שתף קטע נבחר

ארה"ב באו"ם: "כמעט כל איום במזה"ת קשור לאיראן"

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, סקרה בדיון מיוחד במועצת הביטחון את העמדה האמריקנית. "המשטר ממשיך לשחק בכם, חייבים לעצור את זה. איפה הזעם שלכם?", אמרה. שגריר ישראל דני דנון: "בכל מקום שבו מכה הטרור, נמתח שביל מדמם המוביל לאיראן"

 

 

 

האיחוד האירופי מזהיר את ישראל ומועצת הביטחון דנה במצב במזרח התיכון. על רקע מתיחות השיא בין איראן לארצות הברית בעקבות נאום הנשיא דונלד טראמפ והמתקפה הנגדית של הבכירים בטהרן, מועצת הביטחון של האו"ם דנה הערב (ד') בניו יורק בנושא זה - וגם בסכסוך הישראלי-פלסטיני. הדיון הועבר ב-ynet בשידור חי.

 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, תקפה את איראן בדיון המועצה: "כמעט כל איום לביטחון במזרח התיכון קשור לאיראן. ארצות הברית הובילה מהלך להרוס כל אופציה לתוקפנות שלה, ובכל שישה חודשים מציגים בפני המועצה הזו רשימת 'כביסה מלוכלכת' של חדשות רעות, אבל איכשהו היא מצליחה לראות רק חדשות טובות".

 

היילי הסבירה: "ניתנת לנו ההזמדנות לעבוד יחד כקהילה בינלאומית, לוודא ששומרים על ההחלטות הבינלאומיות שכל כך השתדלנו להעביר, אבל המשטר ממשיך לשחק בממסד הזה. הרשינו להם לחמוק, אולם חייבים לעצור את זה".

 

ניקי היילי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ניקי היילי(צילום: רויטרס)
 

 

היילי הסבירה כי איראן הפרה באופן חוזר ונשנה שתי החלטות של המועצה, "ואף אחד כאן לא אמר דבר. איפה הזעם של המועצה הזו? אף אחד מהדברים האלה לא מתנהל במחשכים". היא סקרה את מעשיה של איראן כגון מתקפות סייבר נגד ארה"ב, ישראל ועוד חברות באו"ם, פעולותיה נגד תיירים ועיתונאים בתואנות שווא. "היא מוציאה להורג נוצרים ומיעוטים דתיים אחרים, היא מונעת חופש הביטוי, היא מוציאה להורג הומואים ולסביות. ועוד לא הזכרתי את האיום הכי חמור של איראן: השיגורים החוזרים ונשנים של טילים בין יבשתיים. ארה"ב לא תתעלם מההפרות הללו".

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, דרש ממועצת הביטחון לפעול נגד איראן: "כבר ארבעה עשורים שאיראן ממשיכה לאיים על העולם, ישירות ובאמצעות שלוחותיה, ולטבוח בחפים מפשע. במקום בו מכה הטרור, נמתח שביל מדמם המוביל לאיראן, מבנגקוק לבורגס, מבואנוס איירס ועד לטהרן. היום חובתה של המועצה לשמש כחבר המושבעים והשופטים ולהיות עדים לתוצאות הקשות של התוקפנות האיראנית".

 

מועצת הביטחון של האו"ם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מועצת הביטחון של האו"ם(צילום: AFP)

דני דנון, שגריר ישראל באו"ם (צילום: AP) (צילום: AP)
דני דנון, שגריר ישראל באו"ם(צילום: AP)
  

הוא פנה אל המועצה והציג ארבעה סעיפי אישום מרכזיים נגד איראן: "איראן אשמה במימון והפצת טרור בעולם, בהפרת זכויות אדם, באנטישמיות ובניסיונות להשמיד את מדינת ישראל". לדבריו, "בסוריה, איראן מחמשת את הרוצח מדמשק שלולא תמיכתה, לא היה מצליח לרצוח את אנשיו. היא מחמשת את החיזבאללה, החמאס והטרור הג'יהאדיסטי במזרח התיכון. איראן מבצעת פשעים מזעזעים נגד העם האיראני: אלו הנחשדים בניאוף נסקלים למוות, הומואים ולסביות מוצאים להורג בתלייה, ילדות בנות תשע נישאות לגברים ועיתונאים מעונים בכלא. איראן ממשיכה לאיים על ישראל בהשמדתה, המשטר האיראני ניסה להשיג נשק גרעיני במשך שנים וכוונותיו כיום לא שונות מבעבר והן הרסניות מתמיד".

 

דנון סיכם ואמר: "איראן אשמה בכל הסעיפים הללו. המועצה מוכרחה לאכוף את החלטותיה, ולא רק לטובת ישראל. ישראל תגן על אזרחיה בכל דרך ובכל הכוח שברשותה".

  

ריאד מנסור, הנציג הפלסטיני במועצת הביטחון, הביא את דבריו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שאמר "אני לא יודע מה זה קיפאון בהתנחלויות", כהוכחה לכך שישראל ממשיכה לאשר בנייה נרחבת בשטחים. "עליכם לדעת שהם לא רק אומרים מה שהם מתכוונים אליו, הם גם מבצעים בדיוק את מה שהם אומרים. השר ליברמן ושאר הקואליציה שלו מתנגדים לשלום, מזלזלים בחוק הבינלאומי והופכים את פתרון שתי המדינות לבלתי אפשרי". הוא תהה מדוע "כשישראל מוכיחה שוב ושוב את כוונותיה הרעות, הקהילה הבינלאומית ממשיכה לתת לה ליהנות מהספק".

 

בנייה בהתנחלויות מאיימת על הסכם

מוקדם יותר היום הגיב האיחוד האירופי לאישורי הבנייה האחרונים וקרא לישראל לעצור את תוכניות הבנייה החדשות בהתנחלויות. בהודעה של שירות החוץ של האיחוד האירופי נמסר כי בנייה שכזו בהתנחלויות מאיימת על הסכם שלום עתידי עם הפלסטינים. 

 

האיחוד האירופי ביקש הבהרות מהרשויות בישראל ומסר כי הוא "מצפה לשקול מחדש את אותן החלטות, המזיקות לניסיונות ההולכים ונשנים להגיע לשיחות שלום משמעותיות", נאמר בהודעה. בנוסף, נכתב בה כי "כל הפעילויות בהתנחלויות אינה חוקית תחת ההסכמים הבינלאומיים, והן מערערות על פתרון שתי המדינות ועל האפשרות להגיע להסכם שלום בר קיימא".

 

בנייה בקריית ארבע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בנייה בקריית ארבע(צילום: AFP)

עמדת האיחוד האירופי היא שהגדה המערבית, מזרח ירושלים והגולן אינם חלק מישראל.

 

ביומיים האחרונים אושרו כמה תוכניות בנייה בשטחים: תוכנית לבניית בניין בחברון של 30 יחידות דיור, בנייה 36 יחידות בהתנחלות רחלים, 17 יחידות בנתיב האבות שבגוש עציון, 10 יחידות בהר אדר, 44 יחידות בכפר עציון, 129 יחידות באבני חפץ שבשומרון, 59 בנגוהות שבדרום הר חברון ובבקעת הירדן - 27 יחידות דיור. 

 

 

בנוסף אושרה היום במסגרת ישיבת התכנון העליונה של המנהל האזרחי התוכנית להקמת היישוב עמיחי המיועד למפוני עמונה. המדובר על 102 יחידות דיור. בתגובה לאישור אמר יור מטה המאבק אביחי בוארון כי מדובר ברגע היסטורי. לפני שבועיים הופסקו העבודות להקמת היישוב חודש בלבד לאחר שחודשו. זאת בשל סירובו של היועץ המשפטי של משרד הפנים לתת פטור ממכרז למועצת בנימין.

 

אתמול אושרו לשיווק 300 יחידות דיור לבנייה במועצת בית אל. שי אלון, ראש המועצה, אמר: "האיחוד האירופי הוא הגוף האחרון שיכול להטיף לנו מוסר ולומר לנו היכן ומתי לבנות, הרי מדובר בגוף שמפר את החוק מדי יום, הוא מציב מבנים לא חוקיים בעוטף מעלה אדומים לתושבי הפזורה הבדואית הנמצאת במקום שלא

כחוק". עוד הוסיף: "מדינת ישראל כולה נמצאת באותם המקומות שבהם דרכו אבות אבותינו לפני אלפי שנים, בבית אל נמצא אתר חלום יעקב שהינו הוכחה חד משמעית להיותנו בעלי הבית כאן. אנחנו נמצאים כאן מתוקף היותנו בנים ששבו לגבולם. נמשיך לבנות ולהיבנות בבית אל ובכל מקום אחר ביהודה ושומרון".

 

לפני שבועיים התכנסה ישיבת סיעת הליכוד במעלה אדומים, ושם הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי על הפרק עומדת תוכנית בנייה של 1,200 יחידות דיור נוספות בהתנחלות. "אני מכריז בזה על תנופת פיתוח מועצמת במעלה אדומים", אמר. "אנחנו נבנה כאן אלפי יחידות דיור. אנחנו נוסיף אזורי תעשייה ואת ההרחבה הדרושה כדי לאפשר לפיתוח מואץ של המקום הזה. המקום הזה יהיה חלק ממדינת ישראל. אני תומך בחוק של ירושלים רבתי, שיאפשר לירושלים ולבנותיה להתפתח בהרבה מאוד בחינות. זאת בשורה גדולה וחשובה".


פורסם לראשונה 18/10/2017 15:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים