שתף קטע נבחר

12 שעות בין חיים למוות: הניתוח שהציל את החיים של תרה

זה היה אחד הניתוחים המורכבים והנדירים שבוצעו בישראל אי פעם. במשך 12 שעות מורטות עצבים המתינו בני המשפחה מחוץ לחדר הניתוח בזמן שהרופאים מבתי־החולים שניידר ובילינסון מסירים גידול מגופה של תרה בת ה-9 מנתקים ומחברים כלי דם ועצבים, יודעים שכל תנועה לא נכונה עלולה להותיר אותה משותקת. כתב "ידיעות אחרונות" התלווה למנתחים שביצעו את הניתוח המהפכני — והצילו את חייה של תרה. פרופ' אייל יצחאיק ממובילי הניתוח: "מדובר בניתוח ייחודי בעולם"

 

 

עשרות אנשי צוות רפואי נכנסו ויצאו מחדר הניתוח, והמתח ניכר גם על פניהם של המנוסים שברופאים. בחדר ההמתנה נשמעה מדי פעם תפילה חרישית של בני המשפחה הנעים בין תקווה לייאוש, ואנחת הרווחה נשמעה רק כשהרופאים בישרו להם שהניתוח המורכב, שנמשך 12 שעות ונועד להציל את חייה של תרה עאמר (9), הצליח.

 

"לפני חודשיים הסתובבנו בקניון וחיבקתי את תרה, ופתאום הרגשתי שיש לה גוש לא ברור בצוואר", שיחזר אביה עארף. "פנינו לבית־החולים שניידר, עשו לה בדיקות הדמיה וגילו שיש לה גידול מסוכן". בבית־החולים החליטו לבצע ניתוח בהול להסרת הגידול שנמצא במקום מורכב לטיפול — החוליה השנייה של עמוד השדרה.

 

הניתוח הנדיר, שבוצע כמה פעמים בודדות בעולם ובשבוע שעבר בוצע לראשונה בישראל, התקיים בבית־החולים שניידר בשיתוף עם צוות מבית־החולים בילינסון בפתח־תקווה בהובלת ד"ר שלום מיכוביץ, מנהל יחידת נוירוכירורגיה, וד"ר אבלין טרבקין, מנהלת יחידת הרדמה נוירוכירורגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים, ובהשתתפות מומחים ממחלקות נוספות משני בתי־החולים: נוירוכירורגיה, אף־אוזן־גרון, פלסטיקה, פה ולסת ומחלקת הרדמה. גם לרופאים שכבר השתתפו בעבר בניתוחים מורכבים היה ברור שמדובר באירוע יוצא דופן.

 

רגע לפני שנכנסים לחדר הניתוח (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
רגע לפני שנכנסים לחדר הניתוח(צילום: שאול גולן)

 

בבוקר הניתוח נפרדו בני המשפחה מתרה. "אל תדאגי, יפה שלי, הכל יהיה בסדר", ליטפה אמה את ראשה בזמן שהצוות גילגל את המיטה לחדר הניתוח. הרופאים סיימו את ההתייעצויות האחרונות, לבשו את מדי הניתוח ורחצו ידיים.

 

האורות בחדר הניתוח נדלקו, וצוות המרדימים נכנס לפעולה. "הניתוח הוא מאוד מורכב בגלל שהגידול תופס את כל החוליה השנייה של עמוד השדרה הצווארי, ועשיר בכלי דם שמזינים את גזע המוח ועמוד השדרה", הסביר פרופ' אייל יצחיאק, מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה בבית־החולים בילינסון, שהשתתף בניתוח. "בניתוח גילפנו מהגידול את כל כלי הדם, ובעצם חשפנו את חוט השדרה והשארנו אותו כשהוא לא מחובר בין החוליה הראשונה לבין החוליה השלישית. מדובר בניתוח ייחודי שבוצע מספר פעמים בודד בעולם".

 

לאחר מכן כרתו הרופאים את הגידול, שהגיע עד בסיס הגולגולת, והתקינו שתל מיוחד שהגיע מארצות־הברית כדי לחבר בין עמוד השדרה לבין הגולגולת. "הוצאנו את הגידול בזהירות והכנסנו את השתל, שהודפס במדפסת תלת־ממד. השתל חובר מהחוליה השלישית ועד לבסיס הגולגולת. לאחר מכן לקחנו שתל של שריר עם עורק ווריד וכיסינו את השתל שהוחדר לצוואר", מספר ד"ר שלום מיכוביץ. "בשלב האחרון הכנסנו את תרה למעין מחוך שמחבר את הגוף לגולגולת".

 

 

כך זה התבצע ( ) ( )
כך זה התבצע

 

הניתוח, שכאמור התבצע לראשונה בישראל, נחשב לנדיר ותועד רק פעמים ספורות בספרות הרפואית. "מצד אחד אם לא היינו מוציאים את הגידול חייה של הילדה היו נמצאים בסכנה", מסביר ד"ר מיכוביץ.

 

"אבל מצד שני, הניתוח מאוד מסובך ומורכב וכלל לא מעט סיכונים". בני משפחתה של תרה המתינו במתח שעות ארוכות מחוץ לדלת חדר הניתוח וביקשו להתעדכן בהתקדמותו.

 

ד"ר שגיא הרנוף מנהל המחלקה הנוירו כירורגית בבילינסון: "פרופ אייל יצחיאק עמד בראש הצוות שתיכנן ובסידרת ניתוחים מורכבים ביצע הסרה מלאה של גידול אשר נדיר מאד שמופיע בצורה כזאת.בניתו ח השתתפו צוות מנתחים גדול מבילינסון ושניידר שבשיתוף פעולה שפוגשים רק בבילינסון מסוגו, הוציאו לפועל תוכנית ניתוח מורכבת.

גאווה גדולה במצויינות לא מתפשרת של רופא יוצא דופן באיכותו. ובית חולים ברמה הגבוה ביותר".

 

"חששנו מאוד", מספר האב עארף, שביקש להודות לצוות הרפואי. "ידענו שזה ניתוח מאוד מסוכן, אבל סמכנו על הרופאים שיצילו את הילדה שלנו. היינו במתח כל הניתוח למרות שכולם ניסו להרגיע אותנו ולשדר תחושה של אופטימיות".

 

בימים האחרונים תרה מתאוששת לשביעות רצונם של הרופאים, ואתמול עברה מהיחידה לטיפול נמרץ למחלקה הכירורגית במרכז שניידר. "תרה היא ילדה מקסימה ומהממת", אומר עארף, "סיפרנו לה הכל ולא הסתרנו כלום. היא ידעה שהיא נכנסת לניתוח מסוכן ומורכב, אבל יש לה הרבה שמחת חיים והיא נתנה לנו להרגיש שהכל יהיה בסדר. אני שמח שהחלק הקשה מאחורינו", הוא מוסיף. "צפויה לנו עוד תקופת שיקום, אבל הילדה שלי ניצלה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
תרה ואביה לאחר הניתוח. 12 שעות בחדר הניתוח
צילום: שאול גולן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים