שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לקראת החורף: משרד הבריאות הורה להרחיב את פעילות קופות החולים ובתיה"ח

  משרד הבריאות מתכונן לחורף: הורה להרחיב את שעות פעילות חדרי המיון והמרפאות, ולהוסיף כח אדם. גורמים בבתי החולים: "המשרד מנותק ממערכת הבריאות, ללא תוספת תקציב אין כל אפשרות לקיים את הדרישות"

  משרד הבריאות הורה להיערך לעומס החורף: במסמך שהועבר הבוקר (ג') לבתי החולים וקופות החולים, נתבקשו המרכזים הרפואיים וקופות החולים להרחיב את שעות הפעילות של חדרי המיון, המלר"מים והמרפאות.

   

  במסמך ההנחיות, עליו חתומה ד"ר ורד עזרא, ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, ניתנו הוראות לבתי החולים ולקופות החולים כיצד עליהם להיערך לגל הפניות והאשפוזים הצפוי.

   

  הקופות התבקשו כבר החל מהבוקר, להרחיב את שעות הפעילויות בכל המרפאות מהשעה 08:00 עד 19:00 ברציפות ובימי שישי וערבי חג עד השעה 12:00. במשרד הורו למרפאות לקבל את כל המטופלים, גם אם אינם שייכים למרפאה בה הם מבקרים.

   

  הקופות נדרשות עוד לתגבר את הפעילות במרפאות, לתגבר את מוקדי הלילה, את ביקורי הבית ולקצר את משכי האשפוז בבתי החולים למטופלים אותם ניתן לשחרר מוקדם מהצפוי.

   

  האם תמונות העומס יחזרו על עצמם גם השנה (צילום: עופר מאיר) (צילום: עופר מאיר)
  האם תמונות העומס יחזרו על עצמם גם השנה(צילום: עופר מאיר)

    

  עוד רופאים, יותר שעות

  בתי החולים נדרשים אף הם לתגבר את הפעילות. במחלקות לרפואה דחופה (חדרי מיון), קובעות ההנחיות כי יתווסף רופא מומחה במהלך שעות הערב עד השעה 23:00, ובמשמרות בוקר וערב יתוגברו חדרי המיון בשתי אחיות. משמרות הלילה יתוגברו באחות אחת בכל יום. בנוסף, נדרשים בתי החולים לתגבר בשעות אחר הצהריים בעובד סוציאלי בחצי תקן.

   

  כמו כן מתבקשים בתי החולים לתגבר את חדרי המיון ברופאים מומחים ואחיות נוספים על המינימום הנדרש, ולהוסיף למשמרות צוותים פארארפואיים הכוללים עובדי מעבדה וטכנאי רנטגן.

   

  במחלקות בתי החולים בהן התפוסה היא למעלה מתפוסה מלאה עקב עומסי החורף, קובע משרד הבריאות כי בתי החולים יוסיפו רופא תורן למשמרת ערב, אחות אחת למשמרת, עובדת סוציאלית ועובדי כוח עזר.

   

  אלא שבד בבד עם הדרישה להוספת מאות תקני צוותים רפואיים למהלך החורף הקרוב, בתי החולים לא קיבלו כל תקציב לעניין או כוח אדם. "משרד הבריאות מנותק לחלוטין", אומר גורם בכיר באחת מקופות החולים, "אין שום הגיון שאחיות ורופאים יעבדו ללא הפסקה במרפאות מהבוקר עד הערב, ואין כל דרך לכפות עליהם את זה. לא קיבלנו שום תוספת כוח אדם, ואני לא רואה סיכוי לשינוי החורף הזה או לקיום החוזר ההזוי הזה".

   

  אחות אחראית במרכז הרפואי שיבא אמרה כי "את החוזר הזה אפשר לקיים אולי בסקנדינביה, לא בישראל. הצוותים הרפואיים נופלים מהרגליים גם כך כל השנה. אנחנו לא נסכים לעבוד בלי הפסקה, וגם בחורף הזה אתם תראו חולים במסדרון, פקקים בחדרי מיון שיסגרו שוב ושוב, עומסים בכל מקום, שגם יביאו לאלימות של מטופלים נגדנו".

   

  תגובות מערכת הבריאות

  ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות ער למצוקות בתי החולים וקופות החולים ואנחנו פועלים ללא הרף לשיפור התקנים, להוספת כוח האדם והמיטות", אומרת ד"ר ורד עזרא, ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, "אבל במקביל ישנה אחריות של מנהלי בתי החולים וקופות החולים לתת מענה בהתאם לעומס שקיים ואנחנו רואים אותו בכל חורף".

   

  היא מוסיפה כי "אנחנו מצפים שהמרכזים הרפואיים וקופות החולים יקיימו ישיבות היערכות ויתנו מענה באופן נרחב, החל מטיפול בצוואר הבקבוק בחדרי המיון, דרך מחלקות האשפוז והמרפאות. ברור שיש סעיפים שיהיה יותר קשה למלא, אבל כבר ראינו שיש בתי חולים שהצליחו לעשות את זה נכון בחורפים קודמים, ולהקל על העומס. זה בוודאי שלא מוריד מאיתנו את החובה להמשיך ולדאוג לעוד משאבים למערכת הבריאות, ונמשיך לעשות זאת כל הזמן".

   

  משירותי בריאות כללית נמסר בתגובה: "אנו לומדים את החוזר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מתכוננים לחורף. לתגבר כח אדם
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים