כל החרגות".

   

  המועצה לצרכנות: אין במידע המובא באותיות הקטנות כדי לרפא את הפגם

  מהמועצה לצרכנות נמסר: "חוק הגנת הצרכן מחייב הצגת המחיר הכולל. אם מחיר המכשיר מותנה ברכישת שירות נלווה (אחריות מורחבת), ולא ניתן לרכוש מכשיר במחיר מוזל ללא רכישת שירות, חובה להציג את המחיר הכולל של המכשיר ושל השירות באותיות הגדולות.

   

  "במודעה מחיר המכשיר המוצג באותיות גדולות 3,599 שקל, אינו המחיר הכולל, משום שהתנאי לקבלת ההטבה על המחיר הוא רכישת שירותי תיקונים לתקופה של 18 חודשים, כך שהמחיר בפועל גבוה מהמחיר המוצג (3,957 שקל). הצגת מחיר כאמור מהווה לכאורה הפרה על הוראות החוק המחייב הצגת המחיר הכולל ועלולה להטעות את הצרכנים לחשוב כי ניתן לרכוש את המכשיר במחיר שהוצג באותיות הגדולות.

   

  "אין במידע המובא באותיות הקטנות, בתחתית המודעה, כדי לרפא את הפגם אם אין כל אפשרות לרכוש את המכשיר במחיר שהוצג על פי תנאי המבצע".

   

  מפלאפון נמסר בתגובה: "הפרסומת אינה מטעה. העובדה כי לצורך רכישת המכשיר בסכום של 3,599 שקל יש צורך להצטרף לשירות תיקונים בתשלום למשך 18 חודשים, מופיעה בבירור כבר בכותרת המשנה של המודעה ולא ניתן לראות את המודעה מבלי להתוודע לכך כבר במבט ראשון.

   

  "מחירו הכולל של המכשיר הינו המחיר המצוין לצידו. מחיר שירות התיקונים (הן המחיר החודשי והן המחיר לכלל תקופת 18 החודשים) וכן מחיר המכשיר ושירות התיקונים יחדיו, מופיעים אף הם, בתחתית המודעה בפונטים קריאים וברורים ובהתאם לנדרש על פי חוק.

   

  "לכן, כפי שציינו, כלל המידע מובא בבירור במודעה וכל הקורא אותה אינו יכול להבין אחרת. ההצעה הניתנת משתלמת ביותר עבור לקוחות המעוניינים ברכישת שירות תיקונים למכשיר - וכאלו קיימים רבים. נזכיר כי מדובר בשירות איכותי ומקצועי הניתן על ידי מעבדת התיקונים הגדולה בישראל וככזה נותן מעטפת חשובה לרוכש מכשיר מתקדם במיטב כספו. לקוח שאינו מעוניין בהצעה הספציפית המפורטת במודעה, רשאי כמובן לרכוש את המכשיר בנפרד או להצטרף לשירות תיקונים המוצע בנפרד, לפי בחירתו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מודעה של פלאפון שעלולה להטעות: גלקסי נוט ב-3,599 ש'"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים