שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ואז פיית השיניים התקשרה
  מתנות מתחת לכרית, מסר מהפיה, שיחת טלפון בכל פעם שנופלת שן ופיה מחליפה. הורים מספרים מה קורה בבית שלהם כשנופלות לילדים שיניים ומנחת הורים מסבירה מתי הרגע הנכון לגלות את האמת

  טלפון מפיית השיניים, הפתעות מתחת לכרית ופתקים משמחים. מה סוד הקסם האמיתי של פיית השיניים שגורם להורים וילדים להאחז בה גם אחרי שהילדים כבר מגלים את האמת?

   

  "יש לי חברה טובה ששמורה בנייד כ'פיית השיניים'. כשהיא מתקשרת, מופיעה תמונה ענקית של פיה. בכל פעם שנופלת לבן שלי שן, היא מתקשרת בקול הכי חמוד ומתקתק ומברכת אותו", מספרת נועה ריבל מקריית אונו, אימא של יובל בן התשע, רוני בת השבע ושקד בת השנתיים וחצי.

   

  "הרעיון הגיע ממש במקרה. הילדים מאוד אהבו פיות, היה לי טבעי לחבר בין העולם הקסום למציאות ומבחינה טכנית זה קל מאוד ליישום - רק לשמור באנשי הקשר ולצרף תמונה מתאימה שמורידים מהאינטרנט".

   

  ספרי על השיחה הראשונה

  "בפעם הראשונה, כשנפלה ליובל השן, אמרתי לו שפיית השיניים בטלפון. הוא הסתכל על הטלפון ולא האמין. היה מרוגש מאוד. היא אמרה - 'שלום, מדברת פיית השיניים, שמעתי שנפלה לך שן ראשונה'. זו הייתה שיחה קסומה של חמש דקות. המשכנו את המסורת, היא הייתה מתקשרת בכל פעם כשנפלה שן והוא חיכה לשיחות שלהם.

   

  "בנוסף, היינו משאירים בלילה תריסים פתוחים כי הפיה הבטיחה שתיכנס ותיתן לו הפתעה קטנה ואכן השארנו הפתעות כמו מדבקות או ספר".

   

  יובל לא חשד בכלום?

  "פעם אחת נפלה לו שן בדיוק בזמן שחברתי טסה לחו"ל. החלטתי למנות פיית שיניים מחליפה. לימור, חברה שלי, חיפתה על הפיה המקורית. היא נשמרה בנייד כ'פיית השיניים 2'. יובל זיהה שהקול שונה ואמר לה שהיא לא הפיה הרגילה. היא ענתה לו שהפיה שלו נסעה למדינה רחוקה כדי ללוות ילדים אחרים שנפלו להם שיניים ואני מחליפה אותה".

   

  כוח עזר ( ) ( )
  כוח עזר

  היום, אחרי שנתיים של שיחות, יובל יודע שאין פיית שיניים. "בשיחה האחרונה הוא שאל אותי - 'נכון שהפיה זו אימא של אמה?' גיליתי לו את האמת אבל ביקשתי שישמור בסוד, כדי לא להרוס לאחותו הקטנה. למרות הגילוי, הוא עדין מחכה שתתקשר ולי כיף לראות אותו מתרגש מכל שיחה".

   

  מה הטעם לשיחות אחרי שהוא גילה את האמת?

  "זה מצטייר כמשהו תמים, סוג של הבטחה שחיים בעולם טוב וקסום. באותה שיחת טלפון אין רע, כל העולם האמיתי עוצר לרגע, הדמות נשאבת מהסרטים המצוירים והופכת לאמיתית בשיחת הטלפון. בנוסף, יש התרגשות בבית שרוני, אחותו הקטנה שכרגע בכיתה א', עוד לא מבינה. יש לה שן מתנדנדת, הוא עובד עליה שיש פיית שיניים והיא מחכה בקוצר רוח שהשן תיפול כדי לקבל את שיחת הטלפון המיוחלת".

   

   ( )

  תמי ישראל גורן היא אימא לשלושה ילדים (שבע, תשע ו-11). כל שן שנופלת מזכה את הילד בהפתעה קטנה לתשומת לב ופתק. פעם אחת נפלה שן במוצאי שבת וישראל גורן יצאה לחפש חנות פתוחה כדי שלא יגיע הבוקר בלי מתנה מהפיה.

   

  "בהתחלה הייתי קונה צעצועים קטנים אבל היום זה אחרת, הם יכולים לבקש דברים שהם רוצים שאקנה להם, כשביום-יום אין להם הצדקה. פעם אחת הבן ביקש משהו מיוחד לטלפון אז אמרתי לו שפיית השיניים חייבת לו על שתי שיניים שנפלו, אז נקנה. סוג של צ'ופר. הגדולים מדרבנים את הקטן - 'נפלה לך שן, תוכל לקבל מתנה מהפיה'".

   

  מתנה מהפיה ( )
  מתנה מהפיה

  מתי גילית להם שאין פיית שיניים?

  "מעולם לא הסתרתי את זהותה. הגדולה ידעה בהתחלה שיש פיה, אבל פעם אחת כשהבאתי מתנות שאלה אם זו אני. די ברור להם שאין פיית שיניים אבל נוח לכולם לזרום עם הפיה שמביאה מתנות. לפעמים הם היו שולחים לי מסרים ובמקום להגיד - 'אימא, תקני לי מתנה כי נפלה שן' הם היו אומרים 'תגידי לפיה שתקנה'. גם מהצד שלי היו משפטים כמו - 'הפיה מסרה ש...'".

   

  לדבריה של ישראל גורן, "הילדים מקבלים הכול מהר מדי ובקלות. המתנה של פיית השיניים היא משהו לצפות לו, הופכת את המאורע לחוויה ולעוד ציון דרך בהתבגרות שלהם, כמו עלייה לכיתה א' וציוני דרך משמעותיים אחרים".

   

   ( )

  הבנות של יעל גלאובר ששון מנתניה כבר גדולות (12, 18 ו-21) אבל כשהיו קטנות הן היו מניחות את השן שנפלה מתחת לכרית ולמחרת מקבלות במקומה הפתעה קטנה. "תמיד הנחתי מתחת לכרית הפתעות סמליות כמו בובות חרסינה, עפרון ריחני, מדבקות או מחקים. הייתי שמה את ההפתעות בשקית צבעונית מתחת לכרית ובורחת. הגדולה כבר בת 21, אבל עשיתי את זה לכולן, בכל שן ולא רק בשן הראשונה, סוג של מסורת".

   

  גדלת על פיית השיניים?

  "באתי מבית תומך שנתן המון מקום והתייחסות לדברים האלו. אני זוכרת ששמנו את השיניים בקופסה קטנה וכששן נפלה זה היה אירוע מרגש. עבורי זה חלק מהמסורת המשפחתית, עוד דרך להעניק תשומת לב ולא בגלל המתנה אלא משום שהילדים עוברים תהליך מהרגע שהשן מתנדנדת, הציפייה וההתרגשות מתי היא תיפול, איפה היא תיפול וכשהיא נופלת יש חור מתוק בחיוך. היה לי כיף לראות אותן בבוקר, בתוך המירוץ היומי, קמות בהתרגשות ודבר ראשון מחפשות מתחת לכרית הפתעה קטנה".

   

  הבנות פקפקו בפיית השיניים?

  "הגדולה באופן טבעי כבכורה הייתה יותר תמימה. בפעמים הראשונות היא האמינה ואחר כך הבנתי שהיא נהנית מההפתעות ותשומת הלב. האמצעית לא האמינה מההתחלה אבל למרות הכול המשכתי לשים פתק והפתעה בכל שן, והיא המשיכה לצפות. הקטנה נולדה לתוך בית תוסס, פחות תמים, נחשפה באופן טבעי לדברים בגיל מוקדם, אבל נהנתה מהספק של המתנה. פעם אחת, שמתי עשרה שקלים כי לא הספקתי לקנות מתנה, אמרתי לה - 'הפיה אמרה שתיקני מה שאת רוצה'. אי אפשר היה לעבוד עליה אבל היא ציפתה להפתעות".

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   ( )

  "כשהשן הראשונה של הבן שלי נפלה התלבטנו מה לעשות כי יש סוגים שונים של מסורות. בסוף בחרנו בפיית השיניים שמסמלת עבורנו משהו קסום", משתפת ענת שטיינברג מחיפה, אימא לשני בנים בני שבע וחצי ושלוש וחצי.

   

  "כשהשן הראשונה נפלה מצאתי ספר ילדים בנושא השיניים, צרפתי ברכה וקופסת לאיסוף השיניים שנופלות, והבן שלי התלהב מאוד. עברו כמה שנים והספר עדיין מלווה אותנו. אנחנו חוזרים אליו כשנופלת שן משום שהיום יש דברים יותר ברורים ומובנים. מסתכלים על השיניים, מדברים על השן שנפלה, מראים את השוני בין שן לשן. לפעמים אני קונה מתנה קטנה וסמלית שקשורה לשיניים שאני יודעת שהוא מאוד רוצה כמו מברשת חשמלית".

   

  הוא מאמין בפיית השיניים?

  "הפעם הראשונה שהוא התחיל לפקפק הייתה כשקנינו את המברשת החשמלית. הוא שאל - 'איך הפיה ידעה אם אמרתי רק לך שאני רוצה מברשת?'. הוא מאוד לוגי, מחפש את ההיגיון ברוב הדברים וזה לא הסתדר לו. לא סיפרתי לו את האמת אבל גם לא שיקרתי. בעיקר עידנתי את המציאות, השארתי לו קצת מהקסם באוויר".

   

  קראו עוד:

  - תפסיקו לבקש מהילדים לנשק את הדודים

  - הילד רב עם חבר? זה מה שהוא מצפה מכם

  - הקשר בין טלוויזיה לילדים להידרדרות בלימודים

   

   ( )

  "להורים חשוב להעביר מדור לדור את הערכים והמסורות שהם גדלו עליהם ולחבר בין מה שהם עברו לחוויות שהילדים עוברים. זה יוצר אמפתיה והזדהות, מאפשר להורה להקנות ערכים חשובים של בגרות, עצמאות ואף עוזר לילדים להתגבר על סיטואציות שונות", מסבירה מעיין גלבוע, מדריכת הורים ויועצת משפחתית.

   

  "מעבר לשיח המתקיים בבית, יש עניין בבית ספר למי נפלו שיניים, כמה שיניים נפלו וזה גורם להם להרגיש שמשהו קורה. נפילת שן היא חלק מהצמיחה להורים ולילדים, בפן הפיזי: נופלות שיניים ובמקומן צומחות שיניים חזקות יותר. בפן הרגשי, ההבנה שהילד שלנו גדל ובוגר יותר, מסוגל להיות עצמאי יותר."

   

  מתי השלב לגלות שאין פיית שיניים?

  "מאוד תלוי בילד ובהוריו אבל תמיד עדיף שההורה יספר, מאשר שהילד יגלה לבד מהחברים בכיתה, דבר שעלול לגרום לו למבוכה. השלב הנכון לספר הוא כשהילד מתחיל לשאול שאלות ולפקפק בזהות פיית השיניים, מרגישים תוך כדי משחק, בצורת דיבור, בשאלות שהוא מעלה, וכשזה קורה - מספרים".

   

  למה צבע השיניים של כהי עור ובהירי עור שונה? הנה ההסבר לכך: 

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים