שתף קטע נבחר

"היכו אותי עד שנפלתי": עדות ראשונה בפנים גלויות מצ'צ'ניה

מקסים לפונוב הוא הקורבן הראשון שהסכים להיחשף ולתאר בפנים גלויות איך נעצר ועבר התעללות מצד השוטרים ברפובליקה האיסלאמית השייכת לרוסיה, רק בשל היותו הומו: "היכו אותי עד שהתחלתי ליפול, צעקו עליי שאנשים כמוני צריך להרוג"

מקסים לפונוב במסיבת העיתונאים. "רבע מרצפת התא הייתה מכוסה בדם טרי" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מקסים לפונוב במסיבת העיתונאים. "רבע מרצפת התא הייתה מכוסה בדם טרי"(צילום: AFP)
  

בפעם הראשונה, הומו מצ'צ'ניה תיאר בפנים גלויות ובאופן פומבי את המעצר והעינויים שעבר כחלק מדיכוי ההומואים ברפובליקה האיסלאמית הנשלטת על ידי הרודן רזמן קדירוב. מקסים לפונוב, בן 30 ממוצא רוסי, סיפר במסיבת עיתונאים ברוסיה שערך עיתון האופוזיציה "נובאיה גאזטה" על הזוועות שעליהן דיווח העיתון כבר לפני חצי שנה. לפונוב סיפר על מה שקרה לו כבר באוגוסט האחרון, אך זוהי העדות הפומבית הראשונה שלו.

 

לפונוב חי בצ'צ'ניה בשנתיים האחרונות, שם עבד כמפיק אירועים. הוא מעיד על עצמו כי לא חי באופן מוצהר כהומו. במסיבת העיתונאים תיאר לפונוב כי שני בני אדם שלבשו בגדים בהירים עצרו אותו בעיר הבירה גרוזני ב-16 במרס האחרון והביאו אותו לתחנת המשטרה. הוא נעצר למשך 12 יום ובמהלכם, לדבריו, הוכה ואף ניסו להורגו עקב נטיותיו המיניות. "האישומים המרכזיים נגדי היו היותי הומו. השוטרים היו צועקים עליי ואומרים שאנשים כמוני צריך להרוג".

 

בתחילה, השוטרים הכו את לפונוב במקלות: "אני לא יודע כמה זמן זה נמשך, אבל זה היה הרבה מאוד זמן. הם היכו אותי בשוקיים, הם הצמידו את הפנים שלי לקיר והכו אותי בירכיים, בישבן ובגב, עד שהתחלתי ליפול". החוקרים אמרו ללפונוב שלא יכו אותו באותה מידה שבה הם מכים אזרחים צ'צ'נים, אך הכריחו אותו לצפות כשאסירים אחרים הוכו. "לעיתים קרובות שמעתי אנשים צווחים או נאנקים מכאב", סיפר ל"גרדיאן" הבריטי .

מקסים לפונוב. "חשבתי שיהרגו אותי" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מקסים לפונוב. "חשבתי שיהרגו אותי"(צילום: AFP)

לפונוב תיאר כי ישן על רצפת התא לצד אסירים נוספים ובאחד המקרים הושלך לתא קטן ומלא בדם. "התא היה בערך שני מטרים ורבע מהרצפה הייתה מכוסה בדם טרי". הוא חשב כי לא ייצא משם בחיים: "בהתבסס על הפעולות והמעשים שלהם, הנחתי שבשלב כלשהו יהרגו אותי בכל מקרה".

 

לפונוב אמר כי שוחרר בסופו של דבר ב-28 במרס ונאלץ לחתום על תנאי שחרור שכללו העברת טביעות אצבע שלו על נשק וצילום סרטון וידיאו שבו הוא מודה כי הוא הומו. הוא סיכם כי "כל מה שאני מבקש עכשיו הוא צדק". לפונוב אף פנה לשלטונות ברוסיה, שצ'צ'ניה נמצאת בתחומם, ואמר: "אני דורש מהממשלה לחקור את הנושא כי כולנו בני אדם ולכולנו יש זכויות". נציבת תלונות הציבור לענייני זכויות אדם ברוסיה אישרה כי קיבלה מלפונוב עדות לגבי מה שעבר עליו בצ'צ'ניה והעבירה אותה לגופי החקירה המתאימים.

 

 

באפריל האחרון החלו להגיע דיווחים על כך ש'צ'צ'ניה מוציאה להורג הומואים, ו"נובאיה גאזטה" דיווח כי יותר מ-100 גברים – בני 16 עד 50 – נעלמו.

 

בהמשך, פעילי זכויות אדם טענו כי הגברים שנעלמו נשלחו ל"מחנות מיוחדים", ושם הם נתונים להתעללות קשה ולאלימות, שבכמה מקרים גם הסתיימו במוות.

 

שליט צ'צ'ניה, רמזן קדירוב, דחה את הטענות שמשטרו עינה ורצח הומואים, והסביר כי "אלה שטויות, אין לנו אנשים כאלה כאן. אין לנו הומואים. אם יש כאלה – קחו אותם לקנדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים