שתף קטע נבחר

אוסטריה: הקנצלר הבא - בן 31, הישג גדול לימין הקיצוני

"מפלגת העם" מהימין ניצחה לפי המדגמים בבחירות הכלליות ומנהיגה, שר החוץ סבסטיאן קורץ בן ה-31, יהפוך למנהיג הצעיר באירופה ולאחד הצעירים בעולם. בכל מקרה, המפלגה לא השיגה רוב בפרלמנט ותיאלץ להקים קואליציה עם מפלגות אחרות. הישג גדול ל"מפלגת החירות" מהימין הקיצוני שהגיעה למקום ה-2

חובב גלישה. קורץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חובב גלישה. קורץ(צילום: רויטרס)

 

שתי המפלגות שמתנגדות למהגרים ולמוסלמים מובילות בבחירות: "מפלגת העם" (OVP) האוסטרית מהימין ניצחה בבחירות הכלליות שנערכו היום (יום א') במדינה עם 30.2 אחוזים מהקולות. כך עולה לפי ספירה חלקית של הקולות. אלא שמפלגת הימין השמרנית לא השיגה הנראה רוב בפרלמנט ותיאלץ להרכיב קואליציה עם מפלגות אחרות. בכל מקרה, מי שיוביל את המדינה בחמש השנים הקרובות הוא מנהיג המפלגה, שר החוץ בן ה-31 סבסטיאן קורץ, שעם השבעתו לקנצלר יהפוך למנהיג הצעיר ביותר באירופה ולאחד הצעירים בעולם. "מפלגת החירות" (FPO) מהימין הקיצוני רשמה הישג גדול כשהגיעה למקום השני עם 26.8 אחוזים ואחריה הסוציאל-דמוקרטים (SPO) מהמרכז-שמאל עם 26.3 אחוזים. במהלך הערב, ככל שייספרו יותר קולות, עשויה התוצאה עוד להשתנות ולא מן הנמנע שהסוציאל-דמוקרטים יסיימו בסוף במקום השני.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

"מפלגת העם" האוסטרית שבראשה עומד קורץ נמצאת למעשה בשלטון מאז שהוא היה בן חמישה חודשים - תמיד כחלק מממשלת קואליציה. בחודשים האחרונים הצליח קורץ, המכהן כאמור כשר החוץ, לשכנע רבים מהמצביעים שהוא יביא משהו חדש למפלגה הוותיקה. בפועל, החידוש העיקרי שהוא הביא למפלגה הוא עמדתו בעניין ההגירה - התנגדות נחרצת לכניסת זרים למדינה. שאר עמדותיו תואמות את העמדה המסורתית שלה. 

 

 

יחבור לימין הקיצוני? קורץ עם חברתו סוזן (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
יחבור לימין הקיצוני? קורץ עם חברתו סוזן(צילום: gettyimages)

קורץ הכריז על ניצחונו בפני תומכיו ואמר שהוא רוצה להקים ממשלה יציבה, אך הוסיף שכל האופציות פתוחות. "המשימה שלנו היא לעבוד עם כולם למען המדינה שלנו", אמר הפוליטיקאי הצעיר מבלי לחשוף את זהות המפלגות שאליהן יפנה להקמת קואליציה.

 

קורץ הוא גולש רוח וחובב טיולים, והוא מיתג את המפלגה מחדש תחת השם "מפלגת העם החדשה". גם צבעיה שונו - משחור לטורקיז, ושורותיה רועננו במועמדים חדשים. הכּרזות שפרסמה המפלגה לקראת הבחירות נשאו סיסמאות כגון "עכשיו או לעולם לא" ו"זה הזמן, קורץ". "'מפלגת העם' נמצאת בממשלה כבר יותר מ-30 שנה והכרזות שלה אומרות 'הגיע הזמן למשהו חדש'. זו סתירה חדה, אבל עם קורץ זה עובד", הסביר הפרשן הפוליטי תומס הופר.

 

קורץ דואג להזכיר לעתים קרובות לבוחרים שהוא התנגד לפתיחת שערי אירופה למהגרים בקיץ 2015, כשמיליונים פשטו על היבשת, והוא דורש גם להגביל את ההטבות והקצבאות שניתנות לפליטים ולמהגרים חדשים שמגיעים לאירופה. "יותר מכול אנחנו רוצים לעצור את ההגירה הבלתי חוקית כדי שיהיו סדר וביטחון בארצנו", אמר קורץ בעצרת בחירות בגראץ בשבוע שעבר. בפועל, אגב, מספר המהגרים הנכנסים כיום באופן בלתי חוקי לאוסטריה זעום יחסית למספרם לפני שנתיים. במהלך קמפיין הבחירות גם הבטיח קורץ לאסור על זרים לקבל הטבות סוציאליות עד שיחיו באוסטריה במשך חמש שנים.

 

תומכי "מפלגת העם" האוסטרית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תומכי "מפלגת העם" האוסטרית(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מפלגתו עשויה לסיים במקום השני. מנהיג "מפלגת החירות" מהימין הקיצוני היינץ כריסטיאן שטראכה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפלגתו עשויה לסיים במקום השני. מנהיג "מפלגת החירות" מהימין הקיצוני היינץ כריסטיאן שטראכה(צילום: AFP)

קורץ נבחר למנהיג "מפלגת העם" מהימין בחודש מאי ומאז דאג לשמור על כל האופציות פתוחות מבחינת הרכב הקואליציה העתידית שלו. עם זאת, הוא קרא לשים סוף לברית הנוכחית עם הסוציאל-דמוקרטים והבטיח לטלטל את הפוליטיקה האוסטרית, שבמשך עשורים, עאמור, נשלטה על ידי קואליציות בין שתי מפלגות אלה. טלטלה אפשרית אחת יכולה להיות שקורץ ומפלגתו יחברו ל"מפלגת החירות" האנטי-מהגרים ואנטי-מוסלמים מהימין הקיצוני בראשות היינץ כריסטיאן שטראכה.

 

קורץ כפה את הקדמת הבחירות באוסטריה כשסירב להמשיך בקואליציה עם הסוציאל-דמוקרטים בראשות הקנצלר היוצא כריסטיאן קרן. במהלך קמפיין הבחירות האשימה מפלגת הימין הקיצוני את קורץ בגניבת המצע שלה, ומנהיג המפלגה שטראכה כינה את שר החוץ הצעיר "מתחזה". הקנצלר קרן הודיע שלמרות הפסד מפלגתו בבחירות הוא אינו מתכוון לפרוש מתפקיד מנהיג הסוציאל-דמוקרטים. "הכול אפשרי", אמר שטראכה בתגובה לתוצאות. "אנחנו מרוצים מההצלחה הגדולה הזו ודבר אחד ברור: קרוב ל-60 אחוזים מאוכלוסיית אוסטריה הצביעה לתוכנית של 'מפלגת החירות'", אמר מנהיג מפלגת הימין הקיצוני.

 

הבחירות הכלליות באוסטריה נערכו שנתיים לאחר גל ההגירה הגדול לאירופה של מהגרים ופליטים באופן בלתי חוקי, דבר שהוביל לעליית כוחות ימין קיצוני באזור, כמו למשל בגרמניה בבחירות שנערכו בחודש שעבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סבסטיאן קורץ
צילום: רויטרס
מומלצים