שתף קטע נבחר

"הפעם הראשונה ששמרתי שבת": אימהות חילוניות במסע יהודי

כמה מאות נשים מרקע שאינו דתי עתידות להוביל מהלך של שמירת שבת בישראל במסגרת קהילת "אמהות עם מהות", שמתגייסת לפרויקט "השבת העולמית". זה יקרה בשבת הקרובה ברחבי הארץ, והמשתתפות מתרגשות: "זו השבת היחידה בשנה שאנחנו שומרים. בנותיי מחכות לשבת הזו כל השנה"

אימהות חילוניות נוגעות ביהדות שלהן - במסע של פעם בחיים: בסוף השבוע הקרוב עתידות כ-300 נשים מרחבי הארץ – כולן ישראליות, כולן חילוניות – להוביל את אירועי "השבת העולמית". חלקן ישמרו שבת זו הפעם הראשונה בחיים, לאחרות תהיה זו הפעם היחידה בשנה שבה הן שומרות שבת.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

קצת לפני כן, הערב (ד'), ייערך אירוע השיא שלהן במסגרת הקהילה שאליה הן משתייכות – "אמהות עם מהות". זה יקרה בירושלים, סמוך לכותל המערבי (מרכז "אש התורה") – עוד מקום שספק אם רובן, על אף היותן ישראליות ויהודיות, ביקרו בו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"לפרויקט 'השבת העולמית נחשפתי לפני שלוש שנים", מספרת שמרית שלומוביץ'-שטיין, תושבת גבעתיים ואם לשלושה. "משפחתי ואני שמרנו את השבת העולמית בשנתיים האחרונות ונעשה זאת גם בשבת הקרובה. זו השבת היחידה בשנה שאנחנו שומרים. בנותיי מספרות שהן מחכות לשבת הזו כל השנה. ביום שישי בבוקר אנחנו אופות חלות ומבשלות את הארוחות יחד".

 

"השבת נשמעה לי תמיד משהו מלא באיסורים"

שלומוביץ'-שטיין, שיצאה למסע "מומנטום" מטעם הארגון הבינלאומי JWRP כמשתתפת, נדבקה בחיידק הקהילתי – ולקחה על עצמה להוביל ולרכז את פרויקט "השבת העולמית" בישראל מטעם "אמהות עם מהות" השנה. "בתוקף תפקידי אני אהיה יותר עסוקה לקראת השבת הזו, אבל מקווה שאצליח להתארגן בזמן", היא אומרת.

 

שמרית שלומוביץ'-שטיין עם חברות, במסע "מומנטום" ()
שמרית שלומוביץ'-שטיין עם חברות, במסע "מומנטום"

 

כמו בפרויקט-האם העולמי, JWRP ("פרויקט הרנסנס היהודי נשי" שזכה גם לכינוי "תגלית לאימהות"), גם בישראל ההצטרפות דורשת תנאי סף: ללא רקע דתי-קהילתי. "במסע הייתה זו הפעם הראשונה בחיי ששמרתי שבת", שלומוביץ'-שטיין מצהירה. "זו הייתה חוויה שקשה לתאר. ועוד בירושלים! לא ביקשו מאיתנו לשמור שבת, אבל זה זרם מאליו".

 

שלומוביץ'-שטיין מגדירה את משפחתה "חילונית, אך מאוד יהודית". לדבריה, ״השבת נשמעה לי תמיד משהו שמלא באיסורים. אי אפשר לעשות שום דבר. אחרי שהתנסיתי, הבנתי שבעצם זה הזמן היחיד שמותר לי להיות בשקט עם עצמי, עם המשפחה שלי. אין עבודות בית...

 

"כשחזרתי מהמסע הייתי בטוחה שאשמור שבת. אבל זה לא כל כך פשוט בקונטקסט המשפחתי והחברתי, במקום שבו אנחנו גרים. השבת העולמית נותנת לי מעין לגיטימציה, ואני לוקחת אותה בשתי ידיים״.  

 

כששואלים אותה לשם מה הצטרפה למסע, היא אומרת: "כי אני אימא, יהודייה וישראלית. אלו הגדרות היסוד שלי. מלבד זאת, אני אוהבת אנשים, סקרנית, הרפתקנית ורוצה להשפיע".

 

לשבת שהיא מארגנת יש אג'נדה: "השבת השלום" ו"שבת אחים גם יחד". "חברות בקהילה סייעו בסלוגנים, גרפיקאית עיצבה לנו אותם – והפצנו אותם בקהילה. זה נבע מתוך רצון לקחת את ההזדמנות הזו של 'השבת העולמית' ולנכס אותה לשם הגברת האחדות בעם", היא מספרת. 

 

מסעודת שבת עם השכנים ועד הבדלה עירונית

"השבת העולמית", שיזם בכלל רבה של דרום אפריקה, וורן גולדשטיין, לפני כשלוש שנים - התפשטה עד מהרה כאשר בשדה קוצים יהודי-עולמי, וכיום היא מצוינת בכל רחבי הגלובוס, היכן שיש קהילה יהודית.

 

מסע בישראל לאמהות ישראליות ()
מסע בישראל לאמהות ישראליות

 

כבר כחודשיים עובדות במרץ "אמהות עם מהות" על תכנון והוצאה לפועל של אירועים רבים ומגוונים לכבוד "השבת העולמית", שיחלו מחר (יום ה') ויסתיימו במוצ"ש ("ללא חילול שבת, כמובן", הן מבטיחות).

 

בין היתר, בתל אביב יבשלו נשים סעודות שבת בהוסטל לנוער בסיכון ויארחו חיילים בודדים לסעודת שבת. בבאר יעקב מתארגן אירוע "קבלת שבת" משותפת ביום שישי בצהריים. בכוכב יאיר–צור יגאל ייערכו סעודה שלישית והבדלה מוזיקלית. בחדרה - לקראת ז' במרחשוון, יום תחילת הבקשה על הגשמים שיחול ביום שישי – פעילות סביב הנושא וגם חלוקת סלי מזון.

 

בפתח תקווה תיערך הפרשת חלה בחסות אשת ראש העיר שהכנסותיה קודש לתרומה, וכן פעילות עם עולים חדשים. זאת לצד יוזמות פרטיות של "קידוש" מצד חברות הקהילה לשכניהן לרחוב או לבניין.

 

אירוע השיא של קהילת "אמהות עם מהות" לקראת "השבת העולמית" ייערך הערב (ד') בשעה 19:00 ב"אש בתורה" בירושלים, בהשתתפות המוזיקאית והיוצרת עדי אלבחר 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים