שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש ממשלת ספרד: "על קטלוניה להבהיר אם הכריזה על עצמאות או לא"
  לאחר שנשיא קטלוניה ביקש מהפרלמנט המקומי מנדט להכריז על עצמאות החבל, אך גם לעכב את המהלך לטובת משא ומתן, פנה אליו ראש הממשלה מריאנו ראחוי בדרישה להבהרות ורמז כי ספרד תשקול להפעיל את הסעיף שמאפשר לה לבטל את האוטונומיה הפוליטית שניתנה לקטלונים

   

   

  ראש ממשלת ספרד: "קטלוניה הכריזה עצמאות, או לא?"    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "על הקטלונים להבהיר - האם הכריזו על עצמאותם, או לא". כך אמר היום (ד') ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי במהלך הצהרה שנשא בתום ישיבה מיוחדת של ממשלתו, שדנה במצב בקטלוניה. "התשובה שנקבל מהנשיא הקטלוני תכריע את מה שעתיד לקרות בימים הקרובים", הוסיף. את הדברים אמר ראחוי ברקע הנאום שנשא אמש נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, ובו ביקש בפרלמנט הקטלני מנדט להכריז על עצמאות החבל, אך במקביל גם לעכב "בכמה שבועות" את מתן המנדט כדי לקיים שיחות ולתת סיכוי למאמצי התיווך בין ממשלת קטלוניה לממשלת ספרד.

   

  "ממתינים לתשובה מהנשיא הקטלוני". ראחוי (צילום: רויטרס)
  "ממתינים לתשובה מהנשיא הקטלוני". ראחוי(צילום: רויטרס)

  ראחוי הזהיר כי אם קטלוניה אכן תכריז על עצמאותה, הממשלה הספרדית תשקול להפעיל את סעיף 155 בחוקה, שמאפשר לבטל את האוטונומיה הפוליטית שניתנה לקטלוניה. כמו כן, הוא ציין כי יפעל "בזהירות ובאחריות". הוא אמר עוד כי "דרישתנו הכרחית לצורך הפעלת סעיף 155 בחוקה. באמצעותו אנחנו רוצים להבטיח ודאות לאזרחי המדינה. אם פוג'דמון מכבד את החוק, הוא יסיים תקופה של אי חוקיות וחסר ודאות. זה הדבר שכולם מחכים לו כדי לסיים את המצב שקטלוניה חווה בימים אלו".

   

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   

  הבוקר התכנסה הממשלה הספרדית לישיבה מיוחדת שבה דנה בצעדיה הבאים במטרה לעצור את הכרזת העצמאות של קטלוניה. "כל האופציות מונחות על השולחן", אמר גורם בממשלה. במקביל, שר החוץ הספרדי, אלפונסו דסטיס, אמר בראיון לתחנת הרדיו "אירופה 1" כי נאום העצמאות של פוג'דמון היה "תעלול. זה לומר דבר אחד ולעשות דבר אחר". השר הוסיף כי יש מקום למשא ומתן עם הקטלונים במסגרת החוקה הספרדית, אולם הבהיר כי אין מקום לקיום משאל עם חוזר.

   

  מאוחר יותר, בבירת יוון אתונה, נעצרו 19 מפגינים לאחר שפרצו לשגרירות ספרד במדינה והפיצו כרוזים התומכים בעצמאות קטלוניה.

   

  נשיא קטלוניה קורא לדיאלוג    (צילום: CNN)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בנאומו אתמול אמר נשיא קטלוניה פוג'דמון כי מיליונים מאזרחי קטלוניה רוצים שהיא תהיה מדינה עצמאית והוסיף: "זכינו בזכות להיות מדינה עצמאית". הוא אמר כי מערכת היחסים הנוכחית בין קטלוניה לספרד אינה בת-קיימא וכי הוא רוצה לגבש "הבנות חדשות" עם ספרד. הנאום בא אחרי שעות מותחות שבמהלכן נדחה נאום פוג'דמון ודוֹבר ממשלתו טען שהדחייה נעשתה בשל מגעים של הרגע האחרון שמנוהלים עם מתווכים בינלאומיים כדי לפתור את המשבר.

   

  בפתח נאומו אמר פוג'דמון כי חשוב להפחית את המתח בקטלוניה: "איני מתכנן שום איום, שום מעשה תוקפנות. כולנו אחראים לזה. אנחנו צריכים להפחית את המתיחות, לא להוסיף שמן למדורה. אני רוצה לדבר עם כולם על הנושא. כולנו חלק מאותה קהילה ועלינו לצעוד קדימה יחד. לעולם לא נסכים על הכול, אבל הוכחנו פעמים רבות שהדרך היחידה לצעוד קדימה היא בדמוקרטיה ושלום. זה מצריך דיאלוג".

   

  בשבוע שעבר, נזכיר, ערכה ממשלת קטלוניה משאל העם על עצמאות החבל. 90% מהמשתתפים במשאל הצביעו בעד התנתקות מספרד, אבל בפועל רוב המתנגדים למהלך כלל לא הגיעו לקלפיות והמצב בשטח שונה. רק 43% מבעלי זכות הבחירה בקטלוניה באו להצביע, ולפי סקרים רק 40% מכלל התושבים בחבל תומכים בפרישה מספרד. במהלך ההצבעה בשבוע שעבר שלחה ממשלת ספרד כוחות לסגור קלפיות, ובעימותים עם תומכי העצמאות נפצעו קרוב ל-900 בני אדם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ראש ממשלת ספרד: "על קטלוניה להבהיר אם הכריזה על עצמאות או לא""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים