שתף קטע נבחר

למרות שהוכתר כאתר שימור עולמי: הכפר ליפתא בסכנה

אונסק"ו הכניס את השכונה הערבית ההיסטורית והנטושה בירושלים לרשימת האתרים המיועדים לשימור. האם הדבר עשוי להציל אותה מבניית שכונה לעשירים במקום? צפו בראיון שערכנו באולפן עם מתכנן הערים והמומחה לשימור גיורא סולר

ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם (אונסק"ו) הכניס את שכונת ליפתא בירושלים לרשימת האתרים לשימור של "World monuments fund" ("קרן המונומנטים העולמית"). גיורא סולר, מתכנן ערים ומומחה לשעבר לשימור ברשות העתיקות, הסביר בראיון באולפן ynet מה עומד ברקע לבחירה באתר, האם הדבר עשוי להציל אותו מגלגלי הדחפורים ואם גם הפוליטיקה נכנסת לנושא. צפו:

 

 

סולר הסביר כי הוועדה הישראלית של אונסק"ו העבירה לפני שנה לארגון בקשה לכלול את הכפר ההיסטורי כאתר מורשת לאומית בדומה למצדה, עכו ודרך הבשמים, זאת בניסיון לשמר את המקום ולשקמו. מנגד, כבר שנים ארוכות שמאיימת על הכפר תוכנית אשר במסגרתה צפויה להיבנות שכונה לעשירים.

 

"אתר ליפתא היה כפר ערבי שחי כמו כול הכפרים הערביים עד שב-48 הוא התרוקן מתושבים", הסביר סולר. "בשלב מסויים הוכנסו לשם עולים חדשים ולאחרונה פינו את האחרונים שבהם והבתים עומדים נטושים. בגלל שהם נטושים הם נותרו כפי שהיו. בארץ אין כפרים שנותרו במצב אותנטי-היסטורי ככפרים הרריים בבנייה יפהפייה", הסביר סולר.


פורסם לראשונה 17/10/2017 21:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איציק שוויקי, המועצה לשימור
צילום: איציק שוויקי, המועצה לשימור
מומלצים