שתף קטע נבחר

בוס מהגיהינום: כך תזהו אותו לפי כף היד

מה הדבר שהכי משפיע עליכם במקום העבודה? בבריטניה, למשל, איכות מערכת היחסים עם הקולגות ובעיקר עם הבוס, היא זו שמשפיעה על שביעות הרצון מהעבודה. אז איזה מנהלים הייתם רוצים שיהיו לכם ואיך תוכלו לזהות זאת מראש בעזרת כף היד? הכירולוג לאונרדו דניאל מסביר

האם אתם מאושרים מהעבודה שלכם? האם אתם מגיעים כל בוקר למשרד עם אנרגיה לטרוף את החיים או מהרגע שאתם מעבירים כרטיס בבוקר אתם מתחילים את הספירה לאחור לקראת סוף יום העבודה?

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

במאמר שפורסם בעיתון "טלגרף" באנגליה בספטמבר 2015 נמצא שמעל ל-60% מהבריטים אינם מרוצים ממקום עבודתם או מהמקצוע שלהם והם מעוניינים לעשות שינוי. סביר להניח שסקר שהיה נעשה בישראל היה מוצא נתונים לא שונים בהרבה.

 

אחת הסיבות לנתון הלא מעודד הזה הוא חוסר שביעות רצון מהעבודה עצמה (Job Satisfaction) ולא רק מתנאי העבודה, כמו שכר או בונוסים. במאמר שפורסם באותו עיתון בשנת 2013 אמרו הנשאלים שהמרכיב המרכזי בשביעות רצון בעבודה הוא איכות מערכת היחסים החברתית עם חברים לעבודה והמנהל הישיר. 42% מהעובדים אמרו שרמת המוטיבציה שלהם נקבעת לפי איך שהם מסתדרים עם קולגות שלהם במקום העבודה. 22 אחוזים אמרו שמה שמשפיע על ההנעה שלהם בעבודה הוא היחס שהם מקבלים מהמנהל הישיר שלהם, ו-22% ענו שלרמת השליטה והסמכות שניתנת להם בתפקיד יש השפעה גדולה יותר על המוטיבציה.

 

מסתבר שמשכורת ותנאים הם בבחינת המשוכה הראשונה בלבד והלא עיקרית בדרך למציאת עבודת החלומות שלכם, והמרכיב החשוב ביותר הוא איזה סוג של מנהל יש לכם ואיזה חופש הוא מעניק לכם בביצוע התפקיד שלכם.

 

הכימיה עם המנהל הישיר ורמת הקשר עמו תקבע לא אחת עד כמה תהיו מרוצים מעבודתכם ומתוך כך גם את רמת התפוקה שלכם ושל הצוות שלכם, ההתמדה בתפקיד ורמת התחלופה בצוות. ואתם יודעים מה הכי מדהים? שכף היד יכולה לגלות לכם בדיוק איזה מנהל יש לכם ומה האופי והיכולות שלו להניע אתכם בתפקיד או למרר את חייכם.

 (צילום: shuttestock) (צילום: shuttestock)
(צילום: shuttestock)
  

כמאבחן אישיותי, אני מבצע תהליכים של מיון מועמדים לתפקידי ניהול בחברות בארץ ובעולם, במהלכם אני נתקל במנהלים מכל מיני סוגים: יש את אלה עם אגו בשמים וביטחון עצמי מופרז, שחושבים שבתנ"ך יש טעות מהותית ושאלוהים לא באמת ברא את העולם לבד אלא ביחד איתם. יש את אלה שיש להם ביטחון עצמי נמוך שיכול לפעמים להיות מתועל להתנהלות לא החלטית בזמן קבלת החלטות, או בדיוק להיפך, התנהלות עריצית ואוטוריטרית שבאה לחפות ולהסוות על חוסר הביטחון.

 

יש מנהלים שמאוד רגישים לעובדיהם ולצרכים שלהם, ויש כאלה אטומים קשות ורק פועלים מהראש, משיקולי תועלת בלבד בלי להפעיל רגש ויחסי אנוש. יש מנהלים עם המון אנרגיה להוציא לפועל רעיונות שלהם ויכולים לעמוד מאחורי כל מילה שהם אומרים, ויש כאלה שיש להם המון רעיונות, אבל אין להם ממש כוח לעבוד קשה, מה שיוצר לא אחת תסכול ומרמור.

 

לפני מספר שבועות הוזמנתי לבצע אבחון למועמדת לתפקיד של ראש צוות בחברה גדולה במרכז הארץ. כחלק מהאבחון אני צריך לקבוע האם המועמדת תהיה מתאימה לביצוע התפקיד מתוך ראייה רחבה ביותר של התאמה לתפקיד, התאמה אישיותית עם המנהל הישיר שלה, אופי ויכולות מתאימות רלוונטיים לתפקיד (אינטליגנציה, יושר, יכולות ניהוליות, יכולות תקשורת, ניהול משא ומתן , הקשבה לצורכי הלקוח ועוד ועוד).

 

הכלי המרכזי שאני משתמש בו בביצוע האבחון זה ניתוח כירולוגי – אבחון אישיותי לפי כף היד. על מנת לבצע אבחון מדוקדק נדרשים שלושה מרכיבים:

  1. לראות פיזית את כף ידו של האדם.
  2. להרגיש במגע את מרקם כף היד.
  3. לבצע הדפס של דיו של כף היד על מנת לראות תבניות שלא ניתן לזהות רק מתוך הסתכלות על כף היד.

 

האבחון בכף היד יגלה את התכונות החזקות של המועמד, נקודות החולשה שלו, ולפי זאת איך ניתן לעבוד עם החולשות כדי למקסם את יתרונותיו של המועמד.


הדפס כף היד שאתם רואים כאן הוא הדפס היד של המועמדת לתפקיד מנהלת צוות בשנות ה-30 לחייה. כף היד שלה מגלה שהיא אדם חיובי (קו אפולו שיוצא מתחת לקמיצה), בעלת רגש רב ויכולת נתינה (קו לב ארוך), יכולת להמיר רעיונות למעשים (קו חיים ארוך), יכולת התמדה וצורך בביטחון בקריירה (קו גורל ארוך), ועוד ועוד. מרכיבים אחרים שלא ניתן לראות בהדפס היד אלא רק במגע עם כף היד הם יכולת הגמישות שלה בתפקיד, נתינה ונדיבות, יכולת הקשבה ועוד.

 

המועמדת הזאת נמצאה מתאימה על ידי בהתאם לצורכי התפקיד והיום היא עובדת בחברה בהצלחה רבה. ברגע שהמנהל הישיר שלה לוקח בחשבון את החסירונות של המועמדת – במקרה זה קושי לעמוד בתנאי לחץ גדולים – ומטיל עליה משימות בצורה מדרגית בלי להלחיץ שלא לצורך, הצלחתה תהיה מובטחת.

 

ומה אתכם? איזה סוג של מנהל יגרום לכם לבוא כל בוקר לעבודה עם חיוך ואיזה מנהל יגרום לכם לקלל את היום בו התקבלתם לתפקיד?

 

מאחל לכם שנה מדהימה, של הגשמה, עבודה טובה ופרנסה.

 

לאונרדו דניאל - מרצה ומאמן בינלאומי להעצמה אישית, ומומחה לאבחון אישיותי לפי מדע הכירולוגיה. מחבר הספר "Mastering Change"

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: דני בכר
לאונרדו דניאל
צילום: דני בכר
מומלצים