שתף קטע נבחר

הדרת נשים בישראל תידון השבוע באו"ם

מועצת זכויות האדם של הארגון מבקשת לקבל הסברים על סוגיות כגון יחס הממסד הדתי ומערכת המשפט לנשים, הפרדה בתחבורה הציבורית, "צניעות" בשלטי חוצות ועוד. משלחת של משרד המשפטים יוצאת לז'נבה לתת תשובות

 

ארכיון ()
ארכיון

הדרת נשים בישראל תהיה אחד הנושאים המרכזיים שידונו החל ממחר (יום ג') בפני מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה, האחראית על ישום האמנה לביטול אפליה נגד נשים. מישראל יוצאת משלחת בראשות מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, המהווה חלק ממנגנון היישום של מחויבויות של מדינת ישראל לפי אמנה בינלאומית שאליה הצטרפה ב-1991.

 

מועצת זכויות האדם של האו"ם, שקיבלה חומר לגבי הדרת נשים בישראל, העבירה שאלות מקדימות למשלחת, וזו הונחתה לא להסתיר דבר על היקף הבעיה. המשלחת תדווח לאו"ם על ההתמודדות עם הדרת נשים בתחבורה ציבורית, סוגיית "צניעות" בשלטי חוצות, יחס הממסד הדתי והמפלגות הדתיות לנשים, המצב בבתי קברות, במרפאות, בבתי חולים, בספריות ציבוריות בירושלים, באירועים ציבוריים, בכותל, בתקשורת, באקדמיה ועוד.

 

מועצת זכויות האדם של האו"ם תעסוק גם בהיבטים של אלימות במשפחה ונגישות נשים למערכת המשפט - תחום שבו עשתה ישראל כמה צעדים קדימה: ההתקדמות לקראת חקיקה להפללת לקוחות זנות, מתן סיוע משפטי לנפגעות עבירות מין חמורות ומאבק בסחר בבני אדם.

מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה(צילום: AFP)
 

בראש המשלחת. מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
בראש המשלחת. מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור(צילום: יאיר שגיא)

עוד תידרש המשלחת להתייחס למאבק בתופעת הפוליגמיה הרווחת במגזר הבדואי,

ובטענות שמשרד הפנים לא ממלא את החלטת הממשלה המחייבת רשויות מקומיות לאסור הפרדה בין נשים וגברים באירועים ציבוריים שאינם דתיים.

 

במשלחת הישראלית צופים שיעלו סוגיות נוספות הקשורות לנישואים וגירושים, מעמד אישי וחזקת הגיל הרך. נושאים אלה מוסדרים באמנה הבינלאומית, ומושם עליו דגש בשיח מול הוועדה.

 

גם נושא הכיבוש צפוי לעלות בהקשר זכויות נשים. במשלחת הישראלית צופים ניסיונות לנגח את ישראל באמצעות העלאת טענות לגבי אלימות נגד נשים ונערות במסגרת מעצרים ופשיטות שעורכים כוחות הביטחון ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים