שתף קטע נבחר

משבר מונרך: החברות שמציעות חלופות

חברת התעופה ההונגרית תמכור לישראלים שרכשו כרטיסי טיסה במונרך ותקועים בלונדון, כרטיסים מוזלים יותר והדקה ה-90 תספוג את הנזק בעצמה. רשויות התעופה בבריטניה חכרו מטוסים לאפשר לנוסעים, גם בעל אזרחות שאינה בריטית, לעלות על טיסות חלופיות. חברת מונרך שחזרה לישראל לסיבוב שני רק לפני כשנתיים נפרדת שוב

חברת התעופה הבריטית מונרך הפסיקה אתמול (א') את כל פעילותה המסחרית וגרמה לפגיעה במעל מאה אלף נוסעים שנתקעו ברחבי העולם, בעיקר ביעדי נופש באירופה ואגן הים התיכון. גם הטיסה של החברה מלוטון לישראל, שאמורה הייתה לנחות היום בצהרים – בוטלה.

 

לאור ביטולי הטיסות והפסקת פעילותה של מונרך, חברת הלואו קוסט וויז אייר ההונגרית הודיעה הבוקר שתסייע לנוסעים שנפגעו כתוצאה מסגירת החברה הפתאומית. לפי הודעת החברה, נוסעים אשר בבעלותם כרטיס מבוטל של חברת מונרך בקו לונדון (משדה התעופה לוטון) אל תל אביב, יכולים להזמין כרטיס חלופי דרך וויז אייר בעלות של 559 שקלים. החברה מוציאה טיסות מלונדון אל ישראל בימים שלישי, חמישי, שבת וראשון ויהיה ניתן לרכוש את הכרטיסים החל מהיום, ה-2.10 ועד ה-5.10, יום חמישי השבוע.

כרטיס טיסה מוזלים לישראלים התקועים: 599 ש"ח עם וויז אייר (צילום: Wizz Air) (צילום: Wizz Air)
כרטיס טיסה מוזלים לישראלים התקועים: 599 ש"ח עם וויז אייר(צילום: Wizz Air)
 

בנוסף, סוכנות הנסיעות הדקה ה-90 שלא מעט ישראלים רכשו כרטיסי טיסה דרכה בחברת מונרך, מסרה כי "כקבוצה ועל אף שתמורת הכרטיסים כבר הועברה לחברת מונרך, החלטנו לספוג את הנזקים הכלכליים".

 

מי שרכש כרטיסי טיסה עם החברה הבריטית דרך הדקה ה-90 יוכל להמיר את הכרטיס בכרטיס טיסה חלופי (ובמידה והכרטיס החלופי יהיה יקר יותר יהיה על הנוסע להוסיף את היתרה). כלומר החברה תעניק זיכוי ללקוחות בדמות רכישה מחודשת או שובר לרכישה עתידית בדקה ה-90 במחיר הכרטיס המקורי.

 

בתוך כך, גם סוכנות הנסיעות אשת טורס החזירה את ל-17 לקוחות שהזמינו דרכה את הטיסות עם מונרך את כספם בחזרה. לשני נוסעים שנמצאים כעת בחו"ל, הסוכנות דאגה לטיסה חלופית.

 

הטיסה בוטלה או התעכבה? המדריך לנוסעים שרוצים פיצוי

 

נציגי חברת התעופה בישראל מסרו כי רשויות התעופה בבריטניה הודיעו שבמשך שבועיים, עד ל-16 באוקטובר, הם יפעלו כדי להחזיר לבריטניה את כל נוסעי החברה שמחוץ לגבולות המדינה. לצורך כך הן חכרו מטוסים ובכך יאפשרו לנוסעים – גם בעלי אזרחות שאינה בריטית – לעלות על טיסות חלופיות במקום אלו שבוטלו. בחברת מונרך הדגישו כי מדובר בטיסות לכיוון אחד ולבריטניה בלבד (ולא מבריטניה, לדוגמה) וכי המידע שנמסר על כך הוא באחריות רשויות התעופה הבריטיות.

 

מונרך נקלעה לקשיים כספיים גדולים ולפני יומיים קיבלה ארכה כדי למצוא פתרון לאחר שפקע רישיונה כמפעילת חבילות נופש, שזה עיקר עיסוקה כחברת תעופה. אולם משלא נמצא הפתרון הודיעה החברה לפנות בוקר על הפסקת הפעילות ולוח הטיסות של נמל התעופה לוטון, שבו נמצא בסיס החברה באנגליה – הראה על ביטול כל הטיסות שלה, כולל הטיסה לישראל.

מפסיקה כל פעילות: חברת הלואו קוסט מונרך (צילום: Monarch.co.uk) (צילום: Monarch.co.uk)
מפסיקה כל פעילות: חברת הלואו קוסט מונרך(צילום: Monarch.co.uk)

לחברה, שבסיסה נמצא בנמל התעופה לוטון באנגליה, יש עוד ארבעה בסיסים במדינה, צי של 34 מטוסים והיא טסה לכ-40 יעדים. מאז חזרה מונרך להטיס אל ומישראל ב-2015, מונרך הפעילה עד היום שלוש טיסות שבועיות בקו ת“א-לונדון ושלוש בקו ת“א-מנצ’סטר.

ההגעה המחודשת של מונרך לישראל רק לפני כשנתיים (צילום: פספורט) (צילום: פספורט)
ההגעה המחודשת של מונרך לישראל רק לפני כשנתיים(צילום: פספורט)

חברת מונרך, שהוקמה בשנת 1968 הפעילה טיסות לישראל לפני כעשור אך הטיסות הופסקו. לפני כשנתיים ליווה משרד התיירות את החברה בבחינת פתיחת הקווים לישראל ואף אישר לחברה מענק בסך 45 ליש"ט עבור כל תייר שינחת באילת. זאת על מנת לעודד את התיירות מאירופה לאילת. כמו כן סייע משרד התיירות בשיווק הקו לישראל והחברה שבה לטוס בין תל אביב ולונדון.

  

החברה הודיעה לכל לקוחותיה לבדוק באתר האינטרנט את מצבם. זאת כאשר נעשות פעולות להחזיר את הנופשים חזרה לאנגליה. באשר לאנגלים שאמורים לצאת לחופשה או נופשים שנמצאים באנגליה ואמורים לשוב לארצם, החברה הודיעה להם לא להגיע לנמל התעופה משום שהטיסות בוטלו.

 

מנכ"ל החברה, אנדרו סוואפילד, התנצל הבוקר בפני הנוסעים שאינם יכולים לשוב מחופשתם (מדובר בפגיעה בכ-110 אלף נוסעים על פי הערכות). הוא האשים את הטרור הבינלאומי ובעיקר אירועי הטרור בשארם א-שייף, תוניסיה וטורקיה במצב הקשה אליו נקלעה החברה וגם את התחרות הקשה מצד חברות התעופה הפועלות במתכונת של לואו קוסט.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפסיקה כל פעילות: מונרך נסגרת
מומלצים