שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך: פותח מגה-חיסון לשפעת שמגן מכל הזנים למשך 3 שנים

  אוניבסיטת אוקספורד הודיעה על סיומו של השלב הקליני הראשון בבני אדם בו נבדק חיסון חדש לשפעת המגן בפני כל זני השפעת. זאת בניגוד לחיסונים הקיימים היום המגנים בפני 3 עד 4 זנים בלבד. גם משך ההגנה של מגה-החיסון החדש ארוך יותר, ונמשכת בין שנתיים לשלוש. החיסון צפוי להציל חיים וגם לחסוך למערכות הבריאות מיליארדים

  לראשונה בעולם פותח מגה-חיסון חדש כנגד שפעת, המגן בפני כל הזנים למשך זמן רב ארוך: כך הודיעו השבוע מדענים מאוניברסיטת אוקספורד. החיסון צפוי לא רק להציל יותר חיים, אלא גם לחסוך למערכות הבריאות בעולם מיליארדי דולרים.

   

  החיסונים כיום מחזיקים מעמד שנה בלבד, זאת בשל ירידת רמות הנוגדנים בגוף כעבור 11 עד 13 חודשים מרגע קבלת החיסון, כך שאינו "מחזיק מעמד" לחורף הבא. בעיה נוספת היא השינויים הגנטיים העדיניים של הנגיפים משנה לשנה, שאינם תואמים במלואם לחיסון הקודם.

   

  החיסון החדש עושה שימוש בחלבונים שנמצאים בליבת הווירוס המומת, בניגוד לחיסונים הקיימים כיום, המכילים חלקים חלבוניים של קליפת הנגיף המת. החלבונים שבמעטפת הנגיפים בולטים מעל פני שטח הנגיף כמו סיכות ומשתנים כל הזמן, בעוד שאלו בליבת הנגיף נותרים יציבים.

   

   

  החיסון החדש פועל באמצעות גירוי מערכת החיסון ליצור תאי דם לבנים מסוג T, במקום ייצור נוגדנים כפי שפועלים החיסונים כיום. מחקרים קודמים כבר הראו שתאי דם לבנים מסוג T מסוגלים להילחם נגד יותר מזן וירוס אחד. החוקרים מקווים שהחיסון החדש יעניק הגנה ממושכת של עד 3 שנים נגד השפעת, ונגד יותר זנים של המחלה.

   

  חיסון השפעת החדש כבר עבר את שלב המחקר הקליני הראשוני בו נבדקה בטיחותו בקרב 2,000 מטופלים. בימים אלה מתחיל שלב המחקר הקליני השני, בו יצפו החוקרים ביעילותו בקרב 500 נבדקים בבריטניה בעונת החורף הקרובה.

   

  בעונת החורף הבאה צפוי להיערך השלב הקליני השני, ואם יסתיימו הבדיקות בהצלחה, צפוי שיווקו בתוך כארבע עד חמש שנים.  

  החיסון שיגן מפני כל הזנים של השפעת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  החיסון שיגן מפני כל הזנים של השפעת(צילום: shutterstock)

   

    

  בישראל: החל מבצע החיסונים בקופות

  בישראל החלו קופות החולים במבצעי חיסון השפעת. בשירותי בריאות כללית הוזמנו השנה מיליון ו-100 אלף חיסוני שפעת, צוותי האחיות עברו תדרוכים, ובקופה ישימו דגש על אוכלוסיות בסיכון, שכוללות תינוקות, ילדים, נשים הרות, חולים כרוניים וקשישים. בשנה שעברה חוסנו בכללית כמיליון איש.

   

  במכבי החל גם מבצע החיסונים, כשהשנה הוזמנו בקופה 452 אלף חיסונים, 27 אלף יותר מאשתקד. בשנה שעברה חוסנו 393 אלף חברי מכבי. בקופה ממליצים להתחסן לא יאוחר מסוף חודש נובמבר כדי להשיג את האפקטיביות המירבית של החיסון.

   

  קופת חולים מאוחדת הזמינה לפעימה הראשונה 250 אלף חיסונים, 20 אלף יותר מהפעימה הראשונה אשתקד. כיוון שנרשמה דרישה גבוהה להתחסנות בקרב המבוטחים, הוזמנו חיסונים נוספים אשתקד (פעימה שנייה), כך שבסך הכול נרכשו 300 אלף חיסונים לאוכלוסיית המבוטחים. גם השנה, אם תירשם היענות גבוהה להתחסנות, תזמין הקופה חיסונים נוספים בפעימה שנייה.

   

  קופת חולים לאומית הזמינה 115 אלף חיסונים, 15 אלף יותר מבשנה שעברה. מבצע החיסונים בקופה יחל במהלך ספטמבר.

   

  שפעת שונה לחלוטין מהצטננות מבחינת הפעולה בגוף, אם כי לעיתים התסמינים דומים. הצטננות היא המחלה השכיחה ביותר בעולם, והיא נגרמת מווירוס רינו-וירוס.

   

  ההדבקה נעשית באמצעות רסיסי רוק ונזלת, ולאחריה מתחיל הנגיף להשתכפל בתוך 12 שעות. המחלה מתחילה לתת את אותותיה בהדרגה במהלך חמישה ימים מההדבקה הראשונית.

   

  בשנה שעברה מתו עשרות ישראלים מהשפעת, בהם קשישים יולדות ותינוקות, וכ-300 לקו בסיבוכים קשים עד כדי אישפוז ביחידות לטיפול נמרץ.

  צפו: כל מה שצריך לדעת על החיסון לשפעת

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להגן מפני השפעת
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים