שתף קטע נבחר

אחרי 23 שנה: נסגר פארק הציפורים "הצפארי" בת"א

חברת גני יהושע הודיעה כי תם מועד הזיכיון של "הצפארי" בו הוחזקו ציפורים אקזוטיות רבות בעשורים האחרונים ונערכו מופעי בידור בשימוש בבעלי הכנף. בעלי הכנף פונו מהמקום והחלו עבודות להריסת הכלובים. פארק הציפורים יוקם בעתיד מחדש אך ללא כלובים. "עברנו את העידן שבו כולאים בעלי חיים לצורכי בידור ופנאי", אומר ראובן לדיאנסקי, חבר מועצת עיריית ת"א

פארק הציפורים הוותיק, "הצפארי" ייסגר לאחר 23 שנה לאחר תום מועד הזיכיון, כך הודיעה היום בצהריים (ה') חברת גני יהושע. בימים הקרובים צפויה חברת גני יהושע לפרסם מכרז חדש להחזקת בעלי כנף במקום, בליווי אנשי מקצוע.

 

אחת הדרישות לניהול המקום היא החזקת הציפורים ללא כלובים, אלא בשטחים פתוחים. זיכיונו של "הצפארי" הסתיים בתחילת החודש ועם הפסקת פעילותו, פונו כל בעלי הכנף למקום מוגן והחלו עבודות להריסת כלובי הענק במקום, שנחשב בעבר לאחד הפארקים הגדולים לציפורים במזרח התיכון.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

 

בעבר התקיימו מאבקים של ארגונים למען בעלי חיים לסגירת המקום ודרישה לשחרר את מאות הציפורים המוחזקות במקום. כמו כן, הועלו טענות כי אחת הסיבות להגעתה והתרבותה של המאינה ההודית בישראל, היא עקב בריחה של מספר פרטים מפארק הציפורים. במהלך השנים נגנבו מהצפארי מספר ציפורים אקזוטיות וחלקן הושבו בחזרה למקום בעקבות התערבות המשטרה באיתור הגנבים.

 

הצפארי העתידי: ללא כלובים - שטחי קינון פתוחים

במכרז החדש להפעלת מקום עם בעלי כנף שצפוי להתפרסם בשבועות הקרובים, ייקחו חלק גם אנשי מקצוע מתחום בעלי החיים והגנת הסביבה, ולא רק משפטנים.

 

תוקף הזיכיון עדיין לא נקבע סופית אולם הוא יובא לאישור מועצת עיריית תל אביב. אחד מתנאי ההפעלה המסתמנים הוא התחייבות של היזם שלא לכלוא בעלי הכנף בכלובים, אלא ליצור אזורי קינון שיהיו יחסית פתוחים.

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

עבודות ההריסה במקום ()
עבודות ההריסה במקום

 

"הכוונה היא שלא יהיו כלובים בכלל", אמר גורם הבקיא בפרטים. "יש כוונה למשוך ולמקם את בעלי החיים באמצעות קינון והצללה. אולי יהיה שימוש ברשתות כדי למנוע פלישת מיני ציפורים ונדידה שלהם, אבל עברנו את השלב שבו בעלי כנף נאלצים להיות בצפיפות ובתנאי תנאי תברואה גרועים".

 

חבר מועצת עיריית תל אביב, ראובן לדיאנסקי, חבר ועדת השימושים של "גני יהושע" שהוביל לסגירת "הצפארי" במתכונתו הנוכחית, אמר כי "אני אתנגד לכל כליאה של בעלי כנף במתחם סגור כי אין לזה כל הצדקה הומאנית. בשנים האחרונות נראה שכבר עברנו את העידן שבו כולאים בעלי חיים לצורכי בידור ופנאי לכן אני מתנגד גם להפעלה של פינות חי בגנים, דבר שעדיין קיים. החמלה והשכל הישר צריכים לנצח. אני מקווה שנראה בעתיד תוצאות אמיתיות למען בעלי החיים גם בשטח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים