שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "מדברים סרטים: 'גבעת חלפון אינה עונה'": הבורקס הזה עדיין לוהט

  סרט הדוקו "מדברים סרטים: 'גבעת חלפון אינה עונה'" חוזר אל קלאסיקת הבורקס בלי יותר מדי חומרי ארכיון או גילויים חדשים - ודווקא בשל כך הוא עושה טוב על הנשמה. כי ככה אנחנו אוהבים את הקאלט שלנו: מוכר, ממוחזר, עם בדיחות וסיפורי אחורי הקלעים שכל המדינה כבר שמעה. ועכשיו תורכם לדקלם

  עשר שנים עברו מאז שישראל (פולי) פוליאקוב נאסף אל אבותיו ושלוש שנים וחצי מאז שאסי דיין הלך לעולם שכולו טוב (או טוב יחסי). רק אתמול שלשום וכבר מחר מחרתיים, והרי כל זמן הוא זמן טוב לטבילת נוסטלגיה ב"גבעת חלפון אינה עונה" - כמו שיספר לכם כל אחראי לוח שידורים בכל גוף שידור. אז ערוץ yes ישראלי מציינים את התאריך עם "מדברים סרטים: 'גבעת חלפון אינה עונה'" - דוקו שחוזר לחלק מהיוצרים והשחקנים וכולל שיחה עם אסי דיין, שצולמה כנראה בשלהי חייו. כולם יחד משחזרים את הקסם של צילומי הסרט לפני41 שנים, במדבר של ניצנים.

   

  קאלט ישראלי חובק עולם. מתוך "גבעת חלפון אינה עונה" ()
  קאלט ישראלי חובק עולם. מתוך "גבעת חלפון אינה עונה"

   

  עוד ביקורות טלוויזיה  ב-ynet:

  "הצנרת": לרר מתקשה לשמור על המותג שלו

  "ויקי ואני": הם עוד יהיו החברים הכי טובים שלנו

  "המירוץ למיליון": בדרך לניו יורק עוצרים באיקאה 

   

  "גבעת חלפון אינה עונה" הוא כנראה הבאר העמוקה ביותר כשזה מגיע לקאלט ישראלי חובק עם. כולם יכולים לשתות ממנו והמים לעולם לא יאזלו. להיפך, ככל ששותים יותר, מעמד היצירה בתור סרט הפולחן האהוב ביותר הולך ומשתרש. 800 אלף איש צפו בו בקולנוע, כשהוא נחשב לבורקס נחות, דור שלם ציטט ממנו אחר כך בהפוך על הפוך והדור שאחריו הבין את הגדולה הטקסטואלית שלו וצפה בו כסאטירה צבאית.

   

  עד היום האבסורד נותר בעינו - סרט שמגחיך את צה"ל ושומט את השטיח מתחת למיתוס של הצבא, הפך לסמל ישראלי-לאומי עד כדי כך שהוא נחשב למאסט בשידורי הטלוויזיה של יום העצמאות - כל יום עצמאות.

   

  תמיד טוב לחזור לגבעה בניצנים. מתוך "גבעת חלפון אינה עונה"

   

  הסרט "גבעת חלפון אינה עונה" באמת לא מתיישן. לא שהיינו מסוגלים להבחין בזה - כמו כל נוסטלגיה הגונה, ככל שעובר הזמן סוגיית האיכות הולכת ומאבדת משמעות ואת מקומה בחוויית הצפייה בסרט תופסת תחושת ההיכרות החמימה והחזרתיות, שהופכות אותנו לחלק מקולקטיב. מה גם שהשאלה אם "גבעת חלפון אינה עונה" עדיין מצחיק בזכות עצמו או בזכותנו, שהפכנו אותו לכזה, כבר לא רלוונטית. העיקר שנהנים. ומי שתופס את עצמו כשבוי מרצון לעולם לא ימאס לו לשקוע אל סיפורי אחורי הקלעים על שלושת השבועות ההם, לפני 40 שנה, בהם הצוות חי בפנימיה בניצנים, אכל במסעדת ויקטור ובאופן כללי חי בקייטנה שעליה ניצח אסי דיין ואיך כולם לא הפסיקו לצחוק במשך שלושה שבועות עד שיצא מזה סרט.

   

  וטשטוש החושים הזה הוא זה שמציל את "מדברים סרטים - גבעת חלפון אינה עונה", שהיא תוכנית דוקו פשוטה, לא מושקעת במיוחד, דלה בחומרי ארכיון (שאולי לא קיימים) למעט סטילס של הצילומים וקטעים מתוך הסרט עצמו. את רוב הסיפורים שמספרים הראשים המדברים כבר שמעתם בקונסטלציה כזאת או אחרת – אסי דיין לעס סוודר כדי לא לצחוק, שייקה לוי התבאס כשהכריחו אותו להיכנס לחול - אין בה פיצוח מפעים של סוד הסרט והיא מלווה בקריינות קודרת משום מה. אבל היא עדיין מהנה וחמימה וכל מי שאהב ועדיין אוהב לצפות שוב ושוב ב"גבעת חלפון" לא יבקש את חצי השעה שלו בחזרה כשהיא תסתיים.

   

  (שישי, 16:00, שבת 15:15 ו- 23:30, yes קולנוע ישראלי).

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נוסטלגיה מבורכת. מתוך "גבעת חלפון אינה עונה"
  לאתר ההטבות
  מומלצים