שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עיר לובשת חג: הקרנבל בויארג'יו
  במשך השנה ויארג'יו היא עיירת חוף נחמדה בצפון טוסקנה אבל בחודש פברואר, חודש הקרנבל, פניה משתנות. העיירה הלעיתים מנומנמת הופכת לחגיגה צבעונית שבשיאה מתרחש מצעד של דמויות ענק, חלקן מוכרות ומוצגות בצורה סאטירית. מיכל יעקבי על חוויה של פעם בחיים

  בשיתוף החברה הגיאוגרפית

   

  אנחנו עומדים בטיילת של ויארג'יו יחד עם כל תושבי העיר כשלפתע נשמעות מהחוף שלוש יריות תותח. ברור שאין צורך לתפוס מחסה כי מרגישים את ההתרגשות באוויר, ואחרי הכל אנחנו באיטליה. המבט מוסט מהכחול-ירוק של הים וכולנו בציפייה דרוכה כשלפתע מגיחה במעלה הרחוב פלטפורמה ענקית, בגובה של בניין בן 3 קומות. בעודה מתגלגלת לעברינו לאיטה, כמו מין במת תיאטרון על גלגלים, אנחנו מצליחים לתפוס במבטנו את בובות הענק שזזות ומשתנות ללא הרף, את התזמורת ואת עשרות הרקדנים והשחקנים שעליה. עוד כמה עשרות אנשים רוקדים ומופיעים סביבה וכולם בתחפושות ומסיכות מתאימות לנושא.

   (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO) (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO)
  (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO)

  עוד לא הספקנו לראות ולעכל את כל הפרטים ומופיעה מולנו קבוצה של מסכות ענקיות וכך נמשכת התהלוכה מספר שעות, מותירה אותנו משתאים וחסרי נשימה. המקומיים, הויארג'יני, שמחכים כל השנה לזמן הקרנבל, מפזזים ברחוב במסכות ותחפושות ולנו נותר רק לבחור - לצפות בהנאה צרופה בפלא הזה, או להצטרף ולהשתולל עדלאידע. כך או כך, זה כיף גדול!!

   (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO) (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO)
  (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO)
   

  במשך השנה ויארג'יו היא עיירת חוף נחמדה בצפון טוסקנה, פופולרית מאד כמקום נופש בקיץ וקצת מנומנמת בשאר חודשי השנה חוץ מבחודש פברואר, חודש הקרנבל. אבל למה דווקא בפברואר תשאלו? כי הקרנבל הוא לא סתם עוד חגיגה, במדינות בהן שלטת הנצרות הקתולית הוא חג דתי שתאריכו מחושב לאחור מחג הפסחא. שיאו של הקרנבל יהיה תמיד ב"יום שלישי השמן" – המרדי גרא. יום לאחר מכן מתחילה תקופת הלנט (LENT), תקופה של צום לזכר ארבעים ימי צום המדבר של ישו, שמסתיימת בחג הפסחא. כבר לפני שנים רבות המאמינים "קיבלו הקלות" ובתקופת הלנט לא ממש צמים אלא נמנעים מאכילת בשר, וזו גם משמעות המילה CARNEVALE – די לבשר או הניחו לבשר. מכיוון שפסחא יחול כמעט תמיד באפריל תאריך הקרנבל יהיה במחצית השנייה של פברואר. אז מה יותר מתאים מימים של חגיגות גדולות לפני ימי סיגוף וכפרה? הכנסייה אימצה את התופעה העתיקה וחוצת היבשות של חגיגות פרועות תחומות בזמן, תופעה ששימשה בזמנים יותר מובהקים של "אדונים ומשרתים", כזמן של שחרור לחצים, זמן שבו הכל מותר ללא צנזורה.

   (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO) (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO)
  (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO)

  מה שמייחד את הקרנבל של ויארג'יו היא העובדה, שלעומת קרנבלים רבים אחרים הוא לא איבד מעוקצו עם השנים ושמר על זהות ואופי חזקים, לכן הוא נחשב על ידי רבים לקרנבל החשוב והרלוונטי ביותר באירופה.

  כדי להבין איך הכל התחיל נחזור לרגע ל-1873, אז ישבה חבורה של בני מעמד הביניים העשיר והחליטה לארגן מצעד של כרכרות מקושטות בפרחים כדי לחגוג את הקרנבל. מנגד לאותם מארגנים יצאו מספר מקומיים במחאה על העלאת המיסים שהייתה באותה שנה, הם הסתובבו במצעד עוטים מסכות ומבלי לדעת "עשו היסטוריה", האופי הפוליטי-חברתי של הקרנבל של ויארג'יו נשמר עד היום. עם השנים הכרכרות הפכו לפלטפורמות ענקיות, אבל הנושאים הם תמיד אקטואליים ולרוב גם סאטיריים. הם יכולים להיות נושאים אוניברסליים כמו הגלובליזציה או פגישות פסגה של גדולי מנהיגי העולם, נושאים אקטואליים, למשל סאטירות פוליטיות וחברתיות מאירועי השנה שחלפה, או דמויות של אומנים וספורטאים מפורסמים בהקשרים שונים.

   (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO) (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO)
  (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO)

   

  השינוי הגדול ביותר בהיסטוריה של הקרנבל של ויארג'יו היה למעשה שינוי טכני, המצאת טכניקת ה-PAPIER MACH - פיסול בעיסת נייר. הטכניקה הזו הומצאה ב-1925 ע"י אנטוניו ד'ארליאנו, אומן מויארג'יו, שחיפש דרך זולה ליצור פלטפורמות תצוגה יותר גדולות ללא הכבדה במשקלן. מאז לא זורקים יותר אף עיתון בויארג'יו, ולמרות היותה עיר חוף לא עוטפים בהם דגים. עיסת הנייר היא, גם כיום, החומר ממנו עשויות בובות הענק והתפאורות המפוארות שבתוכן הן מוצגות.

  ב-2001 נבנה בויארג'יו קומפלקס ארכיטקטוני עצום, כיכר אליפטית שמוקפת ב-16 האנגרים שכל יעודם הוא להיות בית לבניית ואכסון הפלטפורמות של הקרנבל. שם גם נמצאים שני מוזיאונים, אחד שמוקדש להיסטוריה של הקרנבל והשני לתערוכות של אומנות עכשווית שקשורה אליו. הקומפלקס הזה הופך במשך כחצי שנה לביתם של האומנים והאמנים שעוסקים במלאכה, שהם פעמים רבות בני משפחה, בשל היותה של האומנות הזו מסורת שעוברת מדור לדור.

   (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO) (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO)
  (צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO)

   

  וכאילו כדי להפוך את הכל לעוד יותר מרגש ומותח יש למצעד הקרנבל גם צד תחרותי. כל המופעים מתחרים כשהם מתחלקים ל-4 קבוצות - קבוצה ראשונה, בה מתחרות הפלטפורמות הגדולות ביותר, שיכולות להגיע לגובה של 27 מטר (הן גבוהות יותר מהבניינים ברחוב!!) ולשאת עליהן כ-250 איש. השנה יהיו 9 כאלה, והנושאים מאד מסקרנים, למשל "זה כמו להאמין לאגדה" שתעסוק בזרם האינפורמציה אליו אנחנו חשופים ובפייק ניוז. קבוצה שנייה, בה מתחרות פלטפורמות קצת יותר קטנות. השנה יתחרו 5 בקבוצה זו, אחד הנושאים שמדברים לליבי השנה הוא SATISFACTION – מחווה לרולינג סטונס ומחשבה איפה נמצא הסיפוק או חוסר הסיפוק כחצי מאה אחרי פרסום השיר המופלא הזה. בקבוצה השלישית מתחרות 9 קבוצות של מסכות, וברביעית 15 מסכות בודדות. בקבוצות אלה רוב המסכות אינן על עגלות אלא נישאות ע"י המופיעים. ביום האחרון של הקרנבל מוכרזים הזוכים בכל קבוצה, וכמו בליגות ספורט הזוכה יכול בשנה הבאה לעלות לקבוצה שמעל.

  בזמן הקרנבל האווירה בויארג'יו הופכת לקסומה, כל העיר לובשת חג, כל ערב מתקיימת מסיבת רחוב בחלק אחר של העיר, מוקמים דוכנים שמוכרים מתוקים מיוחדים לתקופת הקרנבל והתושבים יוצאים לחגוג. המיקום של העיר מאפשר לצאת לטייל במשך היום במקומות קרובים כמו לוקה, פיזה, קאררה והאלפים האפואנים המרהיבים.

  כל מי שעושה רשימה של "דברים לעשות לפחות פעם אחת בחיים", הקרנבל של ויארג'יו חייב להיות בה, אני בטוחה שמי שהייתה לו ההזדמנות להיות בו פעם אחת ירצה לחזור שוב ושוב.

   

  בשיתוף החברה הגיאוגרפית

   

  בואו איתנו לטיול לאיטליה בעת הקרנבל בויארג'יו

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO
  הקרנבל בויארג'יו
  צילום: FONDAZIONE CARNEVALE DI VIAREGGIO
  מומלצים