שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האב התמוטט, בנו בן ה-16 ביצע החייאה והציל את חייו
  איוון בן ה-37 התמוטט במטבח ביתו בבוקר שבת. איליה, בנו בן ה-16, החל לבצע בו החייאה - וחייו של האב ניצלו. לאחרונה נותק האב ממכונת ההחייאה והתעורר. "האב היה במצב של מוות קליני, ההחייאה שביצע בו הבן הייתה גורלית", אמר הרופא המטפל

  האבא העניק חיים, והבן החזיר לחיים: איוון נז'ינסקי (37) התמוטט במטבח ביתו לפני כשבועיים, בזמן שהכין קפה. בנו בן ה-16 איליה החל לבצע בו החייאה והציל את חייו. לאחר אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ כשהוא מחובר למכונות החייאה, התעורר האב ובקרוב ישוחרר לביתו.

   

  צפו: איליה נז'ינסקי משחזר את פעולות ההחייאה:

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  זה קרה לפני כשבועיים במהלך השבת. איליה בן ה-16, תושב קרית חיים, שמע קול חבטה גדול. צעקותיה של אמו הזעיקו אותו למטבח, שם מצא את אביו על הרצפה כשהוא מחוסר הכרה ואינו מגיב.

   

  הנער התקשר למד"א כדי לדווח על מצבו של האב ולהזעיק אמבולנס. במוקד החלו להדריך את הצעיר בביצוע פעולות החייאה בזמן שצוות ניידת טיפול נמרץ עושה את דרכו אל ביתם.

   

   

  התמוטט בזמן שהכין קפה. איוון נזי'נסקי ()
  התמוטט בזמן שהכין קפה. איוון נזי'נסקי
   

  "אבא הלך לשתות קפה ופתאום שמענו קול של נפילה", משחזר איליה את אירועי אותו הבוקר, "כששמעתי את אמא צועקת, רצתי למטבח וראיתי שאבא לא מגיב. לא היה לי זמן להיכנס להלם. מיד התקשרתי למד"א והם הדריכו אותי מה לעשות. איך לעזור לאבא עד שהאמבולנס יגיע".

   

  כשהוא תחת פעולות החייאה פונה נזי'נסקי אל מיון רמב"ם, שם הוכנס במהירות אל חדר הצנתורים להמשך אבחון וטיפול. כשהוא סובל מהפרעת קצב קטלנית אשר גורמת לליבו להפסיק את פעולתו שוב ושוב, צוות רמב"ם ביצע בו החייאות חוזרות ונשנות על מנת לנסות ולייצב את מצבו.

   

  משהסתיים שלב האבחון הראשוני ומכיוון שחייו של נזי'נסקי המשיכו להיות בסכנה, הוחלט לחברו למכשיר אקמו (ECMO) על מנת לתת לגופו את הזמן והאפשרות להתאושש.

   

  מכשיר האקמו הוא סוג של מכונת לב-ריאה, שניתן להפעיל לפרק זמן ממושך. במכשיר נעשה שימוש במקרים ספציפיים, וברובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת לליבו של החולה או לריאותיו, זמן החלמה לצורך התאוששות. בישראל ישנם מספר מכשירי אקמו בודדים, הניתנים להעברה ממרכז רפואי למשנהו, לפי הצורך. כאמור, את המכשיר מפעיל צוות ייעודי.

   

  במשך מספר ימים שהה נזי'נסקי ביחידה לטיפול מוגבר במחלקת ניתוחי לב ברמב"ם כשהוא מורדם ומונשם ומכשיר האקמו מחליף את פעילות ליבו וריאותיו. בכל הזמן הזה, מצבו של נזי'נסקי עדיין הוגדר קשה ולא היה ברור מה יהיו השלכות ההחייאות הממושכות שעבר על חייו ותפקודו הנוירולוגי. לפני כמה ימים הוא החל להראות סימני התאוששות, ולאחר גמילה הדרגתית מתהליך ההנשמה, שב נזי'נסקי להכרה מלאה והוא מתפקד.

    

  איליה ואביו. החייאה גורלית ()
  איליה ואביו. החייאה גורלית

   

  "ההחייאה שביצע הבן הייתה גורלית"

  "זה מסוג האירועים שגורמים לנו שמחה גדולה", אומר פרופ' גיל בולוטין, מנהל מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם, שם מאושפז נזי'נסקי כעת, "גבר צעיר שסבל מבעיה לבבית קטלנית, התמוטט והיה למעשה במצב של מוות קליני מספר פעמים, חזר להכרה מלאה, מתפקד היטב, מתקשר עם סביבתו, ללא כל פגיעה נוירולוגית. אין ספק שאלו תוצאות נהדרות. ההחייאה המוקדמת שבנו ביצע בו הייתה גורלית לתוצאה", מוסיף פרופ' בולטין ומסביר, "במקרים הללו כל דקה חשובה והבן ביצע את פעולות החייאה בזמן הנכון וכנראה גם בצורה טובה".

   

  לצד מיטת האשפוז של נזי'נסקי במחלקה לכירורגיית לב ברמב"ם, שם הוא שוהה להמשך השגחה וטיפול, עומד בנו איליה והשניים מתרגשים. בעקבות האירועים הדרמטיים, החליט הבן להיענות להזמנה של מד"א ולהצטרף לקורס עזרה ראשונה. הוא החל את לימודיו לפני ימים אחדים ולוקח אותם מאוד ברצינות: "אמא סיפרה לי שאבא בכה, כשהרופאים אמרו לי שהצלתי את חייו. אני גם לא מעכל את זה כל כך", מסכם הגיבור הצעיר את אירועי הימים האחרונים.

   

  "אני לומד הנדסה ואף פעם לא חשבתי לעסוק במשהו שקשור לרפואה, אבל עכשיו אני מבין שזה משהו שחשוב לדעת. גם אם לא אעסוק בזה בעתיד. חשוב שכולם ידעו איך לעשות החייאה או שידעו לקחת את עצמם בידיים ולהקשיב להנחיות של מד"א אם קורה משהו. ככה אפשר להציל חיים". 
   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "האב התמוטט, בנו בן ה-16 ביצע החייאה והציל את חייו"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים