שתף קטע נבחר

ביטן משיב לשקד: "שלא תשחק משחקים ושלא תציב תנאים"

לאחר ששרת המשפטים הבהירה באולפן ynet כי לא תאפשר חקיקה פזיזה של החוק שאוסר חקירות של ראש ממשלה מכהן וטענה כי מדובר ב"מסחרה פוליטית", יו"ר הקואליציה מגיב בחריפות: "אנחנו לא מוכנים שהבית היהודי יהיו בעלי בית על הליכוד". ביטן טוען גם: "ההתנגדות היא פרסונלית לנתניהו"

 

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן הגיב בחריפות לדברים שאמרה שרת המשפטים איילת שקד  בריאיון לאולפן ynet, שלפיהם לא תאפשר חקיקה פזיזה של החוק שאוסר חקירות של ראש ממשלה מכהן. "בעניין של חוקי יסוד אין מסחרה פוליטית, זה לא דבר שעושים במחטף", טענה שקד. "עם כל הכבוד לשקד, שלא תשחק משחקים על דעת הקהל ושלא תציב תנאים. אנחנו לא מוכנים שהבית היהודי יהיו בעלי בית על הליכוד", השיב ביטן.

 

"מי שעושה מסחרה מחוק יסוד זה לא אנחנו", טוען יו"ר הקואליציה. "השיטה של שקד היא להראות כאילו היא כופה עלינו את הנושא של קיצוב כהונת ראש הממשלה. היא לא יכולה לכפות עלינו משהו שאנחנו מוכנים לו. אנחנו מבינים את העניין שאם מונעים חקירות אז צריך גם שיהיה סוף לכהונת ראש ממשלה - לכן אמרנו שאנחנו מוכנים לדון בנושא וכמובן ליצור חוק נפרד מהחוק של איסור חקירות. אמרנו שנביא זאת לקריאה ראשונה לאחר שנסכם את כל הדברים".

 

ביטן ושקד: "ששרת המשפטים תפסיק לא לומר את האמת לציבור" (צילום: יואב דודקוביץ) (צילום: יואב דודקוביץ)
ביטן ושקד: "ששרת המשפטים תפסיק לא לומר את האמת לציבור"(צילום: יואב דודקוביץ)

מה הבהילות להעביר את החוק הצרפתי? גם שרת המשפטים שקד ישבה כאן ותהתה למה הבהילות.

"אין בהילות. אי אפשר לבוא ולשקר לעם כל הזמן. החוק הזה הגיע לוועדת שרים לפני כחמישה חודשים. משם הם ביקשו זמן על מנת ללמוד את הנושא. עכשיו הבאנו את זה בתחילת המושב, ושוב פעם היא רוצה ללמוד את הנושא ולכן הבעיה היא לא אצלנו. אנחנו לא ממהרים בשום דבר, אבל בכל פעם צריך לקבל החלטה וזה המועד להחליט. כמובן שלחוק יהיו עוד הרבה גלגולים בתהליך החקיקה וייקח חודשיים-שלושה עד שיחוּקק, כך שאין שום בהילות, אבל לכל דחייה יש סוף".

 

אתה לא מודע לבעייתיות של החוק הזה, שבעצם מציב בן אדם אחד, במקרה הזה ראש הממשלה הנוכחי, מעל החוק?

"זה לא נכון. זו טענה צבועה כיוון שהחוק הזה לא חל על ראש הממשלה בחקירות הקיימות. ההתנגדות היא פרסונלית, לא החוק. ההתנגדות נובעת מנתניהו, אך החוק הוא חוק שיחול על כל ראשי הממשלות העתידיים".

 

ועדיין, לשים בן אדם מעל החוק? אנחנו דמוקרטיה.

"זה לא אדם רגיל - זה ראש הממשלה, יש הבדל. זו דמוקרטיה, ובדמוקרטיה הוא נבחר על ידי העם וזה הדבר החשוב ביותר. גם הזכות לחקור היא חשובה, אבל הזכות של הציבור לקבל יציבות שלטונית ופעולה של נבחרים למען העם היא לא פחות חשובה, ולכן צריך ליצור איזון. החוק הזה לא מונע את החקירה, הוא רק דוחה אותה. לכן אין שום בעיה חוקתית, וששרת המשפטים תפסיק לשחק משחקים ולא לומר את האמת לציבור".

 

אם החוק הזה לא יעבור - הולכים לבחירות? זו המטרה?

"החוק הזה יעבור, אנחנו עומדים על זה".

 

ואם הוא לא יעבור?

"אני לא עוסק בספקולציות".

 

אז ספקולציה אחרת - אם החוק הזה עובר אז הולכים לבחירות?

"גם לא, כיוון שבחירות לא יעזרו. שמעתי את הספקולציות שאם החוק יעבור אז הולכים לבחירות ואז לא יהיו חקירות. החקירות האלה יסתיימו, בין אם עכשיו או אחרי הבחירות, לכן אין לזה השלכה על החקירות הקיימות. כל טענה של האנשים קשורה בנתניהו. אלה שטוענים נגד החוק לא רוצים אותו בגלל נתניהו - לא בגלל שזה דבר חוקתי ממדרגה ראשונה וצריך לעשות את זה אחת ולתמיד".

 

אז אתה אומר - אם החוק הזה עובר, אנחנו לא מחפשים איזה תירוץ ללכת לבחירות. הכול נשאר יציב.

"נכון. אמת".

 

ראש הממשלה נתניהו. ביטן: "הוא לא אזרח רגיל, יש הבדל" (צילום: אלכס קולומויסק) (צילום: אלכס קולומויסק)
ראש הממשלה נתניהו. ביטן: "הוא לא אזרח רגיל, יש הבדל"(צילום: אלכס קולומויסק)

ומה אתה אומר לשאר חברי הקואליציה לגבי החוק הזה?

"לכל ח"כ יש עמדה ודעה והוא אומר את דעתו. גם בוועדות הם יאמרו את דעתם, אבל בהצבעה יצביעו לפי מה שיקרה בוועדת שרים ולפי מה שהקואליציה תחליט".

 

ואם בכל זאת לא? כי שמענו כל מיני הסתייגויות. תפרקו על זה את הממשלה? זה ייהרג ובל יעבור?

"אני לא רוצה להתייחס לזה. אנחנו עומדים על החוק הזה והוא יעבור בסופו של דבר כי הקואליציה לא מחויבת רק לבית היהודי, אלא מחויבת גם לליכוד. ואנחנו נעמוד על זה".

 

זאת אומרת שאתם תאלצו את כל סיעות הקואליציה. תיתנו להן כל מה שצריך כדי שהחוק הזה יעבור. אתה בטוח בזה.

"זה חוק טוב. אני לא מבין למה יש התנגדות לחוק טוב שקורה גם במקומות אחרים. החוק הזה חשוב, הוא יחוּקק והוא לא משפיע על חקירות נתניהו. הרי מה קרה בפועל? ראינו שהמשטרה חקרה שמועה שהייתה בליכוד לפני תשע שנים שנתניהו זייף את הבחירות, ולכן אם הם מסוגלים לחקור דבר כזה תשע שנים אחורה אז ברור שצריך חוק שלא יאפשר חקירות סרק נגד ראש הממשלה".

 

מה אתה חושב על הציטוט: "לראש ממשלה ששקוע בחקירות אין מנדט מוסרי וציבורי לקבוע דברים גורליים"?

"מציגים לי את זה כל הזמן מחדש. אלה דברים שנתניהו אמר על אולמרט, אבל ההבדל הוא שנתניהו אמר את הדברים כשלאולמרט לא הייתה ממשלה. הוא הגיע לממשלת מעבר ואז הוא אמר שאין לו זכות מוסרית. ברור שאם תהיה ממשלת מעבר אז גם לנו לא תהיה זכות כזו, אבל הממשלה של נתניהו יציבה, עובדת ופועלת למען הציבור הרחב. לכן הטענה לא חלה על ממשלת נתניהו".

 

היועמ"ש נמנדלבליט. ביטן: "זכותנו לחשוב אחרת" (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
היועמ"ש נמנדלבליט. ביטן: "זכותנו לחשוב אחרת"(צילום: יריב כץ)

אנחנו לקראת מושב החורף. מה הערכתך לגביו? מושב סוער כמו שאומרות הכותרות?

"כן. זה יתחיל סוער ולאט-לאט יירגע. זה דבר טבעי. בסופו של דבר נסיים את המושב כיוון שברוב החוקים הקואליציוניים יש תמיד מפלגה אחת שנגד או מסתייגת. לכן נוכל להגיע לפשרות ברוב החוקים".

 

נחזור למה שאמרת קודם - ששרת המשפטים תפסיק לשחק משחקים ותגיד את האמת. מה אותה האמת?

"האמת היא שהיא תומכת בחוק. היא גם הודיעה שהיא תומכת בחוק, גם לי היא אמרה את זה באופן אישי, רק היא אומרת: אני רוצה דיון על נושא של קציבת כהונת ראש ממשלה ועל אילו עבירות החוק יחול. בסדר, אנחנו מוכנים לדון על זה, אין שום בעיה".

 

תסכימו לקציבת שתי קדנציות?

"כן, נסכים. אמרנו שאנחנו מוכנים לדון בזה, אבל צריך לשבת על זה ולראות איך עושים את זה".

 

"ניהול המדינה לא פחות חשוב מטענות היועמ"ש ופרקליט המדינה"

פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הביעו התנגדות נחרצת לחוק המדובר. ניצן טען כי מדובר ב"פגיעה במדינה" ו"טעות מוחלטת" בעוד מנדבליט אמר שאין לקבל חקיקה כזו.

 

"אני מאוד מכבד אותם, אבל לא נוכל להסכים לעמדה שלהם בעניין הזה", מבהיר ביטן. "הטענות האלה ייבדקו במסגרת הליך החקיקה והדיון בו. זה לא צריך למנוע את ההחלטה של ועדת שרים בקריאה טרומית".

 

ח"כ אמסלם אמר ששי ניצן הוא רק פקיד.

"אני לא מבין מה הבעיה. היועץ המשפטי אמר את דעותיו, אנחנו מכבדים אותן, אבל זכותנו גם לחשוב אחרת וזכותנו לדון בטענות האלה במסגרת הליך החקיקה - ולא למנוע את הליך החקיקה בעקבות זאת".

 

הם בכל זאת שומרי הסף של המערכת הפוליטית והמשפטית בישראל. אולי צריך לתת תוקף לדברים שלהם.

"הם אחראים על שלטון החוק, אנחנו אחראים על ניהול המדינה והאינטרס הציבורי ביציבות שלטונית. ניהול המדינה באופן נאות לא פחות חשוב מהטענות של היועץ המשפטי ופרקליט המדינה בעניין הזה, לכן צריך לאזן בין העניינים, את האיזונים עושים במסגרת דיון על הליך חקיקה וזה מה שנעשה".

 

 

אתה ערוך לזה שהולך להיות לך מושב לא קל?

ערוך מאוד. אני רגיל לזה, אין לי בעיה, אבל אלה שנלחמים בי, שידעו שאני ערוך ואני בנוי למלחמות ושיפסיקו לשחק משחקים. שיהיו נאמנים לדברים שהם חתומים עליהם".

 

המסר הזה מופנה שוב לשקד כדי שלא תילחם בך?

איילת שקד, אנשים אחרים. מי שלא יהיה".

 

אולי כחלון?

"אני לא אומר שמות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקוביץ
דוד ביטן ואיילת שקד
צילום: יואב דודקוביץ
מומלצים