שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  שמן הזית יוזל? אושרו מכסות לייבוא ללא מכס

  משרדי הכלכלה והחקלאות סיכמו על מתווה לייבוא שמן זית פטור ממכס. על פי המתווה שסוכם, ב-3 השנים הקרובות ייפתחו מכסות שנתיות פטורות ממכס, לייבוא בהיקף של 2,000-1,700 טונות. המטרה: למנוע עליית מחירים כשיבול השמן המקומי לא מספק את הביקוש

  אושר מתווה לייבוא שמן זית פטור ממכס: ב-3 השנים הקרובות ייפתחו מכסות שנתיות פטורות ממכס לייבוא של שמן בהיקף של 2,000-1,700 טון. המכס על שמן זית מגיע לכמעט שליש מערך הסחורה. "המהלך ייצב את שוק שמן הזית בישראל וימנע עליית מחירים כאשר יבול השמן המקומי לא מספק את הביקוש המקומי", כך נמסר. שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, ושר החקלאות אורי אריאל, סיכמו על מתווה רב שנתי, עד 2020.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  על פי המתווה שסוכם, ייפתחו בשנים הקרובות מכסות פטורות לייבוא 1,700 טונות שמן זית ב-2018 (מתוכם 500 טונות בקבוקים), 1,850 טונות שמן זית

  ב-2019 (מתוכם 550 טונות בקבוקים) ואלפיים טונות שמן זית ב-2020 (מתוכם 600 טונות בקבוקים). המכסות יהיו בתוקף בכל שנה מתום חג הפסח ועד לסוף ספטמבר.

   

  "ההסכם מאפשר ודאות רב שנתית לענף שמן הזית, שפעל בשנים האחרונות בתנאים של חוסר ודאות, והיה תלוי מדי שנה בהחלטות קצרות מועד, באשר לפתיחת המכסות והיקפן. אי ודאות זו לא אפשרה לגורמים בענף תכנון ארוך טווח, ויצרה עליות מחירים אשר נבעו, בין היתר, בגלל חוסר הוודאות", נמסר בהודעה לעיתונות.

   

  יאיר שירן, יו"ר ועדת מכסות במשרד הכלכלה והתעשייה מסר כי "מכסות אלו מצטרפות למכסות היבוא השנתיות בהיקף של 1,200 טונות, הנובעות מהסכמי הסחר של ישראל עם האיחוד האירופי ועם ירדן".

   

  שוק שמן הזית בישראל מוערך בכ-20 אלף טון לשנה, כמחצית מהשמן מיועד לשוק הקמעונאי, ומחציתו הנוספת נצרכת על ידי השוק המוסדי, מפעלי תעשייה ומשקי בית - המגדלים עצי זית ומייצרים שמן לצריכה עצמית. בימים אלה, המחיר השכיח לבקבוק שמן זית ברשתות השיווק עומד על 4-3 שקלים ל-100 מ"ל. 

   

  מהמשרדים נמסר כי: "הציפייה היא שלאור ההסכם שהושג, סך היקפי הייבוא של שמן זית בפטור ממכס יעמד על כ-35% מצריכת השוק הקמעוני, והדבר יבוא לידי ביטוי בהגברת התחרות ובהפחתת מחירים לצרכן, כמו גם בגידול בצריכת שמן זית בישראל על חשבון שמנים אחרים, נחותים יותר מבחינה איכותית ובריאותית".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים