שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  Airbnb בניו יורק-שנה אחרי
  באוקטובר 2016 הכריז מושל ניו יורק על חוק חדש שיגביל את פעילות החברה באיזור, בתקווה לשמור על הסדר הקיים. שנה אחרי, האם המטרה הושגה?

  את Airbnb אין ממש צורך להסביר. מדובר בפלטפורמה מתוחכמת לשיתוף בתים ומטיילים ברחבי העולם.

  דרך הפלטפורמה, יכול דייר דירה או בית להשכיר את ביתו למספר ימים כדי להרוויח קצת כסף מהיר מנוסעים שמחפשים לינה במחיר נוח.

  ההצלחה לא איחרה לבוא ונראה היה שהחיבור הזה מיטיב עם כולם.

  מהר מאוד נראה היה שמי שהפסיד מהחיבור המצליח הזה, הן כל אותן חברות שבדרך כלל עוסקות באירוח תיירים וכמובן שו"ק הנדל"ן שאיננו ערוך להתמודד עם השיטה, כמו גם חוקי הדיור שטרם נאלצו להתאים את עצמם למצב שבו מתכנסים דיירים לתקופות קצרות בנכסים שונים.

   

  בדומה לאובר, Airbnb מסייעת לכל מי שמחפש פתרון לינה, לאתר דרך פשוטה יותר, נוחה ורחבה יותר. אין ספק שדרך הפלטפורמה, ניתן ליהנות מפתרון במחיר נוח יותר ממרבית בתי המלון בניו יורק ובתנאים מצוינים. הדייר יכול כך להרוויח כסף מהיר וקל, בלי הטרחה והסרבול שכרוכים בחוזה של דייר משנה או לקוות להסכמה מבעל הנכס

   

  הבעיה החלה כשתושבי ניו יורק זעמו על התמריץ שנותנת הפלטפורמה לכל בעלי הדירות, שבמקום לספק חוזים לדיור קצר מועד של חודש בחודשו, מעדיפים להתחבר לטיילים ומבקרים.

   

  כמובן שגם מלונות ניו יורק חשו בהשפעת אייר בי אנד בי, לא רק בגלל התחרות אלא גם מפני שלהבדיל מהמיסים שהם נאלצים לשלם כגוף שמארח לקוחות, ל-Airbnb אין הוצאות זהות של מיסוי. לכן, באוקוטובר בשנה שעברה, הורה המושל קואומו על חוק לפיו אין לשכור ברחבי ניו יורק נכס למשך תקופה של פחות מ-30 יום.

   (צילום: Airbnb) (צילום: Airbnb)
  (צילום: Airbnb)

  הקנסות למי שיפר את החוק, יכולים להגיע גם עד ל-7500$, מה שנראה היה שיהפוך לאיום ממשי על הפעילות של החברה בניו יורק.

  מה שנעדר מהחוק החדש, הוא האיסור להשכיר את הנכס או חלקים ממנו, כשהדייר המקורי עדיין מאכלס אותו.

   

  ליז קרוגר, הסנטורית המממנת את הצעת החוק, אמרה בהצהרה כי אישור החוק הוא "ניצחון ענקי לניו-יורקים אל מול האינטרסים של תאגיד בשווי 30 מיליארד

  דולר". היא טענה כי Airbnb מעודד באופן בלתי חוקי פעילות בלתי חוקית, על ידי הוצאת דירות משוק השכירות וצמצום דיור בר השגה.

  בתגובה הודיעה החברה כי מחוקקים מניו יורק התעלמו מרצון של התושבים שלהם והתעלמו מקולותיהם של עשרות אלפי הניו יורקים. בנוסף, הגישה החברה תביעה מידית במחוז הדרומי של ניו יורק וביקשה מבית המשפט הפדראלי לפרסם צו ביניים שימנע את אכיפת החוק; בטענה שהחוק אינו חוקתי.

   

  עם זאת, בדצמבר 2016, החברה משכה את התביעה והסכימה להסדר עם המדינה. חברת Airbnb הסכימה להגיע להסדר, לאחר שהמדינה מצידה התחייבה שלא תקנוס את החברה, אלא את אלו שישתמשו בפלטפורמה של החברה להפרת החוק .

   

  הקנס הראשון סביב החוק, הוטל בפברואר 2017 על חברת מנהלי נכסים שהשתמשו שלא כחוק בשירות והשכירו בתים רבים דרכו, בעיקר באיזור האפר ווסט סייד במנהטן ובד-סטיי שבברוקלין. סה"כ רשמה החברה שבעה עשר מקרים של עבירות כשכל אחד מהם הסתכם ב-1000$. ובכל זאת, בדו"ח שהתפרסם בחודש מאי האחרון דווח כי רק 139 מקרים של השכרות לא חוקיות נרשמו מתוך 23,639 פרסומים לא חוקיים ב- Airbnb  שנקנסו ב-1000$.

   

  מליסה גרייס, דוברת ראש העיר דה בלאסיו,סיפרה בראיון לאתר 'גותהמיסט' שעיריית ניו יורק מתכוונת לאכוף את החוק בכל דרך כדי להגן על תושבי העיר וזכותם לדיור בר השגה. "ניו יורקים שמשכירים בתים חייבים לעמוד בתנאים ובחוקי העיר", אמרה. "אנחנו נמשיך לאתר את כל מי שלוקח את ההזדמנות לדיור בר השגה מהתושבים, מפריע לשכנים ומעמיד את האורחים שלו בסכנה. הנפקנו", היא מוסיפה, "קנסות בשווי של למעלה מ-280,000$ בשלושה חודשים ואנחנו לא נהסס להמשיך להגן כך על תושבי ניו יורק".  ועדיין, יש לזכור שעל פי נתוני הדו"ח ברור שישנם לא מעט דיירים שממשיכים להשכיר את הדירות שלהם בניגוד לחוק.

   

  לפי דו"ח קריין החדש, נכון לאוקטובר 2017, נראה שחברת Airbnb עומדת מצידה בהסכם. מה שבטוח הוא שהחברה, ללא ספק, שיבשה את שוק הנדל"ן המסורתי. שיבושים שנראים לא רק בשוק הדיור לתקופות קצרות או בר השגה. וההשפעה הולת וגודלת לא רק בניו יורק, היא מתרחבת ברחבי העולם.

   

   

  עו"ד אלון הר-נוי הוא שותף-מנהל במשרד עורכי הדין 'שיבולת'

  www.shiboleth.com

  alonh@shiboleth.com

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים