שתף קטע נבחר

"שיכוני גליל ים": זוכי מחיר למשתכן בהרצליה זועמים

ח"כ מירב בן ארי מכולנו, שזכתה בפרויקט מחיר למשתכן בגליל ים בהרצליה, הופתעה לגלות בשידור ב-ynet כי על שמחתה מעיבות תלונות רבות של הזוכים על תכנון לקוי: "גילינו דירות כלואות עם כיוון אוויר אחד, וגם שירותים, מקלחות ומטבחים בלי חלונות". אפריקה ישראל: "התוכניות עומדות בקריטריונים הנדרשים בתנאי מכרז מחיר למשתכן, ואף שודרגו בהתאם להנחיות העירייה"

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) שמחה לגלות אתמול כי זכתה בפרויקט הדגל של תוכנית מחיר למשתכן, שבונה חברת "אפריקה ישראל מגורים" בגליל ים בהרצליה - כפי שפורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות" - אבל מתלונות של זוכים נוספים בפרויקט שהגיעו ל-ynet עולה שיש לה סיבות לדאגה.

 

"החברה תכננה מראש את הדירות שיימכרו בשוק החופשי באופן מושקע, בעוד שאת הדירות שלנו תכננו באופן לקוי. למעשה, יצרו דירות סוג ב' בתוך הפרויקט". כך סיפר הבוקר (ב') באולפן ynet אייל יחיאל, אחד הזוכים בפרויקט.

 

צפו בריאיון עם יחיאל וכיצד ח"כ בן ארי מתמודדת עם הבשורות באולפן ynet:

 

 

פרויקט מחיר למשתכן של "אפריקה ישראל מגורים" בגליל ים כולל כ-660 דירות. מדובר באחד הפרויקטים הבודדים בתוכנית המוצעים באזורי הביקוש במרכז הארץ. בהתאם, מחירי הדירות גבוהים יותר פרויקטים אחרים בתוכנית, והרוכשים נדרשים להון עצמי גדול יותר, שמתחיל בכחצי מיליון שקל. מחירה של דירת 3 חדרים בגודל 78 מ"ר + מרפסת בגודל 12 מ"ר עם חניה ומחסן עומד על כ-1.5 מיליון שקל.

 

חרף ההבטחות של משרדי הממשלה כי איכות הדירות בפרויקטים לא תיפול מזו של הדירות שיימכרו בשוק החופשי - זוכים רבים בתוכנית טוענים כי זה בדיוק מה שקרה בפרויקט, "סביוני גליל ים". במסמך טענות שגיבשו הזוכים תחת הכותרת "שיכוני גליל ים" נטען כי מדובר בסטנדרט של "שיכונים" שנדחה בוועדות תכנון אחרות אך עיריית הרצליה הסכימה לאשר אותו.

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"זה שזכינו במחיר למשתכן לא אומר שצריך לדפוק אותנו"

"אפריקה הגישה תוכניות לוועדת התכנון בעיר, אשר כוללות תכנון דירות ירוד ונחות עם סטנדרט תכנוני נמוך וליקויי תכנון רבים", נטען. בין הטענות המרכזיות מפורט כי מתוכננות חמש דירות בכל קומה, שמשוות אופי שיכוני לפרויקט, דירות חשוכות ולא מאווררות עם חלונות קטנים וכיוון אוויר אחד, וכן מטבחים, חדרי שירותים, מקלחות ואמבטיות ללא חלון. 

  

"קפצתי כששמעתי על הזכייה, כי זה היה הפרויקט שהכי רצינו לזכות בו", מספר יחיאל, "אבל כשהלכנו לעירייה וביקשנו לבדוק את התוכניות, גילינו פתאום דירות כלואות עם כיוון אוויר אחד, שירותים, מקלחות ומטבחים בלי חלונות ועוד בעיות רבות, בעוד שהדירות המתוכננות להימכר בשוק החופשי מתוכננות ברמה הרבה יותר גבוהה".


"נכון שזה מחיר למשתכן, אבל עדיין - מדובר בסכומים לא מבוטלים, ורוב האנשים מוציאים את כל הכסף שלהם", הוא מוסיף. "זה שזכינו במחיר למשתכן לא אומר שצריך לדפוק אותנו. העירייה הבטיחה מראש שלא יהיו הבדלים בין הדירות בשוק החופשי לבין הדירות במחיר למשתכן. אז כיצד, אם התריעו על זה מראש, זה בכל זאת קרה?"

עו"ד אייל יחיאל. "קפצתי כששמעתי כל הזכייה" ()
עו"ד אייל יחיאל. "קפצתי כששמעתי כל הזכייה"

קובלנה נוספת של הרוכשים היא תנאי התשלומים שלהם הם נדרשים. "אנחנו צריכים לשלם מראש כ-90% מערך הדירה, שנקבל עוד שנה ומשהו במקרה הטוב, ובמהלכן נשלם משכנתה ושכר דירה במקביל", הוא מסביר. "במצב דברים מתוקן אנחנו צריכים לשלם יותר ככל שמתקדמת בניית הדירה. למעשה, העלות של לוח התשלומים הלקוי לרוכשים יכולה להגיע ל-100 אלף שקל בריביות".

 

יחיאל, עו"ד במקצועו ומומחה בנדל"ן, מוסיף כי "אין לנו אינטרס לעכב את הפרויקט, אבל אם הבעיות עולות בזמן, לפני שהחלו בבנייה, למה לטמון את הראש בחול?"

 

זוכה נוסף בפרויקט הוא אורי אפק, אב לשלושה, שמספר כי הגיש התנגדות לתוכנית שצפויה לעלות לדיון בוועדת התכנון בהמשך השבוע. "הבעיה המרכזית היא שקודם כול שחררו את המכרז כך שהקבלן בוחר ראשון את הדירות שימכור בשוק החופשי", הוא מסביר.

 

"הדירות הללו תוכננו באופן שונה לגמרי לעומת הדירות שלנו, שתוכננו באופן לקוי וצופפו בצורה לא הגיונית, והעירייה אישרה את התוכניות הללו בלי להבין", הוא מוסיף. "אנחנו רוצים שהוועדה תשמע את הצד שלנו בסיפור ומצפים שהיא תבטל את ההיתר על תנאי שניתן לפרויקט ושתתחיל שוב את התהליך, הפעם בצורה תקינה".

 

מ"אפריקה ישראל מגורים" נמסר בתגובה: "כמיטב המסורת של שכונות הסביונים בכל רחבי הארץ, 'סביוני גליל ים' שבונה אפריקה ישראל מגורים במסגרת מחיר למשתכן תעמוד אף היא בסטנדרט התכנון הגבוה הנהוג בשכונות הסביונים. יודגש כי התוכניות עומדות בכל הקריטריונים הנדרשים בתנאי מכרז מחיר למשתכן ולאישורי הרשויות והתקנים הנדרשים, ואף שודרגו בהתאם להנחיות עיריית הרצליה".

 

"המפרט הטכני של פרויקט 'סביוני גליל ים', השטחים הציבוריים ולוח התשלומים אינם שונים מהנהוג בפרויקטים האחרים אותם יזמה והקימה אפריקה ישראל מגורים. אפריקה ישראל מגורים בטוחה כי הדיירים החדשים שיצטרפו למשפחת הסביונים ייהנו ממגורים בשכונה באיכות גבוהה ביותר".

 

תגובת משרד הבינוי והשיכון: "התלונות על תכנון הדירות נבדקו אל מול כלל הגורמים הרלוונטיים, ביניהם ועדת התכנון של העיר הרצליה, אשר אישרה את התכניות. משרד הבינוי והשיכון מחייב את הקבלנים לתנאי מכרז ולתב"ע, לרבות מפרט טכני שנבדק על-ידי המשרד ועומד בתנאי 'מחיר למשתכן' כגון מ"ר הדירה ומספר חדרים. באשר למספר כיווני אוויר, שינויים אלה אינם נאכפים במסגרת המכרזים ויש לציין כי תכנון הפרויקט אינו שונה במהותו מתכנון דירות דומות בעיר ועומד בכל הסטנדרטים של דירות הנמכרות בשוק החופשי.

 

לעניין התשלומים נמסר כי "לוח התשלומים עבור דירות 'מחיר למשתכן' הינו חלק מחוזה המכר המחייב. חוזה זה יאושר בימים הקרובים מול חברת 'אפריקה ישראל', ויהלום את מדיניות המשרד לפיה התשלום המקסימאלי טרם קבלת היתר בנייה לא יעלה על ההון העצמי של הרוכשים. בנוסף, לא יגבה מהרוכשים סכום העולה על 50% משווי העסקה במהלך השנה הראשונה מרגע חתימת החוזה. יתר פריסת התשלומים תהיה הגונה, כפי שנהגנו עד היום ביתר הפרויקטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים