שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך מדעית: חוקרים גילו כיצד המוח נפטר מפסולת

  סריקות מוחיות של מתנדבים גילו כי המוח נפטר מחלק מהחומרים המזיקים דרך מערכת הלימפה, אותה מערכת שמזרימה תאי חיסון וסופגת שיירי דלקת. הממצאים החדשים עשויים להביא לפיתוח תרופות נוירולוגיות חדשות

  פח האשפה של המוח: מדענים גילו באמצעות סריקות מוחיות, כי המוח נפטר מחלק מהפסולת דרך מערכת הלימפה, אותה מערכת המעבירה מרכיבים של מערכת החיסון לגוף וממנו החוצה. התגלית עשויה להוביל לפיתוח תרופות נוירולוגיות חדשות.

   

  צפו: הדמיית המוח שגילתה את מערכת הלימפה

   

   

  ד"ר דניאל רייך, חוקר במכון האמריקני להפרעות נוירולוגיות ושבץ, ועמיתיו, סרקו את מוחותיהם של מתנדבים באמצעות מכשיר MRI לאחר שהזריקו לגופם חומר ניגוד המאפשר להבחין בין כלי הדם לכלי הלימפה. החוקרים מצאו את כלי הדם במעטפת המוח הנקראת דורה, דרכם זרם דם מהמוח ואליו, אולם הם הופתעו לגלות פעילות נוספת.

   

  הסריקות הראו בבירור כי קיימת זרימה במערכת נוספת הקרויה המערכת הלימפטית. מערכת זו הקיימת בכל רחבי הגוף, נחשבת ל"פח הזבל" של הגוף. היא מסלקת חומרי פסולת, מעבירה תאי דם לבנים ורכיבים שלהם בין רקמות הגוף. אולם עד כה, לא היה ידוע כי המערכת הזו קיימת גם במוח.

   

  סריקות ה-MRI. מערכת הלימפה מסומנת באדום
  סריקות ה-MRI. מערכת הלימפה מסומנת באדום

   

  בשנת 1816 מומחה לאנטומיה באיטליה דיווח על מציאת כלי הלימפה על פני השטח של המוח, אולם במשך מאתיים שנה תגלית זו נשכחה, שכן לא נמצאה עדות למערכת לימפטית במוח. המדענים אכן תהו כיצד המוח מרוקן את הפסולת, והסיקו כי המוח הוא איבר יוצא דופן בהיבט זה.

   

  "בבית הספר לרפואה לימדו אותנו שלמוח אין מערכת לימפטית", הסביר ד"ר רייך, "אבל חשבנו שאולי נוכל בכל זאת למצוא אותה במוח. אנחנו מקווים שהתוצאות שלנו יספקו תובנות חדשות למגוון של הפרעות נוירולוגיות".

   

  כעת מתכנן צוות החוקרים לחקור האם מערכת הלימפה במוח פועלת בצורה שונה אצל חולים הסובלים מטרשת נפוצה, או מהפרעות אחרות המערכות את מערכת החיסון. "במשך שנים ידענו איך נוזל נכנס למוח", אמר ד"ר רייך, "עכשיו אנחנו יכולים סוף סוף לראות כי כמו איברים אחרים בגוף, גם המוח מתנקז דרך מערכת הלימפה".


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איך המוח נפטר מהפסולת?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים