שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ביטן הודיע: "החוק הצרפתי יעלה להצבעה". בבית היהודי מתנגדים

  חרף ההסכמות עם הבית היהודי, הודיע יו"ר הקואליציה דוד ביטן כי החוק לאיסור חקירת ראש ממשלה מכהן יעלה מחר להצבעה. בבית היהודי מבהירים: "החוק לא יעלה"

   

   

  יו"ר הקואליציה ביטן (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
  יו"ר הקואליציה ביטן(צילום: עמית שאבי)

  חרף הביקורות וחילוקי הדעות - "החוק הצרפתי" עדיין על הפרק. יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, הבהיר הערב (שבת) כי החוק לאיסור חקירת ראש ממשלה מכהן יעלה מחר להצבעה בוועדת השרים לחקיקה. הסיבה למהלך, טוענים בליכוד, הן שיחות רקע שמקיימים אנשי הבית היהודי ובהן מועלות טענות על כך שהחוק "מת" ולא יעבור יותר.

   

  ראיון מיוחד עם איילת שקד

  ראיון מיוחד עם איילת שקד

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "החוק יעלה להצבעה", הבהיר ביטן. עם זאת, שרת המשפטים איילת שקד מהבית היהודי הביעה התנגדות נחרצת וטענה כי החוק לא יעלה להצבעה כיוון שהושג סיכום מפורש בין המפלגות. מהבית היהודי נמסר: "החוק לא יעלה להצבעה".

   

  בסיכומים שהושגו בין הליכוד לבית היהודי השבוע הוחלט כי הדיון על החוק יידחה בחודש ולא יירד לחלוטין מסדר היום, אלא שבעקבות הדברים שנאמרו מכיוון אנשי הבית היהודי, הודיע יו"ר הקואליציה כי לא ימתין חודש כפי שסוכם.

   

  ביום שני האחרון, עם פתיחת כנס החורף של הכנסת, הודיע יו"ר מפלגת כולנו, שר האוצר משה כחלון, כי יעניק לחברי מפלגתו חופש הצבעה. ח"כ רחל עזריה (כולנו) אמרה בעקבות איומי הליכוד: "‏כפי שאמרתי במשך כל השבוע האחרון, ‏לא אתמוך בחוק חקירות ראש הממשלה. זהו חוק שרע למדינת ישראל".

   

  במהלך השבוע השמיעו עמדתם גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה, שי ניצן, שטענו כי "החוק הצרפתי" מהווה פגיעה בשלטון החוק.

   

  הצעת החוק היא בעצם תיקון לחוק יסוד: הממשלה, הליך מורכב יותר שמצריך אישור ברוב מיוחד של 61 חברי כנסת. בסעיף הראשון להצעה נכתב: "לא יאשר היועץ המשפטי לממשלה לחקור באזהרה ראש ממשלה מכהן, אלא בשל עבירות מין או אלימות או ביטחון או סמים, או אם דחיית החקירה עלולה לגרום לנזק ביטחוני או נזק כלכלי משמעותי". כלומר, עבירות כמו מרמה, הפרת אמונים או שוחד אינן נכללות בהצעה, ולמעשה ראש ממשלה מכהן שנחשד בעבירות מסוג זה יהיה חסין מפני חקירה בעת כהונתו גם אם עבר על החוק וגם אם יהיו לכך ראיות מוצקות וחד-משמעיות לכאורה. 

   

  בסעיף השני להצעה נכתב: "קבע היועץ המשפטי לממשלה כי עבירה פלונית לא נחקרה עקב דחיית החקירה כאמור, לא תבוא תקופת הדחייה במניין תקופת ההתיישנות של אותה עבירה". כלומר, תקופת עיכוב החקירה שנוצרה בשל העובדה שראש הממשלה מצוי בכהונה לא תיחשב במניין התיישנות העבירה. 

   

  סעיף שלישי להצעה מפרט כי הוראות החוק לא יחולו על חקירה שנפתחה לפני שחוקק החוק. המשמעות במקרה של נתניהו היא שלאחר שיעבור החוק לא יהיה ניתן לפתוח חקירות חדשות, אבל החקירות המתנהלות כיום יימשכו כסדרן. כמו כן כולל החוק סעיף חדש שקוצב את כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות מלאות ורצופות או לכהונה של שמונה שנות כהונה.

   

  במקביל לקידום ההצעה, שוקדים בכנסת על "חוק נתניהו 2", הצעת חוק פרטית שתאסור על המשטרה להמליץ לפרקליטות להגיש כתב אישום נגד חשוד שנחקר, אלא להציג רק את הממצאים היבשים. על פי ההצעה, חוקר שיחרוג מההנחיה עלול לעמוד בפני עונש מאסר למשך שנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים