שתף קטע נבחר

כולם יכולים לטייל בסוכות

מסלולים רבים בארץ הפכו לאחרונה למונגשים ונוחים לטיול גם עבור אלו המתניידים באמצעות כסא גלגלים, מקל הליכה או מטיילים עם מוגבלות בשמיעה. לפניכם ריכוז מסלולי הטבע בארץ שהכניסה אליהם היא לכולם, נוחה ומונגשת. חג סוכות שמח

ארצנו התברכה בשמורות טבע רבות ויפות, אך למרבה הצער חלק גדול מהן לא נגיש למטיילים המוגבלים בתנועה, וההדרכות שמתקיימות בהן אינן מותאמות לאנשים עם מוגבלות בשמיעה. ברשות הטבע והגנים החליטו לקיים בימי חג הסוכות כמה סיורים מיוחדים המותאמים למטיילים עם מוגבלויות. כל הסיורים יועברו ללא כל תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתרים.

 (צילום: צילום: ג'יזל חזן) (צילום: צילום: ג'יזל חזן)
(צילום: צילום: ג'יזל חזן)

מערת הנטיפים

מערת הנטיפים בשפלת יהודה, לא רחוק מבית שמש, היא מערת הנטיפים הגדולה והיפה במערות הארץ. המערה עשירה במגוון פסלי אבן – נטיפים וזקיפים – מעשה ידי הטבע.

מערת הנטיפים הגדולה בארץ, שפלת יהודה (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
מערת הנטיפים הגדולה בארץ, שפלת יהודה(צילום: רשות הטבע והגנים)
 

מידע נוסף: סיורים מודרכים המותאמים לבעלי מוגבלות בשמיעה יתקיימו בכל אחד מימי החג וחול המועד, בשעה 09:30.

 

גן לאומי קומראן

גן לאומי קומראן בצפון ים המלח התפרסם במיוחד בשל מגילות ים המלח שנמצאו במקום במקרה על ידי נער בדואי ב-1946. התגלית הובילה לגילוי 929 כתבי יד בעברית אשר מתארים את אורחות חייהם של "בני צדק".

גן לאומי קומראן (צילום: דורון ניסים) (צילום: דורון ניסים)
גן לאומי קומראן(צילום: דורון ניסים)
 

לדעת מרבית החוקרים, היה המקום משכנה של כת יהודית – ככל הנראה כת האיסיים הסגפנית בתקופת בית המקדש השני. בסיור המיוחד יעברו המבקרים בין העתיקות ויבקרו במוזיאון המציג את הממצאים הארכיאולוגיים.

 

מידע נוסף: סיורים מודרכים המותאמים לנכים המתניידים בכיסא גלגלים יתקיימו בימים שישי ושבת, 6-7 באוקטובר, וביום חמישי, 12 באוקטובר, בשעה 12:00.

 

הקסטל

הגבעה המתנשאת מעל כביש 1 הפכה לסמל של קרבות פריצת הדרך לירושלים במלחמת העצמאות. בין תעלות ובונקרים מנציח הקסטל בדרך של חוויה את אחד הפרקים המרתקים במלחמה. הסיור במקום עובר בין ארבע תחנות פעילות לכל המשפחה – ובמרכז הפעילויות עומדים ערכי הנחישות, רעות, מנהיגות ואמינות שמסמלים את אותו קרב מכריע.

הקסטל (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
הקסטל(צילום: רשות הטבע והגנים)
 

מידע נוסף: סיורים מודרכים המותאמים לבעלי מוגבלות בשמיעה יתקיימו ביום ראשון, 8 באוקטובר, בשעות 09:00 ו-12:00. משך הסיור כשעה וחצי והוא מומלץ מגיל שמונה ומעלה.

 

קאסר אל-יהוד

מעברות הירדן (קאסר אל-יהוד) בחלקו הדרומי של נהר הירדן הוא המקום שבו, על פי המסורת היהודית, חצו בני ישראל את הנהר עם כניסתם לארץ כנען. באותו מקום, על הגדה המזרחית של נהר הירדן, הטביל על פי המסורת הנוצרית יוחנן המטביל את ישו ואת מאמיניו – והאתר נחשב לשלישי בקדושתו בעולם הנוצרי (אחרי כנסיית המולד בבית לחם וכנסיית הקבר בירושלים). האתר נגיש למבקרים עם כיסאות גלגלים או עזרי הליכה אחרים עד לקצה נקודת התצפית הנמצאת על קו המים.

הירדן אזור קאסר אל-יהוד (צילום: דורון ניסים) (צילום: דורון ניסים)
הירדן אזור קאסר אל-יהוד(צילום: דורון ניסים)
 

מידע נוסף: סיורים מודרכים המותאמים לנכים המתניידים בכיסא גלגלים יתקיימו בימים ראשון-שלישי, 8-10 באוקטובר, בשעה 12:00.

 

גן לאומי תל באר שבע

האתר המקראי תל באר שבע, שהוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, הוא אתר ארכיאולוגי אשר מציע גם חוויה בדואית אותנטית ואירוח באוהל בדואי כמיטב המסורת – בלי לדלג על הקפה והתה, כמובן. את הסיור המיוחד ידריכו יחד מדריך של רשות הטבע ומורה דרך בדואי.

תל באר שבע (צילום: דורון ניסים) (צילום: דורון ניסים)
תל באר שבע(צילום: דורון ניסים)
 

מידע נוסף: סיורים מודרכים המותאמים לבעלי מוגבלות בשמיעה יתקיימו בימים ראשון-שלישי, 8-10 באוקטובר, בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00.

 

שמורת החולה

שמורת החולה הוקמה במהלך ייבוש ימת החולה ובעקבותיו, כדי לשמר ולשחזר את הסביבה הייחודית של האגם והביצות שיובשו. בסיור המיוחד יכירו המבקרים את בעלי החיים במקום, וישמעו על סיפור הקמת שמורת הטבע הראשונה שהוכרזה בישראל.

עגורים בשמורת החולה (צילום: דורון ניסים) (צילום: דורון ניסים)
עגורים בשמורת החולה(צילום: דורון ניסים)
 

מידע נוסף: סיורים מודרכים מותאמים לבעלי מוגבלות בשמיעה יתקיימו ביום שני, 9 באוקטובר, בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00.

 

גן לאומי בית גוברין

בשטח הגן הלאומי בית גוברין בשפלת יהודה נמצאות מערות רבות, בהן גם מאות מערות הפעמון – מחצבות מלאכותיות שחלקן נחפרו בתקופת בית המקדש השני וחלקן האחר בתקופה הביזנטית.

 

בגן נמצאות גם חורבות העיר העתיקה מראשה – אחת מערי ממלכת יהודה בתקופת בית המקדש הראשון, שהמחילות שנחפרו תחתיה היוו בהמשך בסיס ליציאת לוחמים יהודים להתקפות על הצבא הרומי במרד בר כוכבא. באחד מימי החג ייערכו מופעים ייחודיים של מקהלות וחבורות זמר בתוך מערות הפעמון.

מערת הפעמון בגן הלאומי בית גוברין (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
מערת הפעמון בגן הלאומי בית גוברין(צילום: רשות הטבע והגנים)
 

מידע נוסף: המופעים יתקיימו ביום שני, 9 באוקטובר, בשעות 12:00-18:00. נקודת הדרכה במערות שתהיה נגישה לנכים המתניידים בכיסא גלגלים תפעל החל משעה 14:00 ועד 17:00 – כל חצי שעה, למשך כ-15 דקות.

 

שמורת עין אפק

שמורת הטבע עין אפק בעמק זבולון, מזרחית לקריית ביאליק, משמרת נופי ביצה שרובם כבר נעלמו מהארץ. בשטח השמורה נמצאים המעיינות אשר מהווים את מקורותיו של נחל נעמן, והם מוקפים בצמחייה עשירה ובתוכה מקננים עופות מים רבים. הסיור המיוחד יכלול גם ביקור ב"גן מקלט" המשמר מיני צמחים בסכנת הכחדה.

עין אפק (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
עין אפק(צילום: רשות הטבע והגנים)
 

מידע נוסף: סיורים מודרכים המותאמים לנכים המתניידים בכיסא גלגלים ולבעלי מוגבלות בשמיעה יתקיימו ביום שלישי, 10 באוקטובר, בשעות 11:00 ו-13:00. הסיורים ייצאו מרחבת טחנת הקמח הצלבנית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רשות הטבע והגנים
המסלולים שמונגשים לכולם: עין אפק
צילום: רשות הטבע והגנים
מומלצים