שתף קטע נבחר

מחקר ישראלי: דלקת קרום הלב נפוצה בקרב חולים צעירים

דלקת קרום הלב היא מחלה שפעמים רבות מופיעה מסיבה שאינה ידועה, אך לעתים מהווה חלק ממחלה גופנית כוללת. החוקרים מצאו קשר הדוק בינה לבין דלקת עורק הרקה - ממצא שלדבריהם, ישנה את דרך הטיפול במחלות הללו

בסוף החודש ייערך בדנמרק הכינוס ה-14 של האיגוד האירופאי לקרדיולוגיה (ESC) העוסק במחלות שריר וקרום הלב.

 

ראשי הכנס, פרופ' אלס לינהר, פרופ' ינס מוגנסון והכותב, המכהן כיו"ר הנבחר של האיגוד האירופאי לקרדיולוגיה וכותב ההתוויות העולמיות לטיפול במחלות שריר הקרום הלב, מבקשים להציג את ההתקדמות בטיפול ובחקר מחלות שריר וקרום הלב בפני רופאים וחוקרים העוסקים בקרדיולוגיה ונתקלים במצבים קליניים שונים אצל מטופליהם.

 

לדבריהם, מדובר במקרים רבים במחלות גנטיות כאשר הקבוצה הנפוצה מבין מחלות אלו הינן מחלות שריר הלב (CARDIOMYORATHIES) שעלולות אף להתבטא במוות פתאומי ולא מוסבר אצל חולים צעירים.

 

דלקת עורק הרקה תוקפת את כלי הדם הגדולים בגוף (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
דלקת עורק הרקה תוקפת את כלי הדם הגדולים בגוף(צילום: shutterstock)

 

קשר הדוק בין דלקת קרום הלב לדלקת עורק הרקה

בכנס יוצג מחקר מקיף של ד"ר שמואל טיאוסנו, פרופ' הווארד עמיטל (מנהל מחלקה פנימית) שניהם משיבא ושל פרופ' ארנון כהן מנהל מחלקת מדידת איכות בשירותי בריאות כללית.

 

במחקר נסקרו מעל 5,600 חולי דלקת עורק הרקה ומעל 28,000 נבדקי בקרה מותאמי מין וגיל. שיעור המקרים של דלקת קרום הלב הושווה בין שתי הקבוצות, ונתגלה כי שיעור דלקת קרום הלב הינו גבוה כמעט פי 4 בקרב החולים בדלקת עורק הרקה.

 

יתרה מכך, דלקות קרום הלב נצפו בעיקר בקרב חולים צעירים. זהו המחקר הגדול ביותר שנערך בתחום עד כה, וצפוי לשנות את פני האבחנה והטיפול במחלות. החוקרים מסבירים את הקשר המובהק בכך שהתהליך הדלקתי השורר ברקמות הגוף ותוקף את העורק הרקתי לעתים גם את קרום הלב. באופן מעניין, ישנם חלבונים אשר תוארו כמעורבים במהלך ובטיפול של שתי המחלות, בהם IL-1 ו- TNF-ALPHA.

 

דלקת קרום הלב (Pericarditis) היא מחלה שפעמים רבות מופיעה מסיבה שאינה ידועה, אך לעתים מהווה חלק ממחלה גופנית כוללת. המחלות העיקריות שנקשרו לדלקת קרום הלב הן מחלות דלקתיות כלל גופיות, כגון זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic lupus erythematosus) ודלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis). הקשר בין דלקת עורק הרקה לבין דלקת בקרום הלב תואר פעמים ספורות בלבד עד כה. כעת המחקר מצביע על עדות מוצקה לקשר בין שתי המחלות.

 

דלקת עורק הרקה תוקפת את כלי הדם הגדולים בגוף

דלקת עורק הרקה (Temporal Arteritis) הינה מחלה דלקתית אשר תוקפת את כלי הדם הגדולים בגוף, בדרך כלל את אבי-העורקים ואת כלי הדם הגדולים אשר יוצאים ממנו – ובעיקר את עורק הרקה.

 

התהליך הדלקתי מוביל להצטלקות, היצרות ובסוף לחסימת כלי הדם - תופעה אשר עשויה לגרום לתחלואה מוחית, הפרעות בראייה או היווצרות מפרצת (אנוריזמה) באבי-העורקים. מחלה זו מופיעה לרוב אצל במבוגרים מעל גיל 50 ודורשת טיפול דחוף במידה והיא מסכנת את הראייה.

 

ההערכה היא כי היקפו הרחב של המחקר ונתוניו עשויים להשפיע על ההתוויות בטיפול במחלות, בידיעה שישפיעו על שיפור איכות החיים של החולים. 

 

פרופ' יהודה אדלר, קרדיולוג, סגן דיקאן המרכז ללימודים אקדמיים – מל"א, הנהלת בי"ח שיבא


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
דלקת קרום הלב. בעיקר בקרב צעירים
צילום: shutterstock
פרופ' יהודה אדלר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים