שתף קטע נבחר

דיון בחוק להגבלת חקירות ראש ממשלה: יכלול הגבלת כהונה לשתי קדנציות

ההצעה תובא לדיון בוועדת השרים לחקיקה אחרי שח"כ דודי אמסלם הוסיף לה סעיף לקציבת כהונת ראש ממשלה ותיקונים נוספים. הנוסח החדש משפר את סיכויי ההצעה להתקדם להמשך שלבי החקיקה

 

ראש הממשלה נתניהו וח"כ אמסלם (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ דוד אמסלם) (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ח
ראש הממשלה נתניהו וח"כ אמסלם(צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ דוד אמסלם)
 

הצעת החוק להגבלת חקירות ראש ממשלה מכהן תעלה מחר (א') לדיון בוועדת השרים לחקיקה. יוזם ההצעה, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), הודיע כי הוסיף לה סעיף לקציבת כהונת ראש ממשלה, כפי שדרשו חלק מהשותפים הקואליציוניים. למרות השינוי בהצעה ומכיוון שמדובר בתיקון לחוק יסוד, ההצעה לא תעלה להצבעה, אלא לאחר שיגובשו סביבה הסכמות בקואליציה. הנוסח החדש שיובא מחר משפר את סיכוייה להתקדם להמשך שלבי החקיקה.

 

על פי הנוסח החדש שיובא לדיון, תתווסף להצעה, המכונה גם "החוק הצרפתי", קציבת כהונה של ראש ממשלה וזו תוגבל לשתי קדנציות רציפות ומלאות, או לתקופה רצופה של שמונה שנים, לפי התקופה הארוכה ביניהן. "ראש ממשלת ישראל הוא אחד התפקידים המורכבים ביותר", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק בנוסח החדש. "עליו לקבל החלטות הרות גורל בסוגיות המשפיעות על הציבור כולו, ובכלל זה מהלכים מדיניים, ביטחוניים, כלכליים וחברתיים. משכך, עליו להיות מכוון כולו לעיסוק בעניינים אלה".

 

עוד נכתב בדברי ההסבר: "בשנים האחרונות היו כמה מקרים בהם ראשי ממשלה היו טרודים בחקירות שנפתחו נגדם בשל עבירות שונות, לעתים אף בעניינים שהתרחשו עוד בטרם החלו לכהן. כדי להימנע מכך מוצע לקבוע כי ככלל, לא ייחקר ראש הממשלה באזהרה במהלך תקופת כהונתו. לעיקרון זה יהיו שני סייגים. ראשית, ניתן יהיה לחקור אותו בעבירות ביטחון, אלימות, מין או סמים, שהן עבירות חמורות במיוחד. שנית, ניתן יהיה לחקור אותו גם בעבירות אחרות, אם ההימנעות מחקירה במהלך תקופת הכהונה עלולה לגרום נזק ביטחוני או נזק כלכלי משמעותי, ועל כן יש דחיפות בקיומה גם במהלך הכהונה".

 

בתוספת החדשה לנוסח נכתב עוד: "בצד זאת, מאחר שאין זה ראוי כי ראש הממשלה לא ייתן את הדין גם על עבירות אחרות, מוצע לקבוע כי תקופת כהונתו של ראש הממשלה לא תבוא במניין תקופת ההתיישנות של העבירה, וכך ניתן יהיה לחקור אותו בעניינן לאחר תום תקופת כהונתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אמסלם וראש הממשלה נתניהו
מומלצים