שתף קטע נבחר

מחאת הנכים: מפגינים חסמו את הכניסה לנמל אשדוד

פקק של מאות משאיות נוצר הבוקר בכניסה לנמל אשדוד בעקבות הסלמת מאבק הנכים, שלראשונה חסמו מתקן אסטרטגי במדינת ישראל ולא כביש. עשרת המפגינים משתייכים לארגון "הנכים הופכים לפנתרים" ו"צוות לעניין" שמסתייגים מההסכם שהושג עם המדינה. "זו רק ההתחלה"

 

 

 

 

חסימת הכניסה לנמל הבוקר (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
חסימת הכניסה לנמל הבוקר(צילום: רועי עידן)

הסלמה במאבק הנכים: לראשונה חסמו מפגינים מתקן אסטרטגי ולא כביש. כעשרה פעילי ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" ו"צוות לעניין" חסמו למשך כחמש שעות, החל מהשעה 6:00 בבוקר, את הכניסה לנמל אשדוד ומנעו ממאות משאיות להיכנס ולצאת מהמקום. בכביש שמוביל לנמל נוצר עומס כבד מאוד והמשאיות עמדו והמתינו לאורך מאות מטרים.

 

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

חסימת הכניסה לנמל, הבוקר ()
חסימת הכניסה לנמל, הבוקר

אייל כהן, מפגין מארגון "הנכים הופכים לפנתרים", אמר ל-ynet: "חסמנו את הכניסות של נמל אשדוד. אין יוצא ואין נכנס, זאת לאחר שממשלת ישראל ממשיכה להתעלם ולא לענות לדרישותיהם של הנכים להעלות את קצבאות הנכים לגובה שכר המינימום. כל עוד ממשלת ישראל תתעלם ממצבם הקשה של הנכים בישראל הנכים יחסמו כל פינה במדינת ישראל וישתקו את התעשייה. זו רק ההתחלה מבחינת הנכים ויהיו עוד חסימות מסוג זה".

 

בכניסה לנמל נוצר פקק של משאיות. כמה מהנהגים התעמתו מילולית עם המפגינים ורבים מהם צפרו להם. מאיר טטרואשווילי, נהג משאית שעומד בפקק בכניסה לנמל אמר ל-ynet: "פשוט שערורייה. אני תומך בנכים אבל הם צריכים ללכת לממשלה. מה הם רוצים מאיתנו?". נהג נוסף הצטרף: "אתם חוסמים את הפרנסה של האנשים. יש לי ילדים". נהג אחר צעק: "מה אנחנו אשמים?".  

 

מהנהלת נמל אשדוד נמסר: "גורמים ממחאת הנכים חוסמים מאז השעה 6:00 בבוקר את הכניסות הראשיות לנמל אשדוד, שערים 1 ו-5. כתוצאה מהחסימה, מצטברים עומסי תנועה גדולים באזור ולא מתאפשרת כניסה סדירה של משאיות ושל עובדי הנמל והלקוחות". ההנהלה התריעה כי בשל החסימות נפגעת קשות עבודת הנמל, "נוכח העומסים הנובעים ערב החג, כאשר מרב הבעיות נגרמות מאי כניסת משאיות לפריקה וטעינה של מכולות ומטען בתחומי הנמל". 

השבוע הגיעו הנכים להסכמות עם משרד האוצר וההסתדרות, ולפיהן ההסכם יעוגן בחקיקה ויאפשר הגדלת קצבתם של כל הנכים בעלי 100% אי כושר השתכרות לכ-4,000 שקלים בחודש בארבע פעימות, מינואר 2018 ועד ינואר 2021. סך העלות של התוספת התקציבית היא 4.2 מיליארד שקלים. עוד נקבע בהסכם כי קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק, ולא למדד המחירים לצרכן כפי שקורה כיום. בנוסף, הסכום שעד אליו ניתן להשתכר בעבודה ולשמור על מלוא סכום הקצבה יוגדל מ-2,800 שקלים ל-4,300 שקלים בשתי פעימות - בינואר 2018 לסכום של 4,000 שקלים ובינואר 2019 לסכום של 4,300 שקלים. הוסכם כי תיבחן ההשפעה של העלאת הסכום, ואם תימצא בתום התהליך השפעה חיובית - הממשלה תשקול בחיוב העלאה נוספת עד לסכום של 5,300 שקלים.

 

ואולם, כמה מארגוני הנכים שללו את ההסכמות על הסף והודיעו כי ימשיכו במאבק, עד להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
חסימת הכניסה לנמל, הבוקר
צילום: רועי עידן
מומלצים